Според последното изследване на PISA от 2022 г., 10% от българските ученици не се чувстват в безопасност в класната стая, а 14% изпитват неудобство и на други места в училище. В световен план повече от 1/3 от учениците на възраст 13-15 години са преживели тормоз. Според наличните данни тормозът е една от най-често срещаните форми на насилие, за което се съобщава в училищата.
Тези данни са част от статистиките, които събира УНИЦЕФ – детския фонд на ООН.
Какво сочат наблюденията на организацията за ситуацията в България, обяснява Роза Димова от УНИЦЕФ, координатор на програмата "Стъпки заедно", насочена именно към внедряването на практики, които да обучат деца и учители как да разпознават и предотвратяват училищния тормоз.
В изследването на PISA, всеко 7-мо дете у нас твърди, че има проблем с онлайн тормоз - главно във социалните медии. Данните се потвърждават и от наблюденията и анализите на Националния център за безопасен интернет, където сигналите се увеличават почти на 100% между 2022 и 2023 г., допълва Димова.
Това, което се прави у нас от 2019 г. е работа по съвместна програма между Министерството на образованието и науката (МОН) и УНИЦЕФ по тяхната методика "Стъпки заедно". Програмата работи с цялата училищна общност - деца, учители и родители, следвайки механизма за противодействие на тормоза и насилието в институциите на предучилищното и училищното образование.
Първоначално в училище е добре да се започне работата още от начален етап, с разговори и работилници за работа с класа, в които учениците се учат на първо място да идентифицират емоциите си, да поговорят как се появяват лошите отношения, как могат да се оправят нещата, така че да не се стига до сериозни конфликти.
Паралелно с това, за по-големите ученици, програмата предвижда групи за взаимопомощ и подкрепа. В тези групи децата се учат как да споделят, когато има проблем, как да се подкрепят взаимно, за да справят с насилието.
Първата стъпка - посочва Димова, е споделянето. Какъв е проблемът, как е възникнал, как може да бъде разрешен в рамките на класа.Предизвикателството е децата, особено във възрастта 8-13 г., т.нар. малки тийнейджъри, да се научат да разпознават, да идентифицират насилието още на етап обиди, т.е. емоционалното и психологическото насилие. То е и най-разпространената форма на тормоз.
При децата в групата 8-13 години се отчита и най-висок ръст на тормоза - много често онлайн, вкл. и през вайбър групи, през социални медии, дори през затворени групи на класа.
При 14-19 годишните, ако до момента не е работено с тях по темата за тормоза, те започват да го "нормализират" и спират да му обръщат внимание.
С еднократни инициативи като Деня на розовата фланелка (Деня за борба с училищния тормоз, 26 февруари), не може да се постигне резултат. Борбата с тормоза в училище е всекидневна работа, това е бягане на дълги разстояния.
Факт е обаче, че с промяната на средата в училище и програми като "Стъпки заедно", толерантността към насилието се променя. Самите училища имат много по-голяма готовност да следват алгоритъма на механизма за спиране на тормоза в училище, пояснява Роза Димова.
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..
Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли. Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..
Ледената пързалка в "Младост" ще работи до 28 юли, след което започват ремонтни дейности и отваря отново врати на 15 септември. Съоръжението работи до 13.00 ч. заради топлото време и нагряването на покрива, което размразява леда и възпрепятства пързалянето, обясни Борис Георгиев, главен организатор на ледената пързалка от 15 години. Съоръжението..
И днес ще е слънчево, следобед - още по-горещо. Ще духа слаб северен вятър, по Черноморието следобед до умерен от изток-североизток. Максимални температури 30°-35°, по Черноморието 26°-31°, за Варна около 30°. Вълнение на морето 2, следобед 2-3 бала. Температура на морската вода между 22° и 25°. Изгрев на Слънцето за Варна в 5 часа и 36 минути, залез..
Новината за уловена риба балон край бреговете на Севастопол предизвика широк обществен интерес. Причината – този вид е тропически и не е характерен за Черно море. Присъствието му повдига въпроси за промените в морската екосистема и потенциалните рискове за рибарите и околната среда. Рибата балон произхожда от Червено море и е навлязла в..