Документалният филм "Кой е професор Чирков" представя живота и постиженията на бележития българския хирург Александър Чирков.
Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и да предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохиругия, изградил и най-добрата в България специализирана болница - „Св. Екатерина“, споделя продуцентът Цвета Коева.
Тя го определя като Левски в кардиохирургията. Лентата отговаря на въпроса какъв е професор Чирков като човек, като баща, като професионалист в кардиохирургията, като шеф на голяма болница, като строител на голяма болница, посочва Коева.
Заснели сме много материал, който за жалост не успяхме да използваме в този много кратък документален филм, тъй като в рамките на 30 минути не можеш да обхванеш всичко, което проф. Чирков е сътворил, но смятам, че направихме много човешки филм, посочва продуцентът.
Съгласието си за създаването на филма той дава седмица преди да си отиде. Негови съученици и хора, с които е работил, разказват са светлата му личност. Пациентите никога няма да го забравят, хората, които го познавахме - също, казва Коева.
Режисьор на продукцията е Елма Нейкова, която е млад режисьор, дебютант, която работи в Атина, оператор е Силвестър Силвестров.
Екипът е малък, но работата по филма е продължителна.
За професор Чирков мога да говоря като един малък спрямо неговата личност лекар, споделя професор Димитър Райков, ректор на МУ-Варна. Той каза още, че е имал шанса да работи с него и да му помага да търсят варианти за построяване на кардиохирургична болница и изрази съжаление, че мечтата на проф. Чирков не успява да се сбъдне за Варна.
Проф. Чирков беше истински визионер, описа го с една дума проф. Райков.
Повече чуйте от разговора на Даниела Стойнова с Цвета Коева и проф. Димитър Райков:
Кой е проф. Чирков?
Един българин, който носи в себе си нещо магнетично и харизматично.
Живял, работил и създал име в най-добрите болници в Германия, Великобритания и САЩ, проф.Чирков е родолюбец, който създава кардиохирургична клиника в България на световно ниво. Изграждането на болница „Света Екатерина” не струва нито лев на българския данъкоплатец. Проф. Чирков сам е финансирал своите ученици, както хирурзи, така и медицински сестри, като ги е изпращал в чужбина, за да специализират, изучават чуждите практики в областта на кардиохирургията и свързаните с нея специалности, но и да се учат на миосърдие, отношение към пациентите и техните близки, с търпение и загриженост.
Проф. Д-р Чирков внедрява за първи път в България най-модерните и иновативни методи не само в областта на сърдечносъдовата хирургия, но и в областта на модерния мениджмънт на една болница, и създава плеада от български кардиохирурзи, интервенционални кардиолози, специализирани реанимационни медицински сестри, осъществявайки един изключително ефективен, и иновативен за времето си, трансфер на „ноу-хау“ от водещите специалисти в световен мащаб в областта на кардиохирургията, към неразвитата и изостанала, по това време, българска сърдечносъдова хирургия.
Той успя да промени медицината в страната ни, промени човешки съдби, спаси хиляди пациенти, промени мисленето на лекарите, на студентите, и създаде поредица от методики, инициативи и практики, които са вече са рутинна след него.
Прави първата трансплантация на сърце в цяла източна Европа!
Проф.Чирков до последния си дъх работеше за България и желаеше да създаде и болница в гр.Варна. Той е истински будител и визионер в областта на медицината.
На 29 април 2025г. от 18:30ч. по инициатива на Ректора на МУ – Варна, в Първа аудитория на варненския Медицинският университет „Проф. Д-р Параскев Стоянов“ ще се проведе прожекция на документалния филм “Кой е проф.Чирков?Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Участници в агро..
На 29 април светът отбелязва Деня на танца - празник на движението, културата и емоцията. Танцът е универсален език, който преодолява бариерите между хората и свързва сърцата им чрез ритъм, танц и изразност. В България културата за танцовото изкуство не е толкова разпространена, но отношението към балета е добро. Това каза танцьорът и хореограф..
Ротари клуб Балчик успешно осъществи инициативата "Здраве на екрана", която включва дарение на интерактивни монитори за МБАЛ Балчик и медицинския център. Целта на инициативата е да предостави вдъхновяващо и образователно съдържание за пациентите на болницата чрез видеа, посветени на здравословния начин на живот, правилното хранене, физическата..
Историята на днешния ден е свързана с капитан Кук, кораба „Индевър“ и Австралия. Предлагам да пробваме със забавната версия. В стил „истории, които няма как да чуете в училище“. Годината е 1770-та. Мястото — някъде в Тихия океан. Корабът е „Индевър“, а времето вероятно следобедно, защото нашият герой, капитан Джеймс Кук -..
Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..
За поредна година известната в цял свят двойка египетски лешояди се завърна в България в гнездото си близо до град Провадия. Семейството пернати е известно у нас и зад граница, защото е едно от малкото, което можем да наблюдаваме на живо в YouTube, благодарение на инсталираната в гнездото им камера. Сътрудници на Българското дружество за..
Община Варна поема ангажимент за подобряване на инфраструктурата за домашните любимци в града. Заместник-кметът Христо Рафайлов обяви, че в момента се подготвят нови обособени терени за разходка на кучета, които ще осигурят по-добри условия за стопаните на кучета и техните питомци. „Наистина има няколко кучешки градинки в града, но те са..