През последните няколко години солните стаи навлязоха масово в големите хотели и СПА курорти. Модата се пренесе и в учебните заведения.
В солната стая се разпрашават фини частици фармацевтична алпийска нейодирана сол с помощта на специализирана медицинска апаратура. Смята се, че това помага при белодробни заболявания, кожни и неврологични проблеми.
Според здравните власти използването на солните стаи е неконвенционален метод на лечение и трябва да се прилага от медицински специалисти с необходимото образование, каквито липсват в училищата.
В две детски градини във Варна – "Дружба" и "Маргаритка" - функционират солни стаи. Една има в Специалното училище за ученици с нарушено зрение в кв. "Аспарухово". Според действащите нормативни документи мястото им не е там, което означава, че работят на ръба на закона. Д-р Юлия Витлянова, директор на дирекция „Обществено здраве“ в Регионалната здравна инспекция обясни защо е така:
"Солните стаи не се водят в регистър в здравната инспекция. Те не са медицинска дейност. Предстои експертна среща в здравното министерство, за да имаме еднакви стандарти. Посещението в солна стая трябва да е само по препоръка на лекуващ лекар."
Според д-р Витлянова солните стаи нямат доказан терапевтичен ефект. Не така смята Елена Гаданчева, директор на детска градина "Дружба" - първата, която откри стая с халотерапия за 330-те деца от учебното заведение:
"Имаме солната стая от 3 години. Виждам ефекта - близо 90% от децата не боледуват. Средната посещаемост е 70%. Всяко дете преминава веднъж седмично в солната стая по 15 минути. Изисква се съгласие от родителите след консултация с лекар".
Солната стая обаче не е лечебно заведение, каквито са например здравните кабинети в детските градини и училищата, и мястото им не е там.
Дали ще бъдат закрити или напротив, модната тенденция ще продължи, предстои да стане ясно след експертна среща в здравното министерство.
В рамките на специална беседа „Кирил Шиваров и София“ историкът и изследовател Виктор Топалов разказа за малко познатата бохемска и лична страна на бележития български скулптор. Беседата започва в този час в галерия "Арт Маркони" във Варна. Топалов пристигна директно от София, за да представи не само творчеството, но и човека..
Акция на полицията се проведе в нощта срещу събота на крайбрежната алея във Варна. Проверени са 12 дискотеки и барове. Установени са 30 малолетни и непълнолетни без придружител, а общият брой на проверените лица е 187. Това съобщиха за Радио Варна от ОД на МВР. Родителите на всички деца са били глобени, подчертаха от полицията и уточниха,..
Най-после се случи „сватбата на века“ 61-годишният милиардер Джеф Безос и 55-годишната журналистка Лорън Санчес се ожениха във Венеция. Булката вече публикува първата снимка от сватбата в своя Инстаграм, като изтри цялото предишно съдържание от страницата и промени описанието на профила - сега тя официално е г-жа Безос, съпругата на един от..
В професионалния риболов няма млади хора, все по-малко са тези, които искат да се занимават с тази професия. Това каза Емил Милев, председател на сдружение "Черноморски изгрев". Всички искат да работят на бюро с чисти дрехи, добави той и посочи, че риболовът трябва да бъде страст, а не само начин за изхранване. Милев изрази оптимизъм за..
Жители на "Цветния квартал" от ул. "Роза" във Варна отново излязоха на протест срещу намерение за строителство пред блок 21. Недоволните посочват, че сагата продължава вече повече от десетилетие. Те настояват там бъде обособена обществена зона с детска площадка, а не да бъде изградена поредната кооперация. Живеещите в района настояват да се извърши..
Никога на един рибар не му омръзва да чака голямата риба, много рядко я хваща, но я очаква постоянно – поздравява за Световния ден на риболова – 27 юни, балчишкият рибар Виктор Лучиянов. Тази дата се ч ества от 1985 г. по решение на Международната конференция по регулиране и развитие на риболова, проведена през юли 1984 година. Риболовът..
На 27 юни се отбелязва Световният ден на риболова. Празникът се чества от 1985 г. в България и някои други страни, по инициатива на Международната конференция по регулиране и развитие на риболова на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) в Рим, Италия (27 юни - 6 юли 1984). Световният ден на риболова /World Fisheries Day/ се отбелязва..