Цените на земеделската земя в България отбелязват спад, който варира в различните региони. В някои райони понижението достига до 20%, докато в други е под 10%. Най-скъпите земи продължават да бъдат в област Добрич, особено в общините Каварна и Балчик, където цените се движат между 1100 и 2000 лева на декар за обработваеми земи от четвърта и пета категория. Разминаването между очакванията на купувачи и продавачи обаче остава значително, което затруднява сделките. Това коментира за Радио Варна Евгений Орашъков - председател на Българската асоциация на собствениците на земеделските земи.
Според него основните фактори, влияещи на цените са несигурността в политически и икономически аспект. Съставянето на редовно правителство обаче се възприема като положителен сигнал за сектора, тъй като стабилността предполага дългосрочни политики в земеделието. Друг фактор е продължаващата война в Украйна. Конфликтът продължава да оказва влияние върху геополитиката и цените на зърнените култури, които са ключови за българското земеделие, коментира Орашъков. Сред другите фактори, които определят цената на земеделската земя, са: високата инфлация, която през последните години подхранва нереалистични очаквания от страна на продавачите за бъдещ ръст на цените, както и зелената сделка и възобновяемата енергия. Макар развитието на вятърни паркове в Североизточна България да е актуална тема, то засяга едва 0.1-0.2% от земеделските площи и не оказва сериозно влияние върху пазара, добави още Орашъков.
Пазарът на земеделската земя е изправен пред предизвикателства, но политическата стабилност и по-добро управление на сектора могат да донесат положителни промени. България разполага със значителен потенциал, ако земята бъде използвана устойчиво и с дългосрочна перспектива.
Още една фирма се включва в снегопочистване и обработка на пътищата във Варна. "Уредихме извънредния ресурс късно вечерта, като той ще обслужва главните пътни артерии в районите „Младост“ и „Владислав Варненчик“. Машините се предоставят от една от големите строителни фирми в града. Трудът й ще бъде заплатен с удръжката от такса „готовност“,..
На 20.02.2025, от 9:00 до 16:00 , поради планирани ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в района на гр. ВАРНА; кв.ЧАЙКА, СТАРА ПЛАНИНА. В периода 17.02.2025 - 21.02.2025, от 8:00 до 17:00 , поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в..
Сутринта на места ще е мъгливо или с ниска слоеста облачност. По-късно навсякъде ще преобладава слънчево, но студено време. Ще духа предимно слаб северен вятър. В много райони дневните температури ще останат отрицателни – преобладаващите максимални ще са между минус 5 и 0 градуса, в най-южните райони на Черноморието до плюс 1°, за Варна около..
Всички пътища в област Добрич са проходими при зимни условия , съобщиха за Радио Варна от областното пътно управление. Пътните участъци са почистени и обработени срещу заледяване при ниските сутрешни температури. Единствено на отделни места настилките са леко заскрежени. Няма затворени пътища. На терен в момента са 4 снегопочистващи машини,..
Пътищата във Варненска област са проходими при зимни условия, съобщи за Радио Варна дежурният в Областно пътно управление-Варна. 18 машини почистват пътните настилки. Пътищата са мокри, на места заснежени. Шофирайте внимателно!
През нощта облачността ще намалее, на места до изясняване, а вятърът чувствително ще отслабне. След полунощ и утре преди обед на много места ще е мъгливо или с ниска слоеста облачност, а следобед ще преобладава слънчево, но студено време. Минималните температури ще са между минус 14° и минус 9°, по Черноморието от минус 7° до минус 2°, а максималните..
Закъсали автобуси и тролеи на градския транспорт във Варна заради непочистените пътища принудиха пътниците да вървят в снега или да търсят алтернативен транспорт през изминалия ден. Не липсваха куриозни случки, на някои от пътуващите дори им се наложи да бутат аварирал рейс. Куриоз: Пътници бутаха закъсал автобус във Варна Автобуси на Градски..