„Чистата Коледа“– една от малкото коледни кампании в България, посветени на опазването на околната среда, отново ще обедини усилията на десетки малки и големи доброволци. Седмото ѝ издание е подкрепено от три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево, а акциите по почистване ще се проведат на плажовете Аркутино (28.12) и Ахтопол (29.12) с начален час 10:00 ч. Както винаги, организаторите обещават много добро настроение, коледна музика и награди за участниците, и призовават: след като направим подаръци на близките си, да направим подарък и на природата.
До момента чрез кампанията „Чистата Коледа“ са почистени над 3 тона отпадъци, а миналогодишното издание беше с рекорден брой от 92-ма доброволци на плаж Аркутино. И тази година организаторите приканват всички присъстващи да се включат в тематичния дрескод с коледни костюми, шапки или пуловери, и напомнят, че “Чистата Коледа” подпомага храносмилането от празничната трапеза и е известна с доброто настроение, екологичното самосъзнание и подкрепата на важни каузи.
Тази година мотото на кампанията е „Чист дом за обитателите в Черно море“.
Нашето море е живо и е хабитат на над 3700 вида морски организми, сред които 168 вида риби, 3 вида бозайници, 175 вида гъби, 1444 вида растения и 1983 вида безгръбначни. През 2020 и 2021 г. учени от Института по океанология във Варна изследват стомасите на 31 делфина – афала и муткур. В стомасите на 26 от тях (83,87%) са открити пластмасови фрагменти, a общото количество на погълнатите пластмасови частици от всички индивиди наброява 197! Редица други проучвания показват подобно замърсяване в пясъка на брега и морското дъно, в миди, хамсия, сафрид, барбун, паламуд и лефер. „Черно море е техен дом, а отговорността е да го опазим чист е наша!“ – напомнят от кампанията.
Организатори на „Чистата Коледа“ са LessPlastic Bulgaria и Akasha Surf School.
LessPlastic Bulgaria е неправителствена организация, която предоставя научна информация за негативните ефекти от замърсяването с пластмасови отпадъци. От създаването ѝ през 2016 г. основната ѝ мисия е да насърчава хората да използват алтернативи на пластмасата за еднократна употреба. LessPlastic Bulgaria следи замърсяването с пластмасови отпадъци по Българското Черноморие, организира почиствания, провежда семинари в училища и корпорации и участва в изследователски проекти.
Akasha Surf School е организация с 10-годишна история, която се занимава активно с популяризиране на сърф спортовете в България чрез преподаване на водни спортове на две локации по Българското Черноморие. Мисията на училището е да популяризира морската култура сред обществото, a от 2018 г. води инициативата WIND2WIN за чисто Черно море, която до момента е събрала над 7 тона отпадъци от българските плажове, благодарение на над 550 доброволци. Училището представя позитивите за психическото и физическото здраве за хората със специални нужди в инициативата YES,SURF! и работи активно в посока създаване на информационни кампании за безопасност в морето.
Илияна Стоилова е съосновател на сърф училище Akasha, където е и инструктор по уиндсърф. Тя разказа повече за тазгодишното издание на „Чистата Коледа“, за важността на грижата за околната среда и за годината, която тя и Akasha изпращат. Разговора с нея слушайте чрез плейъра в началото на статията.10-годишнатта Десислава Костадинова от кв. "Аспарухово", която неотдавна изработваше гривнички, за да ги продава и да събере пари за изследване на своята приятелка Димана в Турция, сега се е посветила на друга благородна кауза. С радост Деси съобщи, че резултатите на Димана са отлични и тя е здрава. Сега ученичката иска да помогне на 4-годишната Гери ,..
На улица „Преслав“ във Варна можем да открием примери за добре извършена реставрация на много от емблематичните сгради, знакови за края на 19. и началото на 20. век. Те успяват да запазят историческата атмосфера на тази епоха. Това коментира Християн Облаков, изследовател на архитектурата на Стара Варна и жител на район „Одесос“. През..
За първите шест месеца на годината повече от 73 хиляди са посетителите в Държавен културен институт Двореца - Балчик. На първо място са румънските гости, обобщава директорът на културния център Жени Михайлова. Общият им брой е около 40 хиляди души, следвани от българите, които са близо 24 хиляди. Гостите за същия период на миналата година..
За поредна година рано сутринта на 1 юли млади и стари посрещнаха изгрева на слънцето на брега на морето. По традиция „Джулай морнинг“ символизира желанието за свобода на личността. Стотици варненци и гости посрещнаха юлското слънце. Джулай морнинг започва именно във Варна преди повече от 40 години, за да се превърне в символ на зареждащия се..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ внесе официално становище до Комисията по образованието и науката в Народното събрание във връзка с предложението за законодателни промени в Закона за висшето образование, което предвижда таксите за платено обучение в държавните университети да могат да бъдат ограничени до 75% от бюджетната издръжка..
Днес, докато помахвах на юни за довиждане, приятели се обадиха, че тръгват и ще посрещат първото юлско утро, където според тях му е мястото. Пожелах им приятно пътуване и се замислих за мястото, за изгрева, за посрещането. Юни беше чудесен. И юли ще бъде такъв. Стига да искаме и да го направим. Прелистих много изгреви от живота си. В първото..
Националната селективна конференция на Европейския младежки парламент у нас ще се проведе във Варна. Събитието започва с тиймбилдинг игри и дейности между организаторите на събитието, и продължава до 4 юли. Събрание на всички комисии ще се проведе на 4 юли в аулата на Икономическия университет във Варна, а официалното откриване ще бъде на 1 юли,..