15 май, четвъртък, Арт салон на Радио Варна от 18.00 часа
Заповядайте на премиерата на новата книга на д-р Елица Матеева „Манифестът „Догма 95“. Рефлексии към най-новото българско кино“.
В началото на месец април книжният пазар се обогати с новата книга на театралния режисьор и критик Елица Матеева „Манифестът „Догма 95“. Рефлексии към най-новото българско кино“.
Книгата представлява дълбоко и личностно изследване върху едно от най-провокативните течения в съвременното кино –„Догма 95. Този манифест предизвиква киното да се откаже от техниката и ефектите в полза на натурализма, истината и непосредствеността, като за двама от най-ярките му създатели „Догма 95“ е провокация според Ларс фон Триер, а за Томас Винтерберг е експеримент. Авторката разглежда не само историческия и естетически контекст на това движение, но и неговото влияние върху начина, по който възприемаме филмовото изкуство. Представени са и най-популярните и значими скандинавски режисьори и техните филми, създадени според постулатите на „Догма 95“.
Авторката съчетава аналитичен подход с лични размисли, което придава на книгата двойна стойност – тя е едновременно научно изследване и есеистичен дневник на една лична киномисия. В нея Матеева не просто представя фактологията около „Догма 95“, но разсъждава върху етичните и философски въпроси, които движението поставя пред киното и обществото. Чрез богата фактология, анализ на ключови филми и критически прочити на „Догма 95“ авторката изгражда аргументирана картина на движението като феномен с времево, културно и естетическо значение. Личните ѝ разсъждения създават допълнителна дълбочина, а стилът ѝ – едновременно аналитичен и чувствителен – превръща книгата в значим принос към филмовата критика и теория в български контекст.
Въпреки че в България няма филми, официално припознати за част от „Догма 95“, влияние се усеща в някои от най-новите независими български продукции – „Урок“, „Безбог“, „Ирина“, „Уроци по немски“, „Жените наистина плачат“, „Добрият шофьор“ и др. Режисьорите, вдъхновени от идеите на Манифеста, експериментират с натурална светлина, ръчна камера и реалистично актьорско поведение. Тези филми се стремят към сурова емоционалност и интимност, избягвайки ефектите и постановъчността. Елица Матеева обръща внимание на тези прояви и подчертава важността на честността и личната визия в съвременното българско кино.
Елица Матеева е родена във Варна, завършва театрознание и специализира режисура в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и има дългогодишен интерес към европейското кино, културната теория и ролята на манифестите в изкуството. Тя е театрален режисьор и драматург, филмов критик, автор на книгите Между киното и театъра“, „Целият свят е…кино!“ и „Европейско кино за нетрадиционалисти“, както и на редица статии в списанието на СБФД „Кино“, сп. „Култура“, Портал Култура и сайта kinoto.bg. Нейният стил на писане е едновременно проникновен и достъпен, с внимание към детайла и силна лична позиция. През 2022 г. е организирана и първата й фотографска изложба „Backstage като на кино“. През 2024 защитава успешно своята докторска теза в НБУ. От края на 2024 преподава на студенти по актьорско майсторство – история и теория на киното – Театрален колеж „Любен Гройс“ – филиал, гр. Бургас. Ръководител и създател на киношкола „Братя Люмиер“, Общински детски комплекс, гр. Варна, чийто възпитаници са носители не само на награди, свързани с кисометражното игрално кино, но и са и отличени от национални конкурси по журналистка за своите кино анализи и коментари.
„Манифестът „Догма 95“. Рефлексии към най-новото българско кино“ е ценна книга както за любителите на киното, така и за всички, които се интересуват от критическо мислене и алтернативни погледи към изкуството. Тя ни приканва да преосмислим какво е „истинско“ кино и как творецът може да остане верен на себе си в свят, пълен с шум и илюзии. Модератор на събитието ще бъде доц. Гергана Дончева – БАН. Автор на корицата е варненският дизайнер - артист Мила Петкова.
22 май, четвъртък, Арт салон на Радио Варна, 18:00 часа Заповядайте на представянето на фентъзи романите „Пътетърсача Зунк“ и „Сказание за петте перли“ от Николай Новкиришки. „ПЪТЕТЪРСАЧА ЗУНК и възкресението на потъналия град“ е фентъзи роман за малки и големи. Безмилостен космически нашественик заплашва бъдещето на планетата на драконите и всеки..
7 май, сряда, Арт салон на Радио Варна, 18.30 часа Заповядайте на откриването на самостоятелната изложба живопис на Светлана Стефанова. Авторката е родена и израснала в град Ямбол. Завършила е гимназия в паралелка със засилено изучаване на изобразително изкуство. "След като завърших, реших че ,,художник къща не храни" и записах социална..
12 май, понеделник, Арт салон на Радио Варна, начало 18:00 часа След успешната премиера на книгата в София луксозното издание с твърди корици и над 40 страници цветни снимки предстои да бъде представено и пред публиката във Варна. Заповядайте на среща разговор с проф. Николай Овчаров и премиера на „Аристокрацията на Второто българско царство“,..
След представянето във фоайето на Фестивалния и конгресен център - Варна документалната изложба "Радио Варна на 90!" продължава своето пътуване. Заповядайте да я разгледате в Арт салона на Радио Варна. Експозицията представя в 14 постера историята на Радио Варна. Разговорът на Светлана Вълкова с Веселина Божинова, съставител и автор на..
Уважаеми приятели и гости, Може да се свържете с нас на познатите Ви телефони: 052/664462 и 052/664488, както и на e-mail: events.varna@bnr.bg . На Ваше разположение работят две изложбени зали и една концертна зала /звукозаписно студио/. Планирайте вашето събитие в Радио Варна и ние ще окажем нашата организационна подкрепа. Ще се радваме..
Радио Варна се включва в националните чествания по повод 150 години от гибелта на Апостола на свободата - Васил Левски. Вече са подредени 14-те писма от кореспонденцията между Иван Драсов и Данаил Попов , съратници и приятели на Васил Левски. Експозицията може да бъде видяна в Стъкления павилион до сградата на Радио Варна . Оригиналите на..