Един от основните казуси в предложенията възниква при промените в Закона за корпоративното подоходно облагане.(ЗКПО).
Експертите са на мнение, че подобна данъчна политика излага българския бизнес на риск, без в същото време да постига каквото и да било съществено облекчение на бюджетните дефицити на страната. Понастоящем България е единствената държава от ЕС, която е въвела национален допълнителен данък, но същевременно не позволява пълното облекчение за съществена стопанска дейност. В резултат на това, държавата рискува да се превърне в една от представителките в ЕС с най-високо ниво на ефективна данъчна тежест за сектора на услугите, където разходите за персонал имат най-голям дял. Особено ясно изразен е ефектът в секторите на информационните технологии и аутсорсинг, които имат най-голям принос в ръста на БВП в последните години.
Част от предложените промени се отнасят и до Закона за данък върху добавената стойност. Финансовите експерти са на мнение, че прилагането на диференцирани ДДС ставки е неефективна социална и неудачна данъчна политика, при която държавният бюджет губи значителни приходи от ДДС, без да се постигат търсените ефекти по отношение на цените на стоките, за които се сваля данъчната ставка. Поради тази причина ИДЕС подкрепя отпадането на временно намалените ДДС ставки, както и прилагането на недиференцирани ДДС ставки по отношение на лекарствени продукти, като в това число съветва и против удължаването на срока за прилагане на нулева ДДС ставка за хляб и брашно.
В същото време ИДЕС не подкрепя групата от мерки, наречени „данъчната амнистия“, предложени в законопроекта за държавния бюджет за 2025 г., поради факта че тези мерки дават много лош сигнал към коректните данъкоплатци.
Изключително притеснителна е представената информация за евентуална намеса на ББР (Българска банка за развитие), в схема за финансиране на данъкоплатци с непогасени данъчни задължения. След анализ на публикуваната информация, представителите на Института коментират, че по този начин се създава впечатлението, че целта е не да има реални допълнителни постъпления в държавния бюджет, а неплатените задължения към НАП да се превърнат в неплатени задължения към ББР, като така временно да се постигне целта от 3% бюджетен дефицит, се казва още в позиция на института.
На 22 април е Международният ден на Земята. В продължение на 55 години това е сред водещите световни кампании в повишаването на осведомеността и предприемането на действия по критично важни екологични проблеми. Целта на кампанията е да обърне внимание на чистота на въздуха, океаните, почвата, екосистемите, дивите животни и човешкото здраве и на..
Честито Възкресение! Приемаме празника по различни начини. Ето още един: да почетем силата и очарованието на живота. Денят е красив. Ухание на пролет, лежерно чувство, приятни срещи с близки хора и всички хубави неща, които добавят още към това очарование. Прегръдки, топли думи, добра трапеза, препълнени сърца. Вдъхновяваме погледа си със..
Десетки деца със своите родители се включиха в празничното Великденско състезание за деца в двора на храма "Свети Архангел Михаил" във Варна. Репортаж на Даниела Стойнова: Отец Георги Стоименов -предстоятел на храма, заедно с двама аниматори, организираха състезание за намиране на скрити боядисани яйца в двора на храма, както и за..
Папа Франциск си е отишъл, днес, на втория ден на Великден. На светъл ден, в мрачен свят. Той беше от светлата страна, благ и добър. Имах щастието да го срещна за малко. Историята е такава. Случи се да бъда на една аудиенция за 24 май. Пътувах отнякъде сам, хванах самолет от Берлин и на летището виждам един професор, теолог от Йезуитския орден,..
На втория ден след Великден според православната традиция започва Светлата седмица - време, в което се прославят светите апостоли и Света Богородица. Светлата седмица е време, в което Възкресението на Исус Христос донася просветление за всички и надежда за вечен живот. Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред..
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
В следващите редове ще стане дума за един архитектурен паметник на културата във Варна – на някогашната централна варненска улица – „Преславска“, а днес „Преслав“, за къщата на общественика Иван Драсов. Познат на всички ни от учебниците по история като един от съратниците на Васил Левски и на Христо Ботев, член на БРЦК и участник в борбата за..