Институтът за развитие на публичната среда проведе днес кръгла маса, по време на която бяха обсъдени предложенията за промени в Изборния кодекс. Пет партии в парламента направиха предложения за промени в изборното законодателство, които включват създаване на преброителни центрове, отпадане на хартиеното гласуване, въвеждане на оптични сканиращи устройства. Предлага се още изчистване на избирателните списъци от мъртви души, както и връщането на машинния протокол.
В кръглата маса участваха, както изборни експерти, така и депутати. Нямаше обаче представители на „ДПС - Ново начало“, ИТН и МЕЧ.
Парламентът ще гласува промените в Изборния кодекс през месец март, тъй като преди това ще се създадена работна група, която ще работи по обединяването на петте внесени законопроекта и изготвянето на доклада на правната комисия за второто четене в пленарната зала. Това стана ясно от изказвания на политици преди началото на кръглата маса.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова коментира, че за нея основният проблем е, че бъгарите не искат да гласуват. Технологията на провеждане на избори е вторичен проблем.
Партиите предлагат да се намали броя на членовете на Централната избирателна комисия, както и да се промени нейния състав, съобщи Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда. Тя отново отчете като основен проблем работата на секционните избирателни комисии и подчерта, че в ЦИК няма обучително звено, въпреки че ИК предвижда да има такова.
Цветелина Пенева от сдружение „Демокрация и законност“ заяви, че въвеждането на оптични скенери ще осигури бързина и достоверност при отчитането на данните и ще елимира човешия фактор, но носи и риск и от проблеми.
Доц. Ваня Нушева от Асоциация Прозрачност без граници“ разкритикува законопроектите на партиите. Според нея се вижда прибързано представяне на текстове, мното различни предложение за един и същ проблем и взаимоизключващи се инициативи. По повод преброителните центрове тя заяви, че те биха имали силен дисциплиниращ ефект върху работата на секционните избирателни комисии.
Ваня Нушева допълни, че въвеждането на преброителни центрове може да доведе до намаляване на СИК-овете в страната, както и до редуциране на броя на членовете в една секционна комисия.
На 14 февруари изтича срокът за предложения между първо и второ четене на промените в Изборния кодекс и след това ще бъде създадена работната група, която да прецезира тези предложения.
Още за темите, обсъждани на кръглата маса, чуйте в репортажа:
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..