Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бисера Желязкова: Екологичната тревожност сред младите хора е реална, както и усилията им да направят нещо за промяна

Бисера Желязкова и Ивелин Стоянов, СУ "Пейо Яворов" - Варна

Дванадесетокласникът Ивелин Стоянов от СУ "Пейо Яворов" - Варна спечели първо място в международния конкурс #AskBlackSeaScientist със своя едноминутен филм за Черно море, заснет със смартфон. В конкурса участват младежи на възраст от 14 до 21 години, а рамката, в която създават своите видеопослания е "1 филм – 1 минута – 1 въпрос към науката".

Дванадесет учени от шестте черноморски държави - България, Румъния, Украйна, Грузия, Турция и Молдова, оцениха високо креативността, оригиналността, техническата компетентност и научната основа на филма на Ивелин. Въпросът, който той задава, е свързан с възможностите за естествено филтриране и подобряване на качеството на крайбрежните води в Черно море. Журито го определи като един от най-интересните, а отговор ще дадат изследователи от проекта DOORS Black Sea, в който от българска страна участва Институтът по океанология към БАН. 

"За мен качественият филм е преди всичко с добро съдържание. Разбира се, необходимо е да бъдеш оригинален, да бъдеш креативен, да уловиш емоцията и да я предадеш. Всеки може да направи филм, въпросът е да достигне до хората, да не ги остави безразлични." - споделя Ивелин. - "Що се отнася до техническата страна, смятам, че филмът трябва да се възприема добре дори от хора, които имат някакви физически ограничения, т.е. да въздейства на всички сетива. Голямо предизвикателство е да направиш толкова кратък филм, само една минута, и със сигурност дори и в един час не бих могъл да побера всичко, което бих искал да кажа за Черно море, което обичам толкова много, да изразя тревогата си за морето, за глобалните екологични заплахи. Наистина е трудно да създадеш такава кратка и въздействаща форма, но успях по някакъв начин да се справя и да вложа елементи от любовта ми към морето. За мен е важно да показваме на други хора, на още по-младите може би, че трябва да се грижим за морето." Ивелин е зрелостник тази година и споделя, че онова, което не му е било достатъчно в училище е още време за работа по тези проекти - едно наистина невероятно преживяване за него.  "Възможността, която ми дадоха моите преподаватели и от Института по океанология, ми позволи да направя нещо, да достигна до хората и да ги информирам за тревожната ситуация със замърсяването на Черно море и за други глобални проблеми."

"Освен всичко друго, Ивелин е много артистичен" - допълва преподавателят по биология и ръководител на еко проекти в училището, Бисера Желязкова.- "При него има чудесно съчетание на няколко неща в едно - технологии, научни интереси, креативност, артистичност, позиция. Ние сме първото във Варна и в региона еко училище от 25 години и иновативно училище от четири години, отново с екологичен проект и пак в тази посока - устойчивост. През първата година глобалната тема, по която работихме, беше за Черно море. Тогава Ивелин направи още едно видео, отличено в състезание в рамките на проект на Института по океанология, с който имаме тесни контакти. Децата, младите хора съвсем реално изпитват екологичното безпокойство. В една от последните кампании в района на Карантината в "Аспарухово" събрахме и категоризирахме различни видове морски отпадъци. Децата бяха разочаровани, че има огромно количество пластмасови отпадъци и угарки. Преброихме ги. В рамките на 500 метра събрахме внушително количество отпадъци. Внушително с отрицателен знак, за съжаление. И когато децата видят реалността, започват да задават въпроси: защо е така, може ли нещо да се промени, можем ли да участваме? Това са все стъпки в тази посока - не просто да се тревожим, а да предприемем нещо за промяна."

Повече за работата по екологичните проекти в СУ "Пейо Яворов" - варна и за обучението по природни науки в училище днес можете да чуете в звуковия файл. С Ивелин Стоянов и с Бисера Желязкова разговаря Валерия Василева.

Филмът на Ивелин ще бъде включен в селекцията от най-добри филми за Черно море, които ще се излъчват в Европейската мрежа за океанска грамотност, в социални медии и на международни конференции на морските биолози.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Обучават доброволци за ликвидиране на пожари

От 2 април до 21 май 2025 г. (всяка сряда и всяка събота) за времето от 10.00 ч. до 12.00 ч. в Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Балчик организира обучение на граждани и гости на гр. Балчик, които имат желание да получат базова подготовка за действия при подпомагане органите за ПБЗН при ликвидирането на горски и полски..

публикувано на 31.03.25 в 13:11

Варненски музеи с творчески работилници през пролетната ваканция

Музеят на Възраждането и Учебният музей във Варна организират творчески работилници за пролетната ваканция на учениците,.  От днес до 4 април от 10 часа в Музея на Възраждането учениците ще работят по теми, свързани с епохата на Възраждането. От 1 до 4 април от 11 часа в Учебен музей – Варна творческите ателиета са посветени на Великден...

публикувано на 31.03.25 в 10:57

31 март - Ден на европейските автори

Денят на европейските автори се отбелязва от 2023 г. в последния понеделник на месец март по инициатива на Европейската комисия, за да насърчава четенето, най-вече при младите хора.  Целта на деня е да обедини книгите и образователния сектор, да открои литературата като начин за представяне пред младите хора на богатствата на европейската култура,..

публикувано на 31.03.25 в 08:38

Българската мекица в топ 30 на най-добрите тестени изделия в света

Има ли някой в България, който да не обича мекици. Пърженото тесто, което консумираме предимно за закуска с пудра захар, сирене или сладко, получи световно признание. Българските мекици попаднаха в топ 30 на най-добрите тестени изделия в света в престижната класация на онлайн изданието TasteAtlas.  Мекицата заема 29-то място с оценка от 4.4 точки. В..

публикувано на 30.03.25 в 15:57

Празник на източноазиатските култури във Велико Търново

Алисън Атанасов е от Южна Африка. Наполовина е българка. Дори варненка. Баща й е варненец. В момента Алисън Атанасов учи във Великотърновския университет. Рядко се връща в Южна Африка. Но тук е част от организацията на двудневния фестивал „Празник на източноазиатските култури“. Алисън Атанасов е първа година студент във Великотърновския..

публикувано на 30.03.25 в 11:24

39 планини - 39 първенци

Една от инициативите на Българския туристически съюз е „10-те планински първенци“ - 10-те най-високи върхове на 10 известни и големи български планини. Обаче в България има близо четири пъти повече планини. Или по-точно – 39. Голяма част от тях остават извън полезрението на планинарите. По една или друга причина – трудна логистика, липса на облагородена..

публикувано на 29.03.25 в 09:50

От 1 април до 31 октомври обявяват пожароопасен сезон

Във връзка със заповед на министерство на околната среда и водите и Регионална инспекция във Варна, Община Балчик уведомява всички граждани, че  от 1 април до 31 октомври на 2025г. е определен пожароопасен сезон  в защитени територии- изключителна държавна собственост, и мерките за осигуряване на пожарна безопасност, като следва да спазват забраната за..

публикувано на 28.03.25 в 17:05