Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в България отиват в Гърция, в Северна Македония, в Албания, извиват ръцете на българските производители и ги съсипват. Много е важно да се засили контролът по градските пазари - дали там са земеделски производители или търговци, за да не се конкурират българските производители с разни спекуланти, които са мургави джамбази по пазарите. Така описа ситуацията един от най- големите производители на оранжерийни зеленчуци Иван Кабуров в интервю за Радио Варна. По този начин държавата ще може да гарантира качеството на плодовете и зеленчуците, които българските потребители купуват. Администрацията да помисли също да освободи от ДДС родните производители на плодове и зеленчуци, но също и да криминализира тези, които внасят чужди плодове и зеленчуци и ги продават като български. Това апелира още Иван Кабуров, агроном и производител.
Не са зле само потребителите, земеделските производители са много по-зле, каза Кабуров
Този лев, който ще вземе производителят не е левът, който ще вземе търговецът, получил стоката сутринта и я е продал до вечерта за два лева. Този лев е заложен поне три месеца преди това като разсад, като зрънце зеленчук, отглеждано е, отоплявано му е разсадно помещение, оттам е изнесен на полето, отглеждан е два месеца и тогава започва да плододава. Левът за производителя е 70-80 ст. разход и 20 ст. печалба, а рискът е голям, подчерта зеленчукопроизводителят Иван Кабуров, който отглежда зеле, дини, тикви и друга продукция на 1 000 декара, в района на Мало Конаре.
Фермерските пазари трябва да бъдат стимулирани и развивани, защото там са реални производители и връзката между клиентите и фермерите е много голяма.
Какво мисли за днешния бойкот на големите вериги и какво според него държавата трябва да направи, за да има по-евтини храни на трапезата ни от местен произход, но и родните производители да печелят подобаващо, а не прекупвачите? Чуйте още в интервюто на Мариела Димитрова.
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..