Цели три традиционни български салати попаднаха в топ 15 на най-добрите в света в престижната класация на онлайн изданието TasteAtlas.
Шопската салата е класирана на 6-то място със средна оценка от 4.3 звезди. От гласувалите за най-известната българска салата, 88% са дали своето одобрение. В изданието е посочено, че шопската салата се появява през 50-те години на миналия век и е измислена с цел привличане на туристи. В изданието отбелязват, че салата е по-скоро лятна, но целогодишно се предлага в почти всеки ресторант в България. Описана е и автентичната рецепта.
Овчарската салата е класирана на 12-та позиция също със средна оценка от 4.3 звезди, но при нея са с 1% повече гласувалите "без мнение". Снежанката е третата българска салата в престижната класация, която заема 14-то място. В изданието отбелязват, че тя винаги се сервира студена и, че се консумира често с алкохол.
Първите две места в класацията на TasteAtlas са окупирани от Гърция. Първенец е традиционната салата "Дакос" от района на Крит, която се приготвя със сухар, натъркан с чесън и поръсен с морска сол. Върху него се слага доматена салца, сирене "Мизитра", риган и зехтин. На второ място е традиционната гръцка салата, която е еквивалент на нашата шопска, само че се добавят маслини "Каламата", червен лук и сирене Фета. Топ 5 в класацията за най-добрите салати в света допълват тунизийската Хюрия, италианската "Капрезе" и ливанския Фатуш.
Далеч зад себе си в класирането шопската, овчарската салата и снежанката оставят световноизвестни салати като "Панцанела", Табуле, салата "Оливие" (т.нар. Руска салата) и салата "Цезар".
Сядам да хапна в едно заведение и през следващия час си припомням колко открит и непринуден човек е българинът. Сервитьорката, още докато ми подава менюто, успява да опише детайлно работната ситуация, сложните взаимоотношения в екипа и недостига на работна ръка, в резултат на който предстоящата почивка на ей-онзи младеж в другия край на залата,..
Председателят на фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски получи почетен знак за принос към Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна, както и значка на началника на ВВМУ за приноса си в подготовката и реализацията на Българската антарктическа експедиция. От своя страна той връчи грамоти и награди на членовете на екипажа на..
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, днес се среща с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът ще разкаже за своя необикновен житейски и професионален път и какво..
Международният ден на сестринството се отбелязва днес, 12 май. От първия ден, в който започнах да уча за професията си на медицинска сестра, съм влюбена в тази работа. Това подчерта в интервю за сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден" медицинската сестра Рая Димитрова, която работи в УМБАЛ "Св. Марина" като част от практиката си като..
Започна третото издание на националния конкурс за комикс "Крайморска среща". Срокът за участие е до 30 септември 2025 г. Участието е индивидуално, в три възрастови групи: първа (6 – 12 години); втора (13 – 18 години); участници над 18 години. Всеки участник има право да предложи до 3 кратки комикса, нарисувани на ръка или дигитално. Всеки комикс..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..
Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта, особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни изложби в..