Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на храбростта и борбите на българския народ за освобождение.
Първата българска марка в левове и стотинки пък е отпечатана едва през 1881 г. Марките от серията стават популярни с наименованието "Лъвчетата". А за света предплатената пощенска услуга се ражда 39 г. по-рано – на 6 май 1840 г., когато Великобритания издава първата си марка „Пени Бляк“. Черното пенивлизат в обращение на 6 май 1840 г. в Англия по идея на Роуланд Хил, като на тях върху черен фон е изобразена 19-годишната кралица Виктория. Десет месеца по-късно то е извадено от употреба, тъй като се оказва, че печатът върху черния фон не е достатъчно отчетлив и бързо се изтрива. Взема се решение марката да бъде в червен цвят и така през 1841 г. се появява червеното пени.
Колекционери на марки
Това е такава любов, която веднъж, когато вземе нали колекция на фиат листа не я напуска, но първоначално е било мода и после така е преминала предишния етап и има възходи има падения като цяло културни и ерудирани личности са колекционирали пощенски марки. Това отбеляза Константин Пенков от Българска филателна академия в интервю на Мариела Димитрова.
Всяка еднамарка, независимо дали е забележителна, рядка и скъпа или съвсем обикновена, си има точното място в колекцията, тъй като вие може да имате скъпите марки, но като нямате обикновените и по-евтини, вашата колекция не е пълна. Така че, всяка марка си тежи на мястото, независимо от нейната стойност. Фалшификати на марки са се появили почти веднага след като оригиналните са били издадени. Тези, които нямат висока стойност, но са фалшиви лично за мен са в пъти по-ценни от оригиналните, тъй като се срещат доста по-рядко. Събирането на такива създава колорит и допълнение към колекцията. Тази колекция е и база за сравнение, когато се налага да бъде определена една пощенска марка дали е фалшива или оригинална.
С раждането на марките идва и раждането на колекционерите на марки или филателисти, както са известни. Малко след като през 1840 г. Великобритания въвежда самозалепващите се пощенски марки, хората започват да ги събират. През 1841 г. една жена дори публикува реклама в Лондон Таймс, в която търси помощ за събиране на марки, за да може да облепи стена на спалнята си. Двата термина филателия и филателист, които се отнасят до събирането и проучването на пощенски марки, са получени от гръцката дума phileo, което означава „обичам“ и ateleia, което означава „безплатно“, в смисъл, че пощенските марки заместват пощенска такса.
Филателията у нас
На 17 април 1938 година в една малка канцелария на улица „Драган Цанков“ във Варна се събират 22-ма ентусиазирани филателисти на учредително събрание и полагат основите на организираното филателно движение в града ни като основават „Дружество на марколюбителите“ – Варна. То е едно от най-старите в страната. През същата година в София по инициатива на няколко дружества от страната се провежда учредителен конгрес на Съюза на марколюбителските дружества в България.
За първи председател на дружеството във Варна е избран Андрей Джогов (учител по френски език в Първа мъжка гимназия), за подпредседател Енрико Мелцер (италианец – експерт към памучната фабрика в града), а за секретар арх. Йордан Йорданов.
Варненско Филателно дружество
В града днес съществува Варненско Филателно дружество. Членовте му се събират в Клуба на филателистите на ул. "Солун" №2 (Македонски дом).
Над 30 пощенски марки ще издаде България през 2025 г., част Сред темите включени в тематичния план за маркоиздаване на Министерството на транспорта и съобщенията са 100 години от рождението на актьорите Георги Калоянчев и Георги Парцалев, както и на Борис Илиев Димовски – майстора на акварела, графиката, карикатурата и илюстрацията. Сред темите са още 150 години от рождението на композитора Добри Христов; Българска възрожденска дантела; Национални археологически открития; Римски императори, свързани с българските земи.
Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..
Вече трета година инициативата "Градообитатели" превръща трафопостове във Варна в произведения на изкуството. Кампанията започва всяка година на 1 април, и се радва на голям интерес. Първият изрисуван трафопост 2025-а се намира в района на Колхозния пазар - на улица "Акад. Методи Попов"12, и събира деветима артисти и доброволци, които обичат..
За неустойка в рамките на една тридесета (1/30) от абонаментния план могат да претендират клиентите на телекомуникационните компании, ако има прекъсване на услугите повече от 8 часа. Това каза създателят на инициативата "Ние потребителите" Габриела Руменова в предаването на Радио Варна "POST FACTUM", позовавайки се на Закона за защита на..
Интервю с Dani Filth (CRADLE OF FILTH) CRADLE OF FILTH отдавна надскочиха клишираното определение „блек метъл“. Да, групата започна като типичен представител на блек метъла от 90-те, но бързо се преориентира, обогати звука, внесе страшно голямо стилово разнообразие в музиката си и днес е повече метъл отколкото блек. Може би екстремен метъл е..
Великденските празници отново поставиха на дневен ред темата за безопасността по пътищата на България. Въпреки многобройните анонси на властта, за мерките които ще бъдат предприети във връзка с очаквания масов трафик, статистиката на МВР отчете: за петте почивни дни, над 200 пияни шофьори в цяла Българи. Съставени са 22 354 фиша /със 7354 повече..
Очакванията на общинската администрация на Варна е новата билетна система да заработи до началото на есента на 2025-та година. Тази увереност изрази заместник- кметът по финанси Христо Рафаилов в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му възможно е до края на следващата седмица цялата процедура да бъде приключена до край и да..
Днес е третият ден от поклонението пред тленните останки на Папа Франциск в базиликата "Св. Петър“ в Рим. Предполага се, че интересът до края на поклонението в събота за погребението, ще надвиши предполагаемото присъствие на над 200 000 желаещи от цял свят. Префектът на Рим Ламберто Джанини каза, че се прави всичко възможно да се осигурят..