Навръх Коледа ви срещаме и с д-р Мирела Кирякова, директор на РЦТХ-Варна, за да акцентираме върху значението на кръводаряването и успеха на мобилния пункт през изминалата година. Коледа е време за любов и надежда. Да си пожелаем повече хора да даряват кръв, за да помогнат на нуждаещите се пациенти. Мобилният пункт за кръводаряване е доказал своята ефективност като е привлякъл много млади хора и е създал впечатление дори у опитни дарители. През тази година заедно с екипа на РЦТХ - Варна и Радио Варна бяхме част от инициативата "Радио Варна на 90г.", в която дарихме кръв безвъзмездно в мобилния пункт, който е дарен от Сдружение "Аз вярвам и помагам".
Честита Коледа, д-р Кирякова! Навръх Коледа си пожелаваме най-вече здраве и се надяваме, че хората, които имат нужда, възможно най-скоро ще получат необходимата им кръв. Какво бихте добавили в този дух?
Честита Коледа на всички! Наистина, Коледа е един от най-светлите и топли празници, които ни зареждат с любов, топлина и надежда. Надявам се тази магия да ни съпътства през цялата година, не само по време на празниците. За нас в Кръвния център е истинска мисия да осигуряваме достатъчно кръв и кръвни съставки за нашите близки и приятели в лечебните заведения. Това са не просто пациенти – това са нечии роднини, за които някой милее и се надява да се приберат у дома, особено на празници като този. Наша задача е да направим всичко възможно, за да помогнем това да се случи.
Тази година мобилният пункт за кръводаряване имаше важна роля. Как оценявате успеха му?
Мобилният пункт за кръводаряване беше истинска мисия за нас през тази година. Това беше възможност за целия ни екип – лекари, сестри, лаборанти – да работят извън стандартните условия на Кръвния център. Видяхме много млади хора, ученици, студенти, работещи, които се включиха с желание. Един от най-запомнящите се моменти за мен беше изказването на един 90-годишен мъж, който сподели, че не може да повярва, че такава инициатива може да съществува в неполеви условия, а в мобилен пункт. Той беше впечатлен от условията и начина, по който се организира кръводаряването в мобилния пункт.
Какво беше най-впечатляващото в работата на мобилния пункт?
Най-впечатляващо беше, че мобилният пункт успя да привлече дори хора, които вече са дарявали кръв в Кръвния център. Те искаха да изпитат усещането да даряват в различна обстановка – легнали в пункта, заобиколени от избрани стихове и послания, подготвени от екипа на Сдружение „Аз Вярвам и Помагам“. Те свършиха невероятна работа – тяхната всеотдайност и отдаденост към каузата бяха вдъхновяващи.
Как бихте искали да завършите посланието си в духа на Коледа и на финалните дни в настоящата година?
Искам да кажа една от любимите ми думи – „Благодаря“. Благодаря на всеки, който е част от това доброволчество и безвъзмездно кръводаряване. Заедно успяваме да предадем доброто нататък. Надявам се все повече млади хора да се вдъхновят и да се присъединят към нашата кауза. Успехът на нашата мисия се вижда в усмивките и искрите в очите на хората – както на тези, които даряват, така и на нашия екип. Заедно можем да правим чудеса.
Навръх Коледа ще ви покажем хората от Кръвния център и в другото им амплоа.
Д-р Мирела Кирякова, заедно с д-р Силвия Добрева и лаборант Мария Илиева често създават и една по-различна от обичайната атмосфера на работните им места. Д-р Мирела Кирякова и Мария Илиева са част от женски народен хор "Цветница" към НЧ "Асен Златаров-1946", а д-р Силвия Добрева е любител на народната музика. Още за това им хоби, чуйте в следващите минути.
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..