Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Факторът "Любов" или как да обясним науката в 3 минути

След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България.
FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е една от първите страни, въвели конкурса още пре 2007 г. Понастоящем той се прави в близо 40 страни, а преминалите през FameLab, т.нар. famelab-ъри са над 40 хил. – учени, инженери, медици, и дори хора от социалните науки.
Famelab е конкурс с обучителна програма по комуникация на науката, чиято цел е да открие и развие ярки нови гласове от различни научни сфери за запомнящи се, ефективни публични представяния на научни теми пред широката публика. Участниците в конкурса представят в рамките на три минути теми от природните и социални науки, технологиите, инженерството или математиката. Предишните четири кръга в тазгодишното XVI българско издание на FameLab бяха в София, Варна, Пловдив и в българската антарктическа база на о. Ливингстън.
Финалистите ще преминат обучение в майсторски клас при британски комуникатор на науката. Националният финал тази година ще е на 11 май и ще е кулминацията на Софийския фестивал на науката, предвиждат организаторите. Той ще излъчи един победител и двама подгласници, които ще участват в международния финал на международния конкурс за комуникация на науката през ноември 2025 г. и на Челтнъмския фестивал на науката през юни.
Любов Костова e жената, на която дължим FameLab в България. Тя е била директор на международния FameLab между 2007 и 2013 г. и е създател на международния финал на FameLab.
През 2006 г. тя присъства на британският финал на конкурса, където се запознава с физика д-р Марк Луми, който печели състезанието с разказ за физиката през акустичната си рок китара. Тази година д-р Марк Луми ще бъде и гост в България. 
Колко са българските учени, инженери и изследователи, които са преминали през FameLab и защо на конкурсите по света винаги се говори за „Фактора „Любов“?



Най-важният елемент от конкурса за комуникация на науката FameLab е двудневния Майсторски клас за финалистите, които са избрани в петта подборни кръга в София, Варна, Пловдив и на остров Ливингстън. Обучението е тази събота и неделя - на 12 и 13 април, а негов водещ ще бъде едно от най-известните лица на предавания по ВВС, National Geographic, Discovery Channel и други световни медии, Далас Камбъл.
Той е лицето на някои от най-известните телевизионни предавания, базирани на фактология, като: Science of Stupid, Bang Goes the Theory, The Gadget Show, Stargazing Live, The Sky at Night, Supersized Earth, Time Scanners, City in the Sky, Egypt’s Lost Cities, The Treasure Hunters, и др. Водещ е на подкаста за история на изобретенията Patented и поредицата In-Orbit, която разглежда как космическите технологии преобразуват света ни.
Страстен посланик на STEM, Далас редовно участва в различни публични събития за наука, като младежкия проекти. Автор е на Ad Astra: An Illustrated Guide to Leaving the Planet – книга за невероятната история на космическите полети на човечеството, съавтор е на Aliens: Is There Anyone Out There? с редактор Джим Ал Халили, и на множество публикации.
През 2017 год. Далас е удостоен с престижната награда на името на Сър Артър Кларк за приноса си в популяризиране на космическите науки, и е почетен член на British Science Association.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика

Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли.  Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..

публикувано на 03.07.25 в 13:26

Ледената пързалка в "Младост" - емблематична и с нужда от ремонт

Ледената пързалка в "Младост" ще работи до 28 юли, след което започват ремонтни дейности и отваря отново врати на 15 септември. Съоръжението работи до 13.00 ч. заради топлото време и нагряването на покрива, което размразява леда и възпрепятства пързалянето, обясни  Борис Георгиев, главен организатор на ледената пързалка от 15 години. Съоръжението..

публикувано на 03.07.25 в 12:20

Слънчев и горещ четвъртък

И днес ще е слънчево, следобед - още по-горещо. Ще духа слаб северен вятър, по Черноморието следобед до умерен от изток-североизток. Максимални температури 30°-35°, по Черноморието 26°-31°, за Варна около 30°. Вълнение на морето 2, следобед 2-3 бала. Температура на морската вода между 22° и 25°. Изгрев на Слънцето за Варна в 5 часа и 36 минути, залез..

публикувано на 03.07.25 в 07:41
Риба балон във варненсккия аквариум

Опасен натрапник в Черно море

Новината за уловена риба балон край бреговете на Севастопол предизвика широк обществен интерес. Причината – този вид е тропически и не е характерен за Черно море. Присъствието му повдига въпроси за промените в морската екосистема и потенциалните рискове за рибарите и околната среда. Рибата балон произхожда от Червено море и е навлязла в..

публикувано на 03.07.25 в 07:35

Отличиха най-добрите проектни идеи за преобразяване на квартал "Таляна"

Във Варна връчиха отличията за най-добрите проектни предложения от уъркшопа „Отваряне на града към морето“ - инициатива за проектни идеи за ключови улици в „Гръцката махала“ (зоната между улиците „Дунав“, „Дебър“, „Охрид“, „Преслав“ и „Девня“). Събитието е организирано от Съюза на архитектите в България (САБ) – Дружество Варна, в партньорство с..

публикувано на 02.07.25 в 19:14

Румен Генов: Пожелавам на Варна повече спортни събития!

На 2 юли отбелязваме Международния ден на спортния журналист.  "Някога гонехме новината, а досега всеки прави новини", подчерта спортният журналист на Радио Варна Румен Генов. Той си спомня с носталгия за годините, в които гилдията само от спортни журналисти във Варна е наброявала 20-ина души. Бяхме една сериозна група, имаше емоция,..

публикувано на 02.07.25 в 15:35

Михаела Симеонова от Варна е едно от четирите деца с максимален брой точки на изпитите след 7. клас в България

Михаела Симеонова е на 12 години от Варна. Тя постигна  пълен резултат от 100 точки на двата изпита от Националното външно оценяване след 7. клас,  едно от четирите деца в страната с това постижение.  Учи в Частно езиково училище „Малкият принц“, а подготовката ѝ за НВО е била поверена на учителите  Марияна Стоянова (БЕЛ)  и..

публикувано на 02.07.25 в 13:14