За нея ни разказа госпожа Нина Стойчева, която е редовен слушател на Радио Варна. И нямаше как да не отидем и да видим тази градина. Госпожа Стойчева се възхищава винаги щом мине от там. Възхищават се и други комшии, които са засичали многократно човека, създал мини розариума. Неговото име е Мехмед Гемеджи. Не беше много трудно да го намерим, тъй като повечето хора в квартала го познават и ни упътиха.
"Първите 10 рози засадих през 2019 година", сподели с усмивка господин Гемеджи. В момента цветята са стотици. Има засадени и пред блока.
"Най-много се радват децата, а майки им казват, че цветята не бива да се късат", каза Мехмед Гемеджи, но и се оплака, че неведнъж градината му е ставала обект на вандалски прояви. "Хвърлят боклуци, късат цветя. Казах им ако искат цвете, да вземат от семенцата на розата и да засадят", коментира още Гемеджи.
Той ще продължи да сади цветя и да разширява мини розариума, който е доказателството, че когато човек има желание, намира и начин.
"Малко по-нататък има едни боклуци, все им казвам на комшиите да почистят, а аз ще засадя рози. Казват ми, че чакали да се стопли времето. Ама то вече пет години го чакат да се затопли", сподели с ирония Мехмед Гемеджи.
Чуйте повече в звуковия файл
Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..
Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета. Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..
Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..
Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул. Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..
Проливен дъжд се изля в центъра на Варна около 14.30 часа днес. Малко след началото на валежа едрите капки преминаха в градушка с размер на зърна леща и се разви гръмотевична дейност, видя репортер на Радио Варна. Внезапният дъжд принуди десетки варненци, излезли на разходка по ларгото и в Морската градина да потърсят подслон под най-близката..
“55,7 % от използващите Тик Ток имат симптоми на депресия, а 31,5 % - симптоми на прекомерна тревожност“. Това каза Аглая Кацирумпа, докторант в катедрата по сестрински грижи. Според нея Тик Ток служи като „убежище“ за хората, които се опитват да избягат от ежедневието си. Първото проучване на пристрастяването към тик Ток в Гърция, проведено от..
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..