Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация "Площад НАУКА"
Снимка: Валерия Василева, БНР-Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската академия на науките ще коментират какво се случва с климата на Варна, страната и Черно море. Събитието ще включва две кратки презентации на разбираем научнопопулярен език до 30 минути и веднага след тях ще има модерирана дискусия с въпроси от публиката. Д-р Емил Иванов ще разкаже какви са тенденциите в климата за Варна и страната, а доц. д-р Преслав Пеев ще представи данните за промените, които се наблюдават в Черно Море и биоразнообразието му - любопитни, но и притеснителни. Събитието започва от 19 ч. в популярна бирария на ул. "Цар Симеон I" №27 във Варна. (линк към събитието във Фейсбук)

Площад НАУКА е фондация в обществена полза, учредена през август 2024 г. във Варна, чиято мисия е да повишава обществената информираност по редица важни теми, да разширява научните познания и да стимулира критичното мислене на хората. Това се случва с популяризиране и комуникация на наука - предоставяне на научни данни по актуални въпроси на разбираем език и свързване на изследователи и граждани. Създадена е от четирима млади учени и ентусиасти с опит в комуникацията на наука - Боян Велев, икономист, магистър по "Астрономия и популяризация", Мира Димитрова - биолог, преподавател по природни науки, д-р Явор Ченков - преподавател в МУ-Варна, специализант по психиатрия и Иван Радев - IT специалист и също магистър по "Астрономия и популяризация". Имат вече стотици последователи в социалните мрежи, а към основания от тях Любителски АСТРО КЛУБ вече се присъединиха повече от 30 варненци, любители на астрономията, физиката и всичко свързано с Космоса, и групата продължава да се увеличава. 

Целта на Площад НАУКА е да приближи научния свят до широката общественост. Фокусът на фондацията е предимно върху порасналите любознателни възрастни, които продължават да търсят достоверна информация и нови познания. Организацията се стреми също така да събуди интереса към заобикалящата ни среда и науката и сред хората, които по принцип не се вълнуват особено от тази проблематика.

"Доста време ни отне, докато достигнем до това име - "Площад НАУКА". Идеята беше думата "площад" да носи посланието, че науката е за всички. Площадът обединява хората, а много хора във Варна искат да говорят за наука, но нямат къде. С нашата платформа ги срещаме със съмишленици, а фокус са порасналите деца. Ние, вече порасналите, също имаме нужда да говорим за нещо различно от работа и ежедневие, затова организираме различни клубове по интереси", подчертаха съоснователите на платформата Мира Димитрова и Боян Велев. 

С тях разговаря Валерия Василева. (подробностите чуйте в звуковия файл в началото на публикацията)


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца помагат на деца: Деси от кв. "Аспарухово", която продава гривнички в подкрепа на Димана

Близо 4000 лева е събрала от началото на април досега четвъртокласничката в Основно училище „Христо Ботев“ в квартал „Аспарухово“ Десислава Костадинова за приятелката си - петгодишната Димана, която се нуждае от изследване в Турция. Димана е имала злокачествен тумор на дланта на ръката преди пет години, излекувана е, но при последното..

публикувано на 13.05.25 в 09:20

Акция по кръводаряване се провежда днес в Провадия

Акция по кръводаряване се провежда днес от 9.30 до 14 часа в зала 119 на Община Провадия. Тя е под егидата на областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева.  Инициативата е част от мащабната кампания в партньорство между Районния център по трансфузионна хематология - Варна, Сдружение "Аз вярвам и помагам", Областна администрация и всички общини в..

публикувано на 13.05.25 в 08:11

Лесна работа: Още нещо за българина

Сядам да хапна в едно заведение и през следващия час си припомням колко открит и непринуден човек е българинът. Сервитьорката, още докато ми подава менюто, успява да опише детайлно работната ситуация, сложните взаимоотношения в екипа и недостига на работна ръка, в резултат на който предстоящата почивка на ей-онзи младеж в другия край на залата,..

публикувано на 12.05.25 в 19:11

Удостоиха д-р Милен Врабевски с почетен знак за принос към Висшето военноморско училище

Председателят на фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски получи почетен знак за принос към Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна, както и значка на началника на ВВМУ за приноса си в подготовката и реализацията на Българската антарктическа експедиция. От своя страна той връчи грамоти и награди на членовете на екипажа на..

публикувано на 12.05.25 в 18:27

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, днес се среща с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът ще разкаже за своя необикновен житейски и професионален път и какво..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Медицинската сестра Рая Димитрова: Влюбена съм в тази професия!

Международният ден на сестринството се отбелязва днес, 12 май.  От първия ден, в който започнах да уча за професията си на медицинска сестра, съм влюбена в тази работа. Това подчерта в интервю за сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден" медицинската сестра  Рая Димитрова, която работи в УМБАЛ "Св. Марина" като част от практиката си като..

публикувано на 12.05.25 в 09:30

Започна конкурсът за комикс "Крайморска среща"

Започна третото издание на националния конкурс за комикс "Крайморска среща".  Срокът за участие е до 30 септември 2025 г. Участието е индивидуално, в три възрастови групи: първа (6 – 12 години); втора (13 – 18 години); участници над 18 години. Всеки участник има право да предложи до 3 кратки комикса, нарисувани на ръка или дигитално. Всеки комикс..

публикувано на 12.05.25 в 08:13