Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална мрежа за децата за олекотяването на учебните програми

3
Снимка: БГНЕС



Не е ясно още какво точно се разбира под олекотяване на учебните програми в началното, основно и средно образование у нас и не всички организации от гражданския сектор подкрепят олекотяването в чист вид. Това каза в интервю за Радио Варна Милена Николова, координатор „Образование“ към Национална мрежа за децата/НМД/ , след среща с министъра на образованието Красимир Вълчев и представители на над 20 организации, работещи в областта на образованието.

Милена Николова посочи, че според нейни колеги учебните програми в сегашния им вид у нас са в доста висока степен вече „леки“, сравнени с това, което учат връстниците на нашите деца в някои други европейски държави.

Предстои да стане ясно какво точно се разбира под олекотяване, но на този етап по-скоро подкрепяме идеята да се правят междупредметни връзки в училище, да се извлича практично познание от учебните предмети, а не просто да се трупат теоретични знания, за които децата нямат представа защо ги учат, каза още Милена Николова. По нейните думи между учителите трябва има екипна работа, да има проследимост на това, което се преподава по различните предмети и да има връзка между тях.

Милена Николова

За нуждата от подобна междупредметна връзка говореха още миналата година варненски учители по история и литература.

Милена Николова каза още, че промените в учебното съдържание задължително трябва да се направят заедно с учителите, защото те са на първа линия в образователния процес.

В сайта на Министерството на образованието и науката е публикувана Концепция за промяна на учебните програми, в която пише:

„6.С олекотено съдържание. Освобождаването на време на учителите и учениците ще даде възможност за формирането на умения и на нагласи. Намаляването на учебното съдържание не означава, че учениците ще научат по-малко. Напротив, свръхамбициозните програми водят до демотивация и самоизключване, възпроизвеждат културата на заучаване и възпрепятстват формирането на умения.

Учебното съдържание може да се оптимизира по линия на:

- отпадане на фактология (знания, които не формират умения);

- намаляване броя и обема на темите;

- намаляване на профилирана и небазова професионалната подготовка.“

Очаква се концепцията да бъде обсъдена в образователната система и със социалните партньори, като до есента да бъдат събрани предложения за подобрения, съобщават от МОН.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Държавата дава на бизнеса още 190 млн. лева като компенсации за скъпия ток

Министерският съвет увеличи със 190 млн. лева бюджета на програмата за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия, която действа от 1 юли миналата година до 31 март на тази. Така - вместо предвидените до момента 989 млн. лева, за компенсации ще бъдат изплатени 1,179 млрд. лева, съобщава БНР. Измененията се налагат..

публикувано на 16.04.25 в 19:50
Определиха номинираните за награда

Общинските съветници "дописват" журито за награди "Варна"

Общо 11 награди "Варна" ще бъдат връчени тази година. Голямата награда "Варна" няма да има носител, тъй като от 4-те номинации, нито една не е събрала 2/3 от гласовете на журито, което е 7-членно. Според предложението на журито наградените трябваше да са осем, но общинските съветници от комисията по култура решиха да добавят писателя Христо..

публикувано на 16.04.25 в 16:59

Общината връща на държавата сграда от 19 век в центъра на Варна

Община Варна ще върне на държавата имот на ул. "Преслав" № 22, реши на заседание постоянната комисия "Собственост и стопанство" към Общинския съвет. Става дума за сграда - публична държавна собственост, в която в миналото се е помещавал бившият хотел "Комерсиал". Към момента обектът е неизползваем и опасен. Сградата на "Преслав" 22 вече е..

публикувано на 16.04.25 в 15:07

Експерт: Необходими са законодателни промени, които да стимулират дребномащабния риболов

Равен достъп до водите и ресурсите на ЕС в Черно море и  да се облекчат законодателните условия така, че да се стимулира и дребномащабният риболов. Това са теми, обсъждани на среща между представители на 11 консултативни съвета от Европейския съюз и европейския комисар по рибарство и океани Костас Кадис, целта на която е оформяне на Общата европейска..

публикувано на 16.04.25 в 15:05

Гласуват втория вот на недоверие в 14.30 часа утре

Разискванията по втория вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков приключиха. Парламентът ще пристъпи към гласуване в 14:30 часа в четвъртък. Депутатите дебатираха по внесения вот на недоверие на тема "корупция" в продължение на 5 часа. Вносители са МЕЧ с подписите на народни представители от „Възраждане“ и „Величие“. Това е вторият вот на..

публикувано на 16.04.25 в 14:59

Седмокласник от Добрич влезе в ролята на прокурор в Деня на Конституцията

По повод Деня на Конституцията на Република България – 16 април, и професионален празник на юристите и съдебните служители, по инициатива на членовете на организационната секция в Окръжна прокуратура – Добрич към Сдружение на администрацията в органите на съдебната власт (САОСВ), ученик от добричко училище беше поканен да гостува в Окръжна прокуратура..

публикувано на 16.04.25 в 14:54

Студенти от ИУ-Варна се включиха в Деня на отворените врати в Областната администрация

Студенти от различни специалности от Икономическия университет във Варна посетиха на място и се запознаха с работата на областната администрация в рамките на Деня на отворените врати. Те бяха информирани за правомощията на областния управител, за историята на администрацията, както и с действащата приемна за граждани.  Събитието предизвика интереса..

публикувано на 16.04.25 в 14:40