Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Снимка: Архив Радио ВИДИН


Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва да се отбелязва на 1 февруари по стар стил. 

Според българския обичай в празничния ден селските стопани излизат на полето и зарязват няколко пръчки, поливат корените на лозата с вино и благославят: "Колкото капки, толкоз коли грозде". Кулминацията на празника е избирането на "цар на лозята" - обикновено това е някой добър стопанин, който се смята за късметлия, за да може по време на неговото "царуване" да се роди обилен плод.

Днес от 12 часа фолклорна група "Авлига" с диригент Петя Димитрова към варненското читалище "Просвета 1927" в кв. Аспарухово ще гостува на село Звездица, където с колегите им от местнотъо народно читалище "Димо Цонков" ще възпроизведат ритуала за Трифон Зарезан, на лозов масив край селото. Да зарязват лозите за плодородие хората се сетили като видели, че лозите раждали повече, след като зайците прегризвали лозовите пръчки. Така започнала традицията по зарязването за плодородие, разказва слабо позната местна легенда от варненското село Константиново за т.нар. животни-култиватори, разкри Ваня Нейкова от Народно читалище "Димо Цонков" в Звездица в интервю на Мариела Димитрова.

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градина в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина.

 „Зарязване на лоза“ в Етнографския комплекс в Каварна ще се проведе от 10.00 ч. Съорганизатори са Община Каварна и Историческия музей в града. В програмата ще участват певческите групи към Пенсионерски клуб „Радка Чаушева“ – „ Добруджанка“, „ Жарава“ и „Шевица“ с ръководител Ивайло Василев и Христо Маринов – акордеонист. Многогодишната лоза в двора, ще бъде зарязана от зам.-кмета на общината Митко Недев и Царя на Виното – Ивайло Василев. 

На 14 февруари не пропускаме да поздравяваме и археолозите, с Деня на археолога, тези, които ни разкриват страниците и на този празник чрез множество разкопки. Разкрития за производство на вино има и в „резервата „Яйлата“, скалния манастир край Тюленово и в местността Чалабурун и курорта Русалка“ от д-р Боян Тотев, Исторически музей гр.Добрич.

Професионалният празник на археолозите се отбелязва се от 1971 г. по инициатива на тогавашния състав на Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ). Всяка година на този ден в Националния археологически институт с музей при БАН се открива изложба с експонати и фотоси на най-важните открития от предходната година.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца помагат на деца: Деси от кв. "Аспарухово", която продава гривнички в подкрепа на Димана

Близо 4000 лева е събрала от началото на април досега четвъртокласничката в Основно училище „Христо Ботев“ в квартал „Аспарухово“ Десислава Костадинова за приятелката си - петгодишната Димана, която се нуждае от изследване в Турция. Димана е имала злокачествен тумор на дланта на ръката преди пет години, излекувана е, но при последното..

публикувано на 13.05.25 в 09:20

Акция по кръводаряване се провежда днес в Провадия

Акция по кръводаряване се провежда днес от 9.30 до 14 часа в зала 119 на Община Провадия. Тя е под егидата на областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева.  Инициативата е част от мащабната кампания в партньорство между Районния център по трансфузионна хематология - Варна, Сдружение "Аз вярвам и помагам", Областна администрация и всички общини в..

публикувано на 13.05.25 в 08:11

Лесна работа: Още нещо за българина

Сядам да хапна в едно заведение и през следващия час си припомням колко открит и непринуден човек е българинът. Сервитьорката, още докато ми подава менюто, успява да опише детайлно работната ситуация, сложните взаимоотношения в екипа и недостига на работна ръка, в резултат на който предстоящата почивка на ей-онзи младеж в другия край на залата,..

публикувано на 12.05.25 в 19:11

Удостоиха д-р Милен Врабевски с почетен знак за принос към Висшето военноморско училище

Председателят на фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски получи почетен знак за принос към Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна, както и значка на началника на ВВМУ за приноса си в подготовката и реализацията на Българската антарктическа експедиция. От своя страна той връчи грамоти и награди на членовете на екипажа на..

публикувано на 12.05.25 в 18:27

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, днес се среща с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът ще разкаже за своя необикновен житейски и професионален път и какво..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Медицинската сестра Рая Димитрова: Влюбена съм в тази професия!

Международният ден на сестринството се отбелязва днес, 12 май.  От първия ден, в който започнах да уча за професията си на медицинска сестра, съм влюбена в тази работа. Това подчерта в интервю за сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден" медицинската сестра  Рая Димитрова, която работи в УМБАЛ "Св. Марина" като част от практиката си като..

публикувано на 12.05.25 в 09:30

Започна конкурсът за комикс "Крайморска среща"

Започна третото издание на националния конкурс за комикс "Крайморска среща".  Срокът за участие е до 30 септември 2025 г. Участието е индивидуално, в три възрастови групи: първа (6 – 12 години); втора (13 – 18 години); участници над 18 години. Всеки участник има право да предложи до 3 кратки комикса, нарисувани на ръка или дигитално. Всеки комикс..

публикувано на 12.05.25 в 08:13