В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на образователната услуга, публична администрация, финансови институции, местна общественост.
Изследване на доцент Илиан Минков от Икономическия университет във Варна показва, че всички 52 висши училища в страната отделят време и средства, за да изградят в Интерент и още по-точно на сайтовете си, организационната си култура. Част от тях го правят по видимо, други – не чак толкова.
"Организационната култура е душата на една организация или фирма. Тя включва видими и невидими аспекти. Най-общо казано, това са нейните ценности с техните артефакти, видими проявления или израз."
Всяко висше училище създава целенасочено определен облик.
"Те започнаха да се стремят, да се идентифицират в образователното пространство и да привличат студенти, и чрез своя външен облик. И трябва да кажа, че те са много силни в това. Едно от моите проучвания, които направих, показва, че университетите изграждат съвсем целенасочено т. нар. от мен опубличена култура, която е наситена с достатъчно на брой елементи, за да покажат всъщност какви са техните основни стратегически аспирации и какво искат те да постигнат."
Според доцент Минков опубличената култура се формира от седем елемента.
"Основните са мисия, визия и ценности, а второстепенните са - историята на организацията, нещо, което се оповестява най-много, мото, кредо и етичен кодекс."
Подобен публичен имидж е много важен в една конкуретна образоватена среда. Не само на национално, но и на международно ниво.
"Факт е, че чуждите университети са доста по-напред в този план. И дори в самото съдържание на елементите те са по-напредничави. Никъде или почти никъде в мисията или пък в ценностите не се говори за изграждане на лидери. Докато това е един от водещите аспекти в чуждите университети."
Повече от доцент Илиан Минков за опубличената култура чуйте в звуковия файл.
В петък следобед вече гледаме към събитията за събота. На 12-сти април от 11 часа в „Хале 3“ ще се състои мини еко фест под наслов „Рециклирай Великден“. Това е възможност да отбележим светлия християнски празник по устойчив начин. Доброволците са подготвили един вдъхновяващ ден, изпълнен с креативност, забавления и еко..
Една от емблематичните фигури на българския футбол и легенда на Черно море Стефан Богомилов, по прякор Чечи, днес навършва 80-години. Богомилов е №1 във вечната ранглиста на клуба по голове в А група. За 14 сезона бележи общо 162 попадения в елитното първенство. Роден е на 11 април 1945 година във Варна и прекарва цялата си професионална кариера в..
На Цветница е празникът на град Провадия. По традиция се организира панаир на занаятчии, като за втора поредна година той ще само в района на минералните бани. Надсловът и тази година е „ Изберете българското!", с цел представяне на родното производство и качество пред прекия потребител, за да се подпомогне развитието на бизнеса в България...
Снежна покривка се задържа на места в Североизточна България. В Русе снежната покривка е 1 см, в Силистра 4 см, в Разград 6 см, в Шумен 2 см. Тази сутрин никъде вече не вали, само в района на нос Калиакра духа силен вятър от север – северозапад с пориви до 20 метра в секунда. Най-студено е в Добрич и Разград, където в 6.00 часа бяха..
Над 300 прекрасни млади изпълнители - танцьори и певци от Варна и областта ще заредят с прекрасна енергия и настроение гостите на фолклорния фестивал “Цветно ми е”. Той ще се проведе навръх светлия християнски празник Цветница на 13 април, неделя, от 11.00 до 19.00 часа на входа на Морската градина - площад “Антон Новак” . Събитието е част от..
Още тази седмица започва поредицата от пролетни празници (в събота - 12 април е Лазаровден, а неделя - 13 април е Цветница) и остават точно 10 дни до най-големия от тях – Великден (20 април). С наближаването на тези светли празници съвсем естествено възникват и въпросите кога точно ще се почива и има ли възможност да се направи подходяща комбинация за..
В навечерието на Лазаровден - този петък, 11 април, Етнографският музей в Бургас, заедно със самодейната група за автентичен фолклор „Еркечко наследство“, ще представят обичая „Лазари“. Уникална възможност за посетителите да научат „от извора“ повече за лазаруването в планинското село Еркеч, което има своите уникални различия, лазарски песни и хорá...