Близо 200-годишният каварненски храм „Св. вмчк Георги“ за поредна година намира своето ново и оригинално художествено пресътворение в превърналите се в традиция художествени календари. Целта е популяризирането на църквата и нейната история. Новото издание е с творбата на двама невръстни художници – шестгодишните близнаци Илиян и Константин Михайлови от 4-та група „Светулка“ в Детска градина „Радост” в Каварна“, с ръководител г-жа Геновева Енкова. Рисунката им е създадена в рамките на проекта „България, Добруджа мой роден край. Целта на проекта е да запознае децата с историческото и културно наследство на Добруджа, Каварна и околността, чрез творческо съпреживяване на различни културно-исторически обекти.
По идея на своята майка – българевката Павлинка Парушева, близнаците Илиян и Константин избират на пресъздадат 188-годишния храм „Св. вмчк Георги“. За своето творение младите художници използват необичайни техники и материали – черупки от яйца и морски миди, които придават на картината интересна текстура и живописен ефект. Черупките от яйца са крехки и символизират раждането и обновяването, а морските миди са ярки и предизвикват асоциации с морската култура на Каварна. Тази техника съчетава елементи от природата с визуалното изкуство и показва уникалния творчески поглед на малчуганите, които се стремят да представят света около себе си по нов начин.
Календарите с изображение на храма „Св. вмчк Георги“ и съпътстващите ги пощенски картички се издават по идея на каварненеца Атанас Димитров – АтаДим, възпитаник на Богословския факултет на СУ “Св.Климент Охридски“, родолюбец и общественик. Идеята той осъществява за първи път през 2011 г. по повод 175-та годишнина на храма. И от тогава инициативата се превръща в традиция, като стремежът е всяка следваща година тя да се надгражда с нови и оригинални творчески идеи. „Всяка година създаваме нови произведения, за да поддържаме жив духа на храма и на родния ни град, да споделяме красотата и значението на нашето културно-историческото наследство“, споделя АтаДим. Календарите са безплатни, в тираж 200 броя и се разпространяват безплатно в храма.
В допълнение към основния календар, създаден по творбата на малчуганите-художници, има и специални дизайнерски картички. За оформлението на календарите и картичката съдейства безвъзмездно Костадин Маджаров – програмист и графичен дизайнер от Велико Търново. Маджаров е известен със своите графични проекти и умение да създава визуални идентичности, които съчетават традицията с модерността.
Календарите – стенен и джобен формат, са лимитирана серия . Те не само че са красиви художествени произведения, но и имат практическа стойност – малките календарчета са с указания за постите през годината.
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..
Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта, особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни изложби в..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..
Певци, танцьори, музиканти, детски певчески и танцови формации, разказвачи на легенди и предания за подвизи на местни герои се събират в село Градинарово за Пети фолклорен празник “Насред село - на мегдана” Събитието ще се проведе на 10 май 2025 г. в читалище “Надежда - 1901”от 10,00 часа, съобщават организаторите сдружение "България си ти". В..
Втора акция за кръводаряване ще се проведе в Икономическия университет във Варна, съобщиха от учебното заведение. Кампанията ще се проведе на 12 май (понеделник) от 10 до 14 часа в двора на академичната сграда на бул. „Княз Борис I“ 77. В акцията могат да участват всички студенти, преподаватели и служители. Тя се организира съвместно от..
На 11 май църквата почита светите братя Кирил и Методий - създатели и разпространители на първата славянска азбука - глаголицата. В храмовете в цялата страна се отслужват литургии. Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език и за разпространяване..
С церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва пред паметника-портал на Осми приморски полк Варна ще отбележи 9 май. Начало на събитието ще бъде в 10 часа пред паметника, съобщиха от общинския пресцентър. В 11 часа започва церемонията по издигане на флага на Европейския съюз пред централния вход на Община Варна...