На 10 март Православната църква чества паметта на светите мъченици Кодрат Никомидийски и Галина, загинали мъченически за Христа, заедно с други християни, пострадали в Никомидия и Коринт през III век.
В царуването на император Деций Траян (249–251 г.) било предприето гонение против християнската вяра. Много християни били доведени в гр. Коринт и там били затворени в тъмница. Съдебните власти очаквали чиновника, когото императорът трябвало да изпрати за съденето на християните. Страх обзел никомидийските християни.
Едни бягали в планини и пустини, но други със спокойствие очаквали и мъчения, и смърт.
Между тия последните бил един млад християнин на име Кодрат, човек от знатен род, богат и уважаван от всички. Когато пратеният от императора съдия Парений пристигнал да съди християните, Кодрат сам отишъл при него, за да защити братята си християни. След много увещания, мъчения и тъмница довели при св. Кодрат тълпа християни, отстъпили от вярата. Той ги призовал да се молят на Бога с покайни сълзи и забравяйки за своите страдания започнал да се моли за тях. Вдъхновени от неговата молитва, отреклите се християни се изпълнили с искрено покаяние и молитвено усърдие. Накрая чули ангелски гласове и били озарени от чудна светлина. На следващия ден, след като отказали да принесат жертва на идолите, приели мъченическата смърт. Парений повел със себе си Кодрат и в другите градове, където съдел и измъчвал християни. През цялото време по пътя продължавал да изтезава Кодрат и като стигнал до Кесария, го измъчвал пред целия народ. Там множество християни смело обявили вярата си в Христа. Сред тях били и Саторин и Руфин, които умрели мъченически за нея. В Кесария бил посечен след дълги мъчения св. Кодрат.
В този ден честваме и света мъченица Галина, която пострадала в Коринт през 258 година, заедно със свети мъченик Леонид и светите мъченици Хориса, Никия, Калиса (Калида), Нунехия, Василиса и Теодора. Те били хвърлени в морето, но не се удавили, а вървели по водата като по сухо и пеели духовни песнопения. Тогава мъчителите ги настигнали с кораб, окачили камъни на вратовете им и ги удавили.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Млада двойка от Варна решава да подаде ръка на абитуриентки в неравностойно положение, за да направят празника им хубав. В групи в социалните мрежи приканват и други да се присъединят към каузата им, за да предоставят всичко необходимо на завършващите, разказа Анелия Кожухарова, която е акушерка по професия. Тя и приятелят й предлагат безплатен транспорт..
Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...
За първи път в събота, 17 май, в рамките на Европейската нощ на музеите, ще бъдат отворени вратите на реставрирания дом на Янко Славчев – един от първите кметове на Варна след Освобождението. Домакин на събитието под надслов "Домът разказва" е споделено работно пространство във Варна с 11-годишен опит в организирането на културни, технологични..
Регионалният етнографски музей на открито „Етър“ гостува във Варна с изложбата "Майсторлък за бъдещето: Споделени умения, авторски търсения". Експозицията е подредена в Етнографския музей във Варна и ще бъде открита на 16 май, петък, в 16 часа. Изложбата представя традиционни и дизайнерски предмети, изработени от занаятчиите на музей „Етър“...
105 години от създаването на Първото висше търговско училище в България – Икономическия университет във Варна, се отбелязват на 14 май. Решението за създаването му е взето от тогавашната Варненска търговско-индустриална камара именно на 14 май през 1920 г. Идеята обаче се ражда далеч преди това и е резултат на стопанския и културния подем,..
Община Варна ще открие официално летния туристически сезон с мащабен концерт-спектакъл на 16 май (петък) от 19:00 часа на входа на Морската градина. Събитието ще премине под мотото „Варна – където времето тече различно“, което отразява уникалния дух на морската столица и множеството възможности, които градът предлага – за отдих, култура, туризъм и..
Сутринта над по-голямата част от района ще преобладава слънчево време, но на места видимостта временно ще е намалена, а по-значителна средна и висока облачност ще има над Югоизточна България. Следобед ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще превали краткотраен дъжд, не е изключено да прегърми. Ще духа слаб вятър от..