Фестивалът „Литературен прожектор“, който тази година се провежда под надслов „ПроЧЕТИ Европа“, продължава с представяне на съвременна италианска литература. Днес, 27 март, гости на Варненската библиотека са преводачката Нева Мичева и художникът Кирил Златков, които ще разкажат за съвместната си работа по книгите на Дино Будзати. Освен върху Будзати, дискусията ще се фокусира и върху творчеството на Итало Калвино и Примо Леви – автори, които Нева Мичева активно популяризира в България.
След успешното начало на фестивала със срещи, посветени на творци от България, Полша и Франция, днес от 18 часа варненската публика ще чуе повече за италианската литература, както и за връзката между превода и образите, които пресъздава художникът. Срещата разговор „Италия между редовете: преводи и визуална интерпретация“ отново поставя фокус върху литературата като средство за диалог между културите и кани читателите да пътуват заедно с Нева Мичева и Кирил Златков през богатото творчество на европейската литература. Модератор на дискусията ще бъде журналистката Елена Бангиева.
Място: Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна / Читалня в Основна сграда – бул. „Сливница“ 34
ЗА УЧАСТНИЦИТЕ
Нева Мичева (1973) превежда проза и драма от италиански, испански и каталонски (по-рядко от руски и английски). Завършила е италианска филология в СУ „Св. Климент Охридски“, има и магистърска степен по журналистика от школата на испанския вестник El Mundo, Мадрид. Журналистическия си път започва през 2000 г. във в. „Култура“; в момента пише основно за две независими медии: Toest.bg („Тоест“) и Filmsociety.bg („Българско кино общество“).
Сред преведените от нея над 40 книги са „Шейсет разказа“ и „Коломбър“ на Дино Будзати, „Ако пътник в зимна нощ“, „Марковалдо“ и „Американски лекции“ на Итало Калвино, „Периодичната система“ и „Потъналите и спасените“ на Примо Леви, разказите на Роберто Боланьо, няколко романа на Сесар Айра, наградената с „Христо Г. Данов“ сбирка
„Стихотворенията на Сидни Уест“ на Хуан Хелман, „Приказки от крайните квартали“ и „Приказки от сърцето на града“ на Шон Тан, комикси и детски четива. В сайта ѝ nevamicheva.net са събрани и представени повече от 40 пиеси, които е подбрала и превела от каталонски, испански, италиански и руски: Жорди Галсеран, Хуан Майорга, Кристина Клементе, Иван Вирипаев и др.
Кирил Златков е художник, дипломиран в специалност „Графика“ на НХА през 1996 г. Изявява се в различни области на визуалните изкуства – графика, живопис, плакат, графичен дизайн, илюстрация, калиграфия и шрифт. Има няколко самостоятелни изложби и много участия в различни общи изложби, биеналета и триеналета в страната и по света. Работил е и в областта на рекламата като арт директор и творчески директор в различни агенции от 1999 до 2013 г. Куратор е на изложбата „Нова българска типография“, в рамките на One Design Week 2013, и „Нова българска типография“ 2, 2019. Кирил Златков е един от вдъхновителите и авторите на манифеста на инициативата „За българска кирилица“. Между наградите, които е получавал, са: Голямата награда в конкурса „Шопен 200“ 2010; Награда за български автор на Триеналето на сценичния плакат 2010; „Златен лъв“ 2014 за „Даниил Хармс. Избрани произведения“ (изд. „Факел експрес“); Награда „Хр. Г. Данов“ 2015 за книгата „Когато искам да мълча“, Зорница Христова, Кирил Златков; „Златна четка“ 2017; Награда „Хр. Г. Данов“ за оформление на книга – „Поезия“ от Пиер дьо Ронсар (изд. „Колибри“, 2020); Национална награда „Константин Константинов“ за илюстрация на Фестивала на детската книга в Сливен 2023 г. за „Мишките отиват на опера“ на Мария Донева.
Фестивалът „Литературен прожектор: ПроЧЕТИ Европа“ предлага възможност за среща с водещи имена от литературния и художествения свят, които чрез превода и визуалното изкуство създават мостове между културите.
Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..
Пресиана Михайлова Леонидова спечели специалната награда на Радио Варна на Национален детски фолклорен конкурс "Диньо Маринов". Над 350 участници от почти всички фолклорни области участваха в 30-тото издание на конкурса, организиан от Общинискя детски комплекс във Варна. Класираните на първо, второ и трето място от III и IV възрастова група получиха..
Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше огличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..
Самостоятелната изложба на утвърдения художник от Поморие Милчо Талев ще бъде представена от 28 март в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Експозицията включва 30 платна - големи и малки формати, всички - маслена живопис. По-голямата част от тях са правени в последните месеци специално за тази изложба и за пространствата на..
Младежкият дом във Варна е домакин на XXX Национален детски фолклорен конкурс "Диньо Маринов". Над 350 млади фолклорни певци, инструменталисти, камерни вокални и инструментални групи, народни хорове, оркестри и ансамбли от цялата страна, са подали заявки за участие в конкурса. Той ще се проведе в рамките на три поредни дни, до 30 март. Журито, което..
За 51-ви път на официална церемония в Народния театър „Иван Вазов" бяха връчени наградите "Икар. Тази година мотото на събитието е „Парти коалиция". Актьорът Явор Милушев получи наградата за изключителен принос към българския театър, а "Икар" за чест и достойнство бе присъден на актьора Стоян Сърданов. Наградата за дебют получиха Ангела Канева,..
Музеят на Възраждането и Учебният музей във Варна организират творчески работилници за пролетната ваканция на учениците,. От 31 март до 4 април от 10 часа в Музея на Възраждането учениците ще работят по теми, свързани с епохата на Възраждането. От 1 до 4 април от 11 часа в Учебен музей – Варна творческите ателиета са посветени на Великден...