В очакване на Коледа. Тази нагласа прави всичко по-сияйно, тържествено и желано. Дори с най-досадните делнични задачи се справяме мотивирани и с повече лекота. Дали причината е в светлинките, които празнично танцуват по прозорците наоколо, в блестящата украса на коледните елхи, в списъците с подаръци, в магията на песните, към които отново се завръщаме през всеки следващ декември?
Или може да е в онова неустоимо очакване, че предстоят прекрасни моменти; че периодът, който идва, ще е много по-хубав от всички отминали и нещата, които ще се случват, ще бъдат много по-добри, полезни и успешни за нас?
И това не значи непременно да си позволим най-скъпото пътуване, най-луксозния хотел, най-рекламираната маркова дреха. Вероятно значи друго - онзи велик баланс на живота, който ни прави умиротворени, защото оценяваме всяка дума в уроци като тези на Виктор Франкъл в „Човекът в търсене на смисъл“, защото знаем, че обстоятелствата може да са всякакви, но отношението го избираме ние и не спираме да търсим своя смисъл ден след ден, година след година и своите съмишленици в тази изключително важна житейска дейност. А докато го правим, стараем се да поддържаме качество и в материално отношение. Но качество и баланс. Не нещо извън границите. Та вероятно вълшебството е в баланса на всичко.
Дали един от въпросите, които всички си задаваме по Коледа е въпросът какво всъщност наистина ни трябва? По това време на годината и заради емоционалния заряд на наближаващия празник имаме повече време за себе си и за размислите, които водят към същината. Колко малко неща от тези, за които страстно работим и се стараем, действително са нужни. Не за имиджа; не, за да се сравним с другите или да ги превъзхождаме; не, за да ни гледат одобрително, а за самите нас, за живота ни, за духовното надграждане. Дали, заобиколени, или по-скоро затрупани с предмети, не се изморяваме и понякога не спираме да търсим смисъла и вярната посока? И не, нямам нищо против моловете, марковите или немаркови дрехи, нямам нищо против лукса и имането. Просто си мисля, че то не бива да е самоцел и че умереността е добро качество, включително в желанието ни да притежаваме неща.
Прекрасна е тази нагласа в очакване на Коледа, нали? Годината е отворила вратата, през която скоро ще си тръгне.
А ние? Обмисляме менюто за Бъдни вечер и Коледа, заедно с него - и равносметката. Припомняме си списъка. Содена питка, тихи моменти, постни сарми, сушени плодове, весели моменти, брой ястия на трапезата, усмивки на любими хора в мислите ни, свещите, които ще запалим, незабравимите преживявания, към които ще се връщаме отново и отново, тихата коледна музика и всеки радостен удар на благодарното ни сърце.
Годината беше чудесна.
Старахме се, работихме, надявахме се, правихме неща с идеята, че са добри, приехме и дарихме обич на близките си... Пишем късмети за баницата, подреждаме в мислите си късчета от живота.
Имаме какво да си спомним. Знаем какво да подредим. Имаме накъде да продължим. Затова годината беше чудесна.
Чувството, с което ще пристъпим към следващата година – също е такова.
Сърцата и погледите са в светлина.
Предстоят жадувани срещи с любими хора, наздравици, желания, които ще повтаряме в мислите си до успешно сбъдване. Предстои радост.
Желая на всички нас светли празници, очарователен живот, прекрасна нова година, а в нея ние – усмихнати, щастливи хора!
автор: Даниела ИвановаДнес е денят, в който можем да се пошегуваме, да позволим да се пошегуват с нас или директно да си излъжем. Първи април е Денят на хумора и шегата. Откъде произлиза и до днес е трудно да се каже. Според една от теориите всичко започва от поема на Чосър за лисицата и петела, в която лисицата си прави шеги с пернатото. Втората ни..
Преди време ви разказах колко лесна работа е, докато си седиш в кафенето срещу сградата на Народното събрание, да те удари една гениална идея, да пресечеш на отсрещната страна и да лепнеш на парадния вход на важната сграда обява с надпис: “Продава се!“. Главен герой: поетът Иван Пейчев. Днес се сещам за друга история, която съвсем не е толкова..
Електронната системата за прием в самостоятелните детски ясли във Варна ще бъде отворена от 2 май до 29 май, съобщиха от дирекция "Здравеопазване" към Община Варна. Три са основните класирания в детските ясли на 30 май, 23 юни и 9 юли. През останалите месеци от годината се обявяват извънредни класирания при наличие на свободни места. Регистрирането..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..
От 2 април до 21 май 2025 г. (всяка сряда и всяка събота) за времето от 10.00 ч. до 12.00 ч. в Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Балчик организира обучение на граждани и гости на гр. Балчик, които имат желание да получат базова подготовка за действия при подпомагане органите за ПБЗН при ликвидирането на горски и полски..
Музеят на Възраждането и Учебният музей във Варна организират творчески работилници за пролетната ваканция на учениците,. От днес до 4 април от 10 часа в Музея на Възраждането учениците ще работят по теми, свързани с епохата на Възраждането. От 1 до 4 април от 11 часа в Учебен музей – Варна творческите ателиета са посветени на Великден...
Денят на европейските автори се отбелязва от 2023 г. в последния понеделник на месец март по инициатива на Европейската комисия, за да насърчава четенето, най-вече при младите хора. Целта на деня е да обедини книгите и образователния сектор, да открои литературата като начин за представяне пред младите хора на богатствата на европейската култура,..