Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна.
Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет, ЖП гара и до басейн „Приморски“.
Това са само четири от общо 10-те велопаркинга, които бяха изградени преди около 10г. за сумата от 115 000 евро.
В крайните квартали на Варна велопаркингите стоят заключени (някои с катинар и верига), неподдържани, някои са празни, а други пълни с всичко друго, но не и с велосипеди.
Според Здравко Василев от велоклуб "Устрем" това не е нов проблем, а резултат от години на липса на поддръжка и неправилно управление от страна на общинската администрация.
„Въпреки добрата идея, системата бързо спря да функционира. Раздадени бяха едва 200 чипа за целия град, а поддръжката на обектите бе напълно занемарена. Осветлението, почистването и видеонаблюдението бяха оставени без грижа, което доведе до неизползваемостта на съоръженията“, коментира Василев.
Припомняме, че с времето Община Варна прехвърли собствеността върху велопаркингите на районните кметства, които обаче не разполагат с ресурс да ги поддържат. В крайна сметка, вместо да се търси решение за възстановяване и ефективно управление, беше взето решение за демонтиране на паркингите, или поне в районите „Одесос“ и „Приморски“.
Велосипедните активисти настояват за връщане на велопаркингите, особено в централните части на града, където те са най-необходими. Европейската практика показва, че подобни съоръжения могат да функционират успешно при добро управление, какъвто е случаят в редица европейски градове, включително в Румъния (Клуж Напока), припомни Здравко Василев.
Основният въпрос остава: ще предприеме ли Община Варна адекватни стъпки за възстановяване и поддържане на велосипедната инфраструктура или градът ще продължи да изостава в осигуряването на удобства за велосипедистите?
Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от тях казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Днес необезпокояван отново направи разходка на зоната за отдих..
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета. От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..
Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...