Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Васильовден или Сурваки

Снимка: Радио Видин


На 1 януари Православната църква почита паметта на Свети Василий Велики, а денят е известен като Васильовден или Сурваки.

Свети Василий е роден в град Кесария Кападокийска около 350 г. от н.е. в знатно християнско семейство. При формирането на неговия характер дейно участие вземат майка му Емелия и баба му Макрина. Те възпитават малкия Василий и неговия брат Григорий в християнските ценности.

Народната традиция свързва празника на Св. Василий Велики с обичая сурвакане. Въпреки тази малка съществена разлика с коледарските групи, на Васильовден се събират млади мъже, които обикалят къщите през нощта и сурвакат техните стопани. На самия празник минават и групи от деца, които също сурвакат стопаните на къщите. Самото сурвакане се явява един вид продължение на коледарските благословии. Както коледарите и сурвакарските групи си имат водач и човек, който изпълнява ролята на магарето и прибира парите и другите дарове. И пак, както коледарите носят със себе си криваци, така и сурвакарите на Васильовден носят дряновици, украсени с пуканки, сушени плодове и вълна. В някои места вместо дряновица се използва и крушевица, т.е. клонки от крушево дърво.

В град Елена и околността се е запазила една празнична благословия за берекет, която се изпълнява именно на Сурваки. Тя е следната:

"...Сурва, сурва година,

Весела година,

Златен клас на нива,

Червена ябълка в градина,

Жълт мамул в леса,

Златен грозд на лоза,

Пълна кошара с агнета (стока),

Пълна къща с деца,

Да ви е честита Новата година,

До година, до амина".

Накрая сурвакарите изричат следното: "амин братко, кови магарето". Там, където минат сурвакарите, хората ги даряват с пари и лакомства.

Вечерта срещу Сурваки стопанката приготвя традиционната баница с късмети, която се приготвя от точени кори и сирене. В нея се слагат късметите, като за целта се използват дряновите пъпки. Освен в тези късмети в баницата се слага и пара. Като в дванадесетия час най-възрастният представител в семейството завъртва баницата.

Народът смята дряновото дърво за едно от най-здравите дървесни видове у нас. То е най-ранното разпъпило и разцъфнало дърво, но неговите плодове се берат последни. Те се използват в народната ни медицина. Към новогодишните обреди принадлежи и ладуването - колективно гадаене коя мома за кого ще се омъжи.

Празничната трапеза на Васильовден е богата и блажна. Трапезата се прекадява с тамян, за да се прогонят злите духове. На празничната трапеза, освен новогодишната баница с късмети присъства и свинска пача приготвена от коледното прасе. В някои райони на страната в това число и Еленския край се коли петел. Обикновено той се приготвя с кисело зеле. На масата също трябва да има плодове и пуканки.

Наред с Коледа и Сурваки може да се причисли към най-мистичните български празници. Защото по-голяма част от ритуалите и обредите извършвани през тези дни носят духа на старите българи. Обредна трапеза: варена свинска глава, пача, баница, пита, кокошка или пуйка със зеле, печено прасенце, мед, варено жито, орехи, ошав.

На Васильовден имен ден имат Васил, Василка, Василия, Василена, Веселин, Веселина, Весела, Василий, Василина, Васияна, Васо, Влада, Властин, Властина, Властомир, Влайко, Ваца, Въло, Въла, Въто, Царена, Царил, Царила.


По публикацията работи: Иван Барбов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

До 25 май приемаt предложения за конкурса за най-красива градинка във Варна

До 25 май (неделя) Община Варна приема предложения на граждани, институции и фирми за участие в конкурса за най-красиво поддържана градинка пред жилищна кооперация, междублоково пространство, търговски обект, административна сграда.  Желаещите да се включат следва да изпратят на email:  pressroom_varna@varna.bg :  - Снимки на градинката; - Адрес на..

публикувано на 16.04.25 в 17:54

"Козунаци с кауза" подкрепят инициативите на "Аз вярвам и помагам"

"Козунаци с кауза" тръгват от Варна, за да подкрепят кампанията на "Аз вярвам и помагам". Всеки, закупил си козунак - различни видове, от пекарната-партньор на сдружението, ще може да подпомогне инициативите им с по 30 стотинки за брой. Хората ще имат възможност да си поръчват от цяла България, уточни Владислав Николов от "Аз вярвам и помагам"...

публикувано на 16.04.25 в 14:20

Днес е професионалният празник на юристите и съдебните служители

На 16 април се отбелязва професионалният празник на юристите и съдебните служители във връзка с годишнината от приемането на Търновската конституция (1879 г.) от Учредителното народно събрание, свикано в Търново (дн. Велико Търново) на 10 февруари 1879 г. и закрито в деня на приемането ѝ.  До 1991 г. денят се отбелязва на 4 декември като Ден на..

публикувано на 16.04.25 в 08:39

Богослужения през Страстната седмица и на Великден във Варна (ПРОГРАМА)

През Страстната седмица и на Великден в  Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“ ще бъдат отслужени богослужения.  На  17 април  –  Велики четвъртък.  Тайната вечеря   –  от 9:00 ч. ще бъде отслужена Вечерня със света Василиева Литургия и общ Маслосвет; –  от  1 8 :00 ч.  ще бъде отслужено Последование на 12-те..

публикувано на 16.04.25 в 08:15

Студенти от варненски университети с благотворителен концерт за преподавател с тежка диагноза

Студентските съвети към Икономически университет – Варна и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ организират Великденски концерт с благотворителна кауза, който ще се състои на 16 април 2025 г. от 18:00 ч. в аулата на Икономически университет – Варна. Събитието е в подкрепа на Стефка Веселинова Христова – докторант и преподавател,..

публикувано на 15.04.25 в 11:47

Велики Вторник - ден за смирение и поучение

Днес отбелязваме втория ден от Страстната седмица – Велики вторник, ден за поучения и нравствени наставления, който ни води към важни духовни размисли. Според традицията , Иисус Христос ни дава пример за истинска благотворителност, като призовава да даваме не от излишъка си, а както бедната вдовица, която отделя от последните си материални средства...

публикувано на 15.04.25 в 06:08

Пет морски общини участваха в международно обучение в Истанбул по проект FoodWISE

В периода от 8 до 10 април 2025 г. представители на общините Поморие, Бяла, Балчик, Каварна и Шабла взеха участие в международно обучение в Истанбул, Турция , организирано в рамките на проект FoodWISE – финансиран от Европейския съюз чрез програма INTERREG NEXT Black Sea Basin. Фокусът на обучението беше поставен върху борбата с разхищението на..

публикувано на 14.04.25 в 16:01