36-годишната Петя Матева от Варна има нужда от средства, за да пребори тежка онкологична болест. Дарителската кампания цели да събере голяма сума, непосилна за близките ѝ. Петя е изключително борбена и не спира да работи, въпреки че почти всеки месец се налага да е на лечение в Турция.
Тя е пример как не трябва да се предаваш, да вярваш и да продължиш напред, подчерта нейна близка, свързала се с Радио Варна с молба за разпространение на информацията.
Петя Матева води битка с болестта от вече повече от три години. Всичко започва в края на 2021 г., когато случайно открива малка бучка в гърдата си. След като "специалист" ѝ казва, че всичко е наред, Петя, заедно с половинката си Владо, решават да имат дете. Стигат до опциите за инвитро, докато бучката не нараства до 11 см и започва да я боли. Последва консултация с гръден хирург, операция по спешност и дигнозата - ниско диференциран инвазивен дуктален тройно негативен карцином на гърдата, обяснява Петя. След първоначалния шок и ужас, започнахме ходене по различни лекари-онколози, които изказваха мнение и съжаление за състоянието ми и не даваха особена надежда, допълва тя. След това лекарите ѝ казват, че състоянието и диагнозата не позволяват да продължи процесът за инвитро, с което убиват надеждата на младата жена за дете. Въпреки всичко, реших, че на 33 години не съм готова да се откажа и започнахме да търсим алтернативи за лечение в чужбина, допълва Петя Матева. Така се озовава в Турция, където докторите ѝ дават надежда за допълнително време. Започнах химиотерапия... курс след курс. След първата терапия направих плеврален излив. Последва втора операция на белия дроб. Месеци на възстановяване, химиотерапия, болки, неразположение, продължава тежкия разказ Петя.
Борбата след относително стабилен период обаче продължава. Откриват ѝ метастази в мозъка и ѝ назначават нова терапия - лъчетерапия и нов вид химиотерапия. След пореден спокоен период, който продължава до декември 2024 г., започва главоболието. Появяват се нови шест метастази в малкия и главния мозък и се налага Петя да отиде по спешност в Истанбул за десет курса лъчетерапия и нова химиотерапия. Всеки върви по пътя, който му е начертан. Моят е трънлив и изпълнен с трудности, но гледам с надежда в бъдещето и вярвам, че всичко е възможно и чудеса все пак се случват. До този момент успявахме да самофинансираме лечението, благодарение на кредити, приятели и познати, но вече е непосилно. Затова се обръщам към всички добри хора, които биха отделили от личните си средства, за да дадат глътка надежда за мен и моето семейство, че не всичко е загубено. Благодаря на всеки един от Вас, който ме подкрепи в Борбата ми за Живот, завършва Петя.
Дарителската кампания е публикувана на сайта на Фондация Павел Андреев - Заедно в борбата на Петя.
Сядам да хапна в едно заведение и през следващия час си припомням колко открит и непринуден човек е българинът. Сервитьорката, още докато ми подава менюто, успява да опише детайлно работната ситуация, сложните взаимоотношения в екипа и недостига на работна ръка, в резултат на който предстоящата почивка на ей-онзи младеж в другия край на залата,..
Председателят на фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски получи почетен знак за принос към Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна, както и значка на началника на ВВМУ за приноса си в подготовката и реализацията на Българската антарктическа експедиция. От своя страна той връчи грамоти и награди на членовете на екипажа на..
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, днес се среща с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът ще разкаже за своя необикновен житейски и професионален път и какво..
Международния ден на сестринството се отбелязва днес, 12 май. От първия ден, в който започнах да уча за професията си на медицинска сестра, съм влюбена в тази работа. Това подчерта в интервю за сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден" медицинската сестра Рая Димитрова, която работи в УМБАЛ "Св. Марина" като част от практиката си като..
Започна третото издание на националния конкурс за комикс "Крайморска среща". Срокът за участие е до 30 септември 2025 г. Участието е индивидуално, в три възрастови групи: първа (6 – 12 години); втора (13 – 18 години); участници над 18 години. Всеки участник има право да предложи до 3 кратки комикса, нарисувани на ръка или дигитално. Всеки комикс..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..
Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта, особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни изложби в..