Кални улици и кални обувки. Това е всекидневие за близо 160 семейства живеещи в местност Траката във Варна. Неудобствата им започват през март месец миналата година, с началото на ВиК-проект за изграждане на водопроводни връзки към ново трасе на магистралния водопровод „Варна-Златни пясъци“. Строителните дейности приключват през ноември 2024-та, но проблемите продължават, а с днешна дата и търпението на хората е изчерпано.
Всекидневно се налага да газят в калта, за да могат да стигнат от дома си до работа, училище, кварталния магазин. Масово ползват коли, но не всички имат. А много често децата на работещи родители вървят пеша от дома си до автобусната спирка, за да отидат на училище. Резултатът е кални обувки и забележки от учителите за вида, в който влизат в класните стаи. За да избегнат подигравки на съученици и забележки на преподаватели, се налага децата да носят по два чифта обувки, като калните прибират в торбичка, когато излязат на ул. „Цар Борис Трети“, където е автобусната спирка и там обуват чистите обувки.
Калта, в която хората газят от миналата година, е основно по ул. „Тодор Хаджистанчев“, но вече и в съседните по-малки улички. Местните са подали сигнали до Регионалната дирекция национален строителен надзор-Варна /РДНСК/ през октомври миналата година, където посочват, че след ремонтните дейности улицата не е възстановена във вида, в който е била, както би трябвало да бъде. След няколко дни получават отговор, в който се съобщава, че „... канализацията по тези клонове е изпълнена и настилките са възстановени в първоначалния им вид...“ Писмото е подписано от управителя на ВиК-Варна инж. Веселин Русев.
Неудовлетворени от този отговор, хората изпращат второ писмо – този път до Дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ в община Варна. Получават същия отговор, като отговорът от РДНСК и този от общинската дирекция е абсолютно идентичен и също подписан от управителя на ВиК-Варна.
Истината е, че ул. „Тодор Хаджистанчев“ никога не е била асфалтирана. За да не е кална зимата и прашна лятото, преди няколко години живеещите там 160 семейства събират пари и засипват улицата с чакъл и фрезован асфалт. Така успяват за своя сметка да изградят приличен път за придвижване – както с кола, така и пеша. Преди ремонта на водното дружество, по улицата кал не е имало.
Днес местните не искат чудеса и нова асфалтирана улица, а да се изрине натрупаната кал от тежката техника, която е извършвала ремонта и да се насипе чакъл, както е било преди, защото този, който те са сложили вече го няма. Там все още продължават ремонтни дейности макар и в по-долната част на улицата, но камиони, багери и фадроми преминават по цялата улица, разнасят кал, като дори изтръскват гумите си на ул. „Тодор Хаджистанчев“, за да излязат сравнително чисти до ул. „Цар Борис Трети“.
Няколко пъти хората са казвали на шофьорите да изринат калта с машините, но шофьорите са им искали 50 лева, за да го направят, възмущава се възрастен мъж. Линейка не може да стигне до домовете на хората, заради калната улица. Има места, където пътят е пропаднал с 30 см. заради тежката техника, която минава всекидневно, а хората не могат да вкарат колите в дворовете и гаражите си.
Местните споделят още, че когато работниците са сложили тръбите, след това не са трамбовали изкопа, а са го зарили и са сложили чакъл отгоре. След стопяването на снега този месец, обаче, водата е попила в земята, чакълът е потънал, а калта е излязла на повърхността. В резултат на това колите на хората буксуват, а за вървене пеша изобщо не може да се говори.
Регионалният етнографски музей на открито „Етър“ гостува във Варна с изложбата "Майсторлък за бъдещето: Споделени умения, авторски търсения". Експозицията е подредена в Етнографския музей във Варна и ще бъде открита на 16 май, петък, в 16 часа. Изложбата представя традиционни и дизайнерски предмети, изработени от занаятчиите на музей „Етър“...
105 години от създаването на Първото висше търговско училище в България – Икономическия университет във Варна, се отбелязват на 14 май. Решението за създаването му е взето от тогавашната Варненска търговско-индустриална камара именно на 14 май през 1920 г. Идеята обаче се ражда далеч преди това и е резултат на стопанския и културния подем,..
Община Варна ще открие официално летния туристически сезон с мащабен концерт-спектакъл на 16 май (петък) от 19:00 часа на входа на Морската градина. Събитието ще премине под мотото „Варна – където времето тече различно“, което отразява уникалния дух на морската столица и множеството възможности, които градът предлага – за отдих, култура, туризъм и..
Сутринта над по-голямата част от района ще преобладава слънчево време, но на места видимостта временно ще е намалена, а по-значителна средна и висока облачност ще има над Югоизточна България. Следобед ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще превали краткотраен дъжд, не е изключено да прегърми. Ще духа слаб вятър от..
Близо 4000 лева е събрала от началото на април досега четвъртокласничката в Основно училище „Христо Ботев“ в квартал „Аспарухово“ Десислава Костадинова за приятелката си - петгодишната Димана, която се нуждае от изследване в Турция. Димана е имала злокачествен тумор на дланта на ръката преди пет години, излекувана е, но при последното..
Акция по кръводаряване се провежда днес от 9.30 до 14 часа в зала 119 на Община Провадия. Тя е под егидата на областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева. Инициативата е част от мащабната кампания в партньорство между Районния център по трансфузионна хематология - Варна, Сдружение "Аз вярвам и помагам", Областна администрация и всички общини в..
Сядам да хапна в едно заведение и през следващия час си припомням колко открит и непринуден човек е българинът. Сервитьорката, още докато ми подава менюто, успява да опише детайлно работната ситуация, сложните взаимоотношения в екипа и недостига на работна ръка, в резултат на който предстоящата почивка на ей-онзи младеж в другия край на залата,..