На 2 май честваме св. цар Борис-Михаил и св. Атанасий Велики.
Свети цар Борис-Михаил - покръстител на българите бил родственик на св. мъченик княз Боян Български. За покръстването преговарял с папа Николай, но приел Христовата вяра от Изток – Цариград. Патриарх Фотий Цариградски изпратил епископи и свещеници в България.
Борис се кръстил с цялото си семейство, като при кръщението приел името на Византийския император - Михаил. Кръстили се болярите и целият народ в 865 година.
След смъртта на светите братя Кирил и Методий, учениците им намерили прием в България и подпомагали цар Борис в религиозно-просветната и книжовна дейност. Цар Борис обикнал монашеския подвиг и в 889 година поставил на престола по-големия си син Владимир и се оттеглил в манастир. Недоволните боляри подтикнали Владимир към преврат, за да възвърне езическата религия, но като узнал това, Борис се върнал в столицата Плиска и потушил метежа. Владимир бил свален и на негово място бил поставен по-малкият син Симеон.
Цар Борис-Михаил се върнал в манастира на пост и молитва и завършил живота си като монах в 906 година на 2 май.
Като покръстител, св. цар Борис е наречен "равноапостолен светец".
Свети Атанасий, архиепископ Александрийски, велик отец на Църквата и стълб на Православието, е роден през 295 година в град Александрия, в семейство на благочестиви християни. Получава добро светско образование, но придобива още по-дълбоки познания чрез усърдно изучаване на Светото писание. От младостта си бил забелязан от александрийския патриарх свети Александър, който се погрижил за духовното образование на младия Атанасий. След време го ръкоположил за дякон и като такъв свети Атанасий придружава патриарх Александър през 325 г. на Първия вселенски събор в Никея и се обявява против ереста на Арий.
След смъртта на светейшия патриарх Александър, свети Атанасий единодушно е избран за негов наследник на Александрийския престол и на 28-годишна възраст е ръкоположен за епископ и поставен начело на Александрийската църква. Свети Атанасий управлявал Църквата в продължение на 47 години, преживявайки през този период много гонения и скърби от своите противници. Свети Атанасий прекарва 15 години в изгнание.
Умира през 373 г. на 76-годишна възраст.
Запазени са негови творения, като четири "Слова", насочени срещу ереста на арианите, писма, в които разглежда богословските въпроси за божествената и човешката природа в Иисус Христос и за божествеността на Светия Дух, както и коментарите му върху Свещеното Писание, книги с нравствен характер и подробното житие на Свети Антоний, с когото е бил много близък.
В България, близо до Чирпан, има манастир, носещ името "Свети Атанасий", който е най-старият манастир в Европа и при това е действащ. Смята се, че е основан през далечната 344 година от самия светец, по онова време – Александрийски патриарх, който посещава днешните български земи във връзка със Сердикийския събор, проведен в 343 – 344 година.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Откриха бойна граната на устието на Дяволска река в района на Приморско, съобщиха от ВМС. На мястото е изпратен специализиран екип от Военно формирование - Бургас за да обезвреждането на невзривения боеприпас.
Идеи как да се популяризира историческото ядро на Варна, а т.нар. Гръцка махала да се съживи и модернизира, очакват от Община Варна. Община Варна обяви пазарни консултации във връзка с предстояща обществена поръчка за „Инженеринг – проектиране и изпълнение. С проекта ще се цели „Отваряне града към морето" (зоната между улиците „Дунав“-„Дебър“-..
Варна ще бъде домакин на едно от най-големите спортни събития в страната – Маратон Варна 2025. Събитието ще се проведе на 11 май, неделя, и на него се очакват стотици участници от лекоатлетически клубове в страната и бегачи от цял свят. За обезпечаване на 21 километровото трасе, екипът на маратона се обръща с призив към активни граждани да се включат..
Средно по четирима на ден са търсили помощ от лекар във Варна заради ухапване от кърлеж. 27 души са регистрираните потърпевши за периода 25 - 30 април, съобщават от Регионалната здравна инспекция - Варна. Отчетен е двоен спад на чревните инфекции, заболелите са 13. 20 са случаите на варицела и 15 на скарлатина.
След студовете през април в Добруджа, сливите наесен край балчишкото село Дропла ще са колкото да ги опитаме. Почти всичко е унищожено. Това коментира земеделският производител Мартин Маринов, който преди близо две години откри кампанията за бране на сливи с празник край селото и с желанието това да стане ежегодно. Тогава реколтата от едно дръвче е..
След два инцидента с електрически тротинетки в Силистренско - трима младежи са в болница с тежки травми, предаде БНР. Две момчета на 14 и 13 години са в медикаментозна кома, а 20-годишно момиче е в критично състояние. В първия случай – двама непълнолетни са пострадали сериозно при падане от тротинетка в Дунавския парк. Инцидентът е станал вчера..
На 2 май, по стар обичай, Бяла чества своя патрон и закрилник – Св. Атанасий Велики. Тържеството се организира от Община Бяла в партньорство с Общинския културен институт /музей/ – Бяла, съобщават от Музея. Десетки граждани и гости на Черноморския град се събраха днес от 11:00 часа на Античната крепост на нос Св. Атанас за традиционния водосвет за..