Кални улици и кални обувки. Това е всекидневие за близо 160 семейства живеещи в местност Траката във Варна. Неудобствата им започват през март месец миналата година, с началото на ВиК-проект за изграждане на водопроводни връзки към ново трасе на магистралния водопровод „Варна-Златни пясъци“. Строителните дейности приключват през ноември 2024-та, но проблемите продължават, а с днешна дата и търпението на хората е изчерпано.
Всекидневно се налага да газят в калта, за да могат да стигнат от дома си до работа, училище, кварталния магазин. Масово ползват коли, но не всички имат. А много често децата на работещи родители вървят пеша от дома си до автобусната спирка, за да отидат на училище. Резултатът е кални обувки и забележки от учителите за вида, в който влизат в класните стаи. За да избегнат подигравки на съученици и забележки на преподаватели, се налага децата да носят по два чифта обувки, като калните прибират в торбичка, когато излязат на ул. „Цар Борис Трети“, където е автобусната спирка и там обуват чистите обувки.
Калта, в която хората газят от миналата година, е основно по ул. „Тодор Хаджистанчев“, но вече и в съседните по-малки улички. Местните са подали сигнали до Регионалната дирекция национален строителен надзор-Варна /РДНСК/ през октомври миналата година, където посочват, че след ремонтните дейности улицата не е възстановена във вида, в който е била, както би трябвало да бъде. След няколко дни получават отговор, в който се съобщава, че „... канализацията по тези клонове е изпълнена и настилките са възстановени в първоначалния им вид...“ Писмото е подписано от управителя на ВиК-Варна инж. Веселин Русев.
Неудовлетворени от този отговор, хората изпращат второ писмо – този път до Дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ в община Варна. Получават същия отговор, като отговорът от РДНСК и този от общинската дирекция е абсолютно идентичен и също подписан от управителя на ВиК-Варна.
Истината е, че ул. „Тодор Хаджистанчев“ никога не е била асфалтирана. За да не е кална зимата и прашна лятото, преди няколко години живеещите там 160 семейства събират пари и засипват улицата с чакъл и фрезован асфалт. Така успяват за своя сметка да изградят приличен път за придвижване – както с кола, така и пеша. Преди ремонта на водното дружество, по улицата кал не е имало.
Днес местните не искат чудеса и нова асфалтирана улица, а да се изрине натрупаната кал от тежката техника, която е извършвала ремонта и да се насипе чакъл, както е било преди, защото този, който те са сложили вече го няма. Там все още продължават ремонтни дейности макар и в по-долната част на улицата, но камиони, багери и фадроми преминават по цялата улица, разнасят кал, като дори изтръскват гумите си на ул. „Тодор Хаджистанчев“, за да излязат сравнително чисти до ул. „Цар Борис Трети“.
Няколко пъти хората са казвали на шофьорите да изринат калта с машините, но шофьорите са им искали 50 лева, за да го направят, възмущава се възрастен мъж. Линейка не може да стигне до домовете на хората, заради калната улица. Има места, където пътят е пропаднал с 30 см. заради тежката техника, която минава всекидневно, а хората не могат да вкарат колите в дворовете и гаражите си.
Местните споделят още, че когато работниците са сложили тръбите, след това не са трамбовали изкопа, а са го зарили и са сложили чакъл отгоре. След стопяването на снега този месец, обаче, водата е попила в земята, чакълът е потънал, а калта е излязла на повърхността. В резултат на това колите на хората буксуват, а за вървене пеша изобщо не може да се говори.
От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..
На 22 юли Православната църква почита паметта на света равноапостолна мироносица Мария Магдалeна, която изцелява бесове. В житието ѝ се разказва, че когато Исус Христос извършвал чудеса в Галилея, към него пристъпила жена на име Мария Магдалина (от гр. Магдала). Помолила го за помощ и Господ изгонил от тялото ѝ седем бесове, с което я излекувал. От..
След сигнал за забелязан черен леопард в района на село Караманите, община Вълчи дол, проведеното издирване не е открило следи от хищника. Това съобщи за Радио Варна Юзеир Рифатов, участник в издирвателните действия. По думите му, дронове и термокамери са обходили терен от около 700 декара, но не е засечено нито едно живо същество . Дори..
До 30 юли в Двореца в Балчик се провеждат Дни на италианската култура. Организатори са Държавен културен институт - културен център "Двореца" в Балчик и Консулският кореспондент на Италия във Варна, Международният артцентър "Антино" Рим в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския културен институт в София под патронажа на Министерството на..
Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември. Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...
Ще бъде ясно и слънчево, следобед на места ще се развива купеста облачност. Ще духа слаб вятър от южна четвърт, следобед временно ще се усили до умерен и ще се обърне по крайбрежието от югоизток, а в Дунавската равнина от запад. Минимални температури между 17° и 22°, максималните още ще се повишат спрямо предните дни и ще са от 34° до 39°, по..
За християните днес е един от големите летни празници.Българската православна църква почита Св. пророк Илия. Според житието на светеца 900 години преди идването на Христос той предрекъл събитието. Единствен от всички светии неговия живот на земята не свършва със смърт. Църковният празник е наречен от народа Илинден. Според народните..