Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, представя от 30 април до 20 май 2025 г. изложбата “P. S.” на един от най-уважаваните български художници - Милко Божков. Идеята е да се покаже творческият процес на един забележителен артист за период от 40 години - от 1985 до 2025 г. Някои от творбите, създавани за неговите изяви в Люксембург между 1991 и 2000 г., ще могат да бъдат видени от публиката във Варна за първи път. Изложбата включва и най-новите живописни работи на автора, датирани от 2025 г.
Внушителната изложба заема 6 зали на първия етаж във Варненската галерия, в които са експонирани произведения, изпълнени в различни техники – живопис с маслени бои и акварел, графика – офорт, литография, акватинта, преге, както и рисунки. Могат да се видят и оригиналните цинкови плочи на графиките, което дава възможност на зрителя да проследи целия процес на създаване на една графична творба.
Своето място в експозицията имат и две библиофилски издания - „Елегия“ по древен египетски текст, подготвяна от 1983 до 1987 г. и отпечатана в 20 екземпляра, като във всеки отпечатък текстовете са написани на ръка от художника, и „Думи и Графити“ по текстове на Борис Христов.
Изкуствоведът Румен Серафимов представя приноса на Милко Божков в българското изкуство:
“Милко Божков е една от най-ярките личности в изключително силното поколение, което влиза в изкуството ни в началото на 1980-те години и внася в него истински съвременен дух въпреки ограниченията на тоталитарната естетическа нормативност. Той е в основата на много нови явления, стилови посоки и иновативно изразяване у нас, и се оказва, че мисленето му е адекватно на хипермодерното разбиране и осъзнаване за необходимостта от преоткриване на сериозните духовни идеи в съвременното изкуство.
В следмодерните времена на свръхтехнологично развитие, в които видяхме и почувствахме „загубата на човечност“, изкуството на Милко Божков е човечно и твърде дълбоко достига до душата. В тоталната симулативност на днешното общество, то е истинско и носи етически и човешки истини. В екзистенциалния хаос, безсмислие и деградация визуалният му свят предлага благородни и хуманни смисли, гради умни, ясни и универсални представи. Във вездесъщата „жизнена спонтанност“ (Хосе Ортега и Гасет), завладяла съвременната култура, Милко Божков показва рядко срещана хармония между емоционалното преживяване и рационалното мислене в акта на създаването, между артистичния импулс и спокойното, системно изграждане на формата. В преситената с виртуална реалност и всякакви спекулации образна среда, той съхранява все по-ценното ръкотворно и сетивно отношение към пластическия език, запазва класическата картинност с всичко трайно и стойностно в нея, извайва „скъпоценна“ живописна материя, която носи радост и наслаждение от всяка мазка и линия, от всеки жест. На фона на съвременния визуален маниеризъм у нас, в който самоуверено шества външноефектната, но повърхностна и в повечето случаи празна, инфантилна игра с концептуални конструкти, изкуството на Милко Божков носи светлината на висококласично художествено „вчувстване“ в същността и образния живот на един богат интелектуален и душевен свят. С изключителната си дарба и забележителна ерудиция той е способен да създава висококултурно изкуство, в което с удивителна мъдрост смесва, съпоставя и интерпретира времена, култури, естетически, морални и философски категории. В него, с неизчерпаемите преображения на формата той сякаш събира разпилените, но все още живи територии и оцелели свидетелства на чистия, универсален дух. Затова, когато съзерцавам изкуството на Милко Божков, се връщам към онази красива, мистериозна фраза: Et in Arcadia ego! (И аз бях в Аркадия!)”
Куратор на изложбата е Пламен Моневски. Проектът е гостувал през 2024 г. в залите на СБХ на “Шипка” 6 в София.
Милко Божков е роден 1953 в с. Ресен, Великотърновско. През 1972 завършва Художествената гимназия в София, а през 1978 – специалност „Живопис“ в НХА, София. Дълги години живее и твори във Варна, като е бил и част от художническата общност в ателиетата на някогашната фабрика “Вулкан”. Има над 80 самостоятелни изложби в България, Полша, Чехия, Русия, Австрия, Швейцария, Люксембург, Швеция, Холандия, Франция, Германия. Участва на повече от 150 групови изложби и биеналета на живописта и графиката в България, САЩ, Мексико, Венецуела, Бразилия, Япония, Дания, Норвегия, Швеция, Белгия, Холандия, Русия и др.
Негови произведения са собственост на Конгресната библиотека – Вашингтон, САЩ; Музей на изкуствата – Портланд, Орегон, САЩ; Национална библиотека – Париж, Франция; Галерия на префектура Канагава, Япония; Музей за съвременно изкуство – Шчечин, Полша; Музей Нелимаркка – Алаярви, Финландия; Национална художествена галерия – Прага, Чешка република; колекция Петер Лудвиг – Будапеща, Унгария; колекция Юго Вутен, Белгия; колекция Светлин Русев – София, Плевен; Национална художествена галерия – София, Градската художествена галерия – Варна и др.
Изложбата ще бъде открита на 30 април, сряда, от 18:00 ч.
Навръх рождения си ден почина младият писател Иво Христов, който от години се бореше с рядко заболяване, което образуваше тумори в главния и гръбначния мозък. - неврофиброматоза тип 2 "Вместо да отпразнуваме 24 години живот, се прощаваме с него. Болката е неописуема. Трудно е да повярваме, че го няма. Сърцата ни са натежали, а думите – безсилни",..
Певицата Деси Добрева пристига във Варна с концерт, част от национално турне под мотото “Гиздава“. Събитието ще се проведе от 21 часа днес в Летния театър. На сцената с изпълнителката ще се качат над 100 изпълнители, 100 кила и млади таланти на Варна. "Идеята е да се помогне на младите не само финансово, а и артистично", каза организаторът..
Професионални художници изрисуваха безвъзмездно подлеза на Районния съд, съобщи заместник-кметът на Община Варна Илия Коев. Той уточни, че инициативата е възникнала по време на честванията по случай 180-годишнината от рождението на Капитан Петко войвода, когато граждани са повдигнали въпроса за неугледното състояние на пешеходния подлез и нуждата от..
На 14 юли на 83-годишна възраст си отиде Турхан Расиев – доайен на българската сатира, един от учредителите на Сдружението на писателите – Варна, и дългогодишен член в редакционната колегия на вестник КИЛ („Култура, Изкуство, Литература“), съобщиха от Сдружението на писателите във Варна. Турхан Расиев е роден на 28 януари 1942 г. в с. Генерал..
По покана на плажен бар Кубо със съдействието на Love & Happiness Music - лейбъла, който развива независимата музикална култура в града, за ексклузивен сет на 24 юли във Варна пристига една от най-големите икони на световната клубна сцена: легендарният продуцент и диджей Louie Vega! Събитието обещава да се превърне в незабравимо изживяване за всички..
Във Варна и България премиерно беше представен проектът Balkan Moods („Балкански настроения“) по време на Международния музикален фестивал „Варненско лято“ в Археологическия музей в града. В него участие взеха Теодосий Спасов – кавал, Георги Василев – китара, Димитър Иванов – 10-струнна китара, Атанас Уркузунов – китара, и Ирина-Калина Гудева –..
На 15 юли (вторник) от 18 часа в Галерия „Аспарухово арт“ на читалище „Просвета 1927“ в квартал „Аспарухово“ ще бъде представен комиксът „Битката при Варна. Битка на народите през 1444 г.“ Комиксът ще бъде експониран на изложбени пана, които придружават печатното издание. Документалният комикс на авторите Елена Владова (сценарист) и Николай Русев..