Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1 април - шегуват ли се варненци, обичат ли да се смеят и кой лъже най-много?



Днес е денят, в който можем да се пошегуваме, да позволим да се пошегуват с нас или директно да си излъжем. Първи април е Денят на хумора и шегата. Откъде произлиза и до днес е трудно да се каже. Според една от теориите всичко започва от поема на Чосър за лисицата и петела, в която лисицата си прави шеги с пернатото. Втората ни отнася в Древен Рим, където една от шегите била слугите да командват господарите или децата да командват родителите си „на шега“. Първите истински отбелязани данни за честване на 1 април обаче са от Франция и Холандия в началото на 16 век, където 1 април бил ден на риболова. И тъй като рибите са достатъчно „глупави“, за да се хванат на въдица, се зародила традиция и хората да се ловят така на шеги.

Днес шегите и закачките са позволени, стига  да са добронамерени и накрая всички да се смеят на тях.

А шегуват ли се варненци, обичат ли да се смеят и кой лъже най-много?

„Щом ни питате за 1 април, значи може да Ви лъжем така ли?“, казва с усмивка варненка, която се разхожда със своя приятелка в Морската градина. Споделят, че най-много се смеят на себе си и на ада, в който живеят, защото смехът е най-добрият начин да се преработи абсурдната ни реалност. Според тях най-често лъже този, който се кълне, че не лъже.

„Няма човек, който да не лъже, но когато лъжата е дребна и не вреди на никого, не е страшна.“, споделя един от петимата мъже до масите за тенис в Морската градина. Събират се там да играят тенис, преди минути са се пошегували помежду си и това е мястото, което ги зарежда с енергия, веселят се и се смеят, когато са заедно.

Почти всеки човек се шегува, казва единият от мъжете. И той обича да се шегува, най-често когато губи в играта с приятелите си. Според него българинът е най-сърдития човек на света, защото е под знака на критичният Сатурн.

И си разказват вицове:

„Стоят двама луди зад решетките в лудницата и единият казва на другия:

-  Внимавай как се държиш и какво говориш, че да не те затворят при ония отвън!“

Няма по-хубаво нещо от смеха, убедени са всички. Смехът е здраве и удължава живота. Затова пожелават на всички да смеят по-често и от сърце.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

С благодарност и чест: Радио Варна приема скулптура на Йордан Каранов за 90-годишнината си

По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..

публикувано на 25.07.25 в 15:25

25 юли - Лятна света Анна

На 25 юли Православната църква възпоменава Успение на св. Анна. Света Анна, майката на Пресвета Богородица, произхожда от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр. Назарет, в Галилея, и до дълбока старост били бездетни. Търпели заради бездетството си много огорчения и обиди, но понасяли всичко смирено, уповавайки се на..

публикувано на 25.07.25 в 07:49

Блясък, магия и приключения – мюзикълът „Аладин“ покорява сцената на Летния театър във Варна

Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..

публикувано на 24.07.25 в 15:50

Три дни празник в Университетската ботаническа градина в Балчик

Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..

публикувано на 24.07.25 в 14:21

Изчезват ли паметниците на културата във Варна?

Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници .  Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот.  В същото време има и не малко примери за..

обновено на 24.07.25 в 10:16

Православната църква почита света Христина

На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина.  Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир, където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали името Христина, което не било според тяхното езическо мъдруване, а по Божий промисъл, предопределил живота ѝ в служба на Бога. Момичето било невероятно красиво и..

публикувано на 24.07.25 в 09:40