От 1 януари 2025 г. кутиите за насипна храна ще се таксуват по минимум 30 стотинки, а чашите за напитки и техните капаци и капачки – по минимум 15 стотинки. Мерките са в изпълнение на влязлата в сила през 2023 г. Наредба за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда, с която в българското законодателство беше транспонирана Директива (EC) 2019/904 относно намаляването на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда.
Габриела Руменова от онлайн платформата „Ние, потребителите“ коментира пред Economic.bg, че въвеждането на санкции за нарушителите, включително за липса на достъпни за клиентите алтернативи, все още предстои.
Директивата е част от новите правила на Европейския съюз за намаляване на морските отпадъци, 70% от които са пластмасови продукти за еднократна употреба. Сред тях са съдовете за хранителни продукти и пластмасови чаши, опаковките и обвивките за хранителни продукти (напр. на чипс или бонбони), съдовете за напитки и чашите, тютюневите изделия с филтри (напр. цигарени фасове), мокрите кърпички, балоните и леките пластмасови торбички, пластмасовите клечки за уши, прибори за хранене, чинии, сламки, бъркалки, пръчки за балони и др.
Европейските институции настояват, че когато са налични алтернативи на достъпни цени, ще е забранено предлагането на съответните пластмасови продукти за еднократна употреба на пазара и това ще ограничи нарастващото замърсяване на околната среда.
Как се изпълнява целта на директивата в България?
В търговските обекти у нас не се предлагат достъпни за потребителите алтернативи, с което няма как да се изпълни целта на Директива (ЕС) 2019/904. На клиентите категорично се отказва поставяне на насипна храна в собствени кутии, докато в десетки държави в Европа и останалата част от света се предприемат мерки за стимулиране на търговците да обособяват в своите обекти „зони без опаковки“ и да разкриват такива магазини, дори се провеждат комуникационни кампании за насърчаване на хората да купуват храна, като носят собствени контейнери. Има и изградени депозитни системи.
Нелоялни търговски практики
От наблюденията на практиката в България, жалбите на гражданите (вкл. до „Ние, потребителите“) и достъпните в дигиталното пространство коментари на потребители в първата година след въвеждането на Наредбата може да се направят изводи за нарушения на законодателството относно обозначаването на цените и коректността на практиките.
В някои от станалите известни през 2023 г. случаи, когато потребителят пожелае, напр. маслините да му бъдат поставени в плик (с цел употреба на по-малко пластмаса) и служителят на щанда се съгласи на това (по изключение), на касата се начисляват 20 ст., независимо от това, че клиентът не е получил пластмасова кутия с аргумента, че така е заложено в системата за тези групи продукти. В други случаи, в някои обекти, където на хладилни щандове са били подредени предварително напълнени кутии с маслини, салати, гозби и др., е липсвала информация, че опаковките се таксуват по 20 ст. (клиентите разбират за това едва когато видят касовите си бележки). И в двата примера е налице нарушение на Закона за защита на потребителите.
Експеримент на „Ние, потребителите“
През февруари 2023 г. (месец след влизането в сила на Наредбата) експеримент на „Ние, потребителите“ потвърди, че в повечето търговски обекти за продажба на гозби в насипно състояние, потребителите са задължени да използват пластмасовите кутии и да заплащат за тях по 20 стотинки (съгласно подзаконовия нормативен акт), като категорично им се отказват каквито и да било алтернативи. При запитване на продавачите: Как с тази практика се ограничава употребата на пластмаса?, никой не може да даде разумен отговор – в повечето случаи служителите вдигат рамене или казват, че изпълняват законите на „веригата“. При повече настояване, насочват към гише Информация или към шефовете в обекта, където пък заявяват: „Обадете се на телефона за клиентите“, а при посочване на пример с други държави, въвели практиката за поставяне на храна в кутии на потребителите, отвръщат: „За съжаление, тук сме в България!“.
Тръбата за отпадни води във Варненското езеро отново е аварирала. Това съобщи заместник-кметът Пламен Китипов. Причината за аварията още се изяснява, посочи той и уточни, че в момента фирмата, ангажирана с проекта, отстранява проблема. Установено е, че има отваряне на временната връзка между новоизградения и съществуващия стар водопровод, поясни още..
Един месец е гратисният период, в който няма да бъдат глобявани пътниците, които ползват безплатни карти за градския транспорт. Толерансът се дава, за да има достатъчно време за издаване на превозните документи, от общинската администрация съветват да се изчака да изтече валидността и тогава да се отиде до пункт. Всеки може да провери докога важи картата..
Варненската полиция издирва очевидци на пътния инцидент със загинал пешеходец в новогодишната нощ, блъснат от 22-годишна водачка. Припомняме, трагичният случай е станал на бул. „Цар Освободител“, около 23,00 часа , пред магазин "Косер". Младата шофьорка с л.а. „Мазда“ блъска варненеца, който се е движил по пътното платно. В следствие на удара, два дни..
Днес, сутринта около 10 часа, криминалисти от ОДМВР Варна разбиха високотехнологична оранжерия. Специализираната полицейска акция по противодействие на разпространението и производството на наркотични вещества, се проведе в частен имот в местността Ваялар, край Варна, съобщават от полицията. На място е задържан 46 – годишен варненец, неизвестен на..
С близо 60 000 лева обновяват кухнята на Домашния патронаж в Балчик. Община Балчик ще кандидатства с проект за 58 032 лева (максимално допустимата сума) пред Министерството на труда и социалната политика за средства от фонд „Социална закрила” по Целева програма „Подобряване материалната база на Домашен социален патронаж”. С парите ще се купи..
На 6 януари 2025 г. (понеделник) за около час - в интервала от 9:40 до 10:30 часа, движението на пътни превозни средства в района на Катедрален храм „Св. Успение Богородично“ ще бъде преустановено. Мерките са по повод честването на 177 годишнината от рождението на Христо Ботев и църковния празник Богоявление (Йордановден). Съгласно заповедта, в този..
На 6 януари във Варна ще бъдат отбелязани 177 години от рождението на големия поет и революционер Христо Ботев и църковния празник Богоявление (Йордановден). Празничната програма ще започне от 10:00 часа в понеделник на площад „Св. Св. Кирил и Методий“ пред Катедралния храм „Успение Богородично“ с ритуал по освещаване на бойните знамена на..