Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече.
Вярно: старицата се противи, блъска, рита, мята се, вика за помощ, но целеустремените млади хора не обръщат внимание на шумните й протести, доставят я на отсрещната страна и с гордо вдигнати глави продължават напред, към следващото човекоугодно дело.
Друг е въпросът, че плановете на жената не включват пресичане на улица, нито пък получаване на помощ от добронамерени млади хора по тази несъществуваща точка. Важното е, че доброто е сторено. Доброто винаги побеждава.
Припомних си забавната сценка, защото на днешния ден обичаме да правим спонтанни добри жестове: да отстъпим мястото си за паркиране, да дадем път на непознат, да му кажем добра дума, да го почерпим с „висящо“ кафе или хляб, да го прегърнем. Все мили жестове, които полагат стабилна основа на утрешния по-хубав свят, в който да живеем по-добре и да сме много по-доволни и щастливи.
Психолозите свързват спонтанните прояви на доброта с няколко ключови фактора. Първа, разбира се, е емпатията. Ние сме социални същества и умеем да влизаме в обувките на другите, а следователно: имаме желание да им помагаме, когато знаем, че това е нужно.
Когато правим добро, нивата на окситоцин, серотонин и допамин в организма се повишават, а тъй като това са хормоните на любовта, щастието и удоволствието, усещаме радост и удовлетворение. Така че в онзи случай, жената се ядосва, че се оказва не там, където желае, но за сметка на това какво удовлетворение и радост изпълват сърцата на добрите момчета.
Още в древността сътрудничеството е ключово за оцеляването на човечеството, а това прави добротата естествена и много полезна. Та как да не помогнеш на старицата да пресече, въпреки, че тя няма подобно намерение? Нещо като естествен еволюционен напън.
Всъщност аз одобрявам и дълбоко ценя случайните актове на добрина. Те са изключително мило и приятно нещо. В състояние са да осветят и най-мрачния ден. Просто вярвам, че добро правим не само заради себе си. Хубаво е все пак да зарадваме и човека, за когото то е предназначено. Затова се сетих за забавната случка с възрастната жена – приятен жест на добро, несъгласуван с обекта. За нас – веселба, за старицата – причина да пие валидол. Непоисканото добро не винаги е успешна опция, особено при по-големи и съдбовни неща.
Връщам се към днешния ден, в който светът отбелязва случайните прояви на доброта. Ние - хората изпитваме удоволствие, когато помагаме безкористно на някого. Това сгрява сърцата и ни кара отново и отново да повтаряме добрите дела. Мотивира и другите да правят същото.
Да помогнеш на някого и да го подкрепиш е удовлетворяващо, създава усещане за щастие, общо чувство за благополучие и социална свързаност. Подобрява настроението и самочувствието.
Така че, ако сте тръгнали към офиса, а група благородни граждани, в желанието си да сторят добро, ви пренесат в някой приятен ресторант, не се противете!
Шегувам се. Всъщност един малък жест е лесна работа, а доставя голяма радост. Много на брой малки жестове от много и добронамерени хора могат да променят света към по-добро и да направят живота прекрасен – такъв, какъвто го искаме.
автор: Даниела ИвановаДнес е денят, в който можем да се пошегуваме, да позволим да се пошегуват с нас или директно да си излъжем. Първи април е Денят на хумора и шегата. Откъде произлиза и до днес е трудно да се каже. Според една от теориите всичко започва от поема на Чосър за лисицата и петела, в която лисицата си прави шеги с пернатото. Втората ни..
Преди време ви разказах колко лесна работа е, докато си седиш в кафенето срещу сградата на Народното събрание, да те удари една гениална идея, да пресечеш на отсрещната страна и да лепнеш на парадния вход на важната сграда обява с надпис: “Продава се!“. Главен герой: поетът Иван Пейчев. Днес се сещам за друга история, която съвсем не е толкова..
Електронната системата за прием в самостоятелните детски ясли във Варна ще бъде отворена от 2 май до 29 май, съобщиха от дирекция "Здравеопазване" към Община Варна. Три са основните класирания в детските ясли на 30 май, 23 юни и 9 юли. През останалите месеци от годината се обявяват извънредни класирания при наличие на свободни места. Регистрирането..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..
От 2 април до 21 май 2025 г. (всяка сряда и всяка събота) за времето от 10.00 ч. до 12.00 ч. в Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Балчик организира обучение на граждани и гости на гр. Балчик, които имат желание да получат базова подготовка за действия при подпомагане органите за ПБЗН при ликвидирането на горски и полски..
Музеят на Възраждането и Учебният музей във Варна организират творчески работилници за пролетната ваканция на учениците,. От днес до 4 април от 10 часа в Музея на Възраждането учениците ще работят по теми, свързани с епохата на Възраждането. От 1 до 4 април от 11 часа в Учебен музей – Варна творческите ателиета са посветени на Великден...
Денят на европейските автори се отбелязва от 2023 г. в последния понеделник на месец март по инициатива на Европейската комисия, за да насърчава четенето, най-вече при младите хора. Целта на деня е да обедини книгите и образователния сектор, да открои литературата като начин за представяне пред младите хора на богатствата на европейската култура,..