Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров.
Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок AI - това е чудесно. Би било пагубно, нисък естествен интелект да използва висок AI, подчерта той.
В ИУ Варна вече работят екипи в две различни направления. Първото е за приложението на AI в обучението, а другото - за използването на AI в бизнеса, каза Станимиров. По отношение на бизнеса от ИУ използват науката за данните за разработване на предикативни модели. Разработват се обучителни модули за приложение на различни техники и средства на AI, допълни той.
Станимиров коментира проблемите на средното образование и прехода от гимназията към университета.
На входа на висшето образование, без значение от профила, професионалното направление или вид университет, ние приемаме онези деца, за които PISA измерва, че има 50% функционална неграмотност. Ние работим с тях, но и с деца, които идват в нашия университет от 30 държави от цял свят, които са им конкуренция.
Но когато още в 5. клас едно дете е "счупено" и му липсват основи, то един ден прекрачва прага на университета и меко казано не обича математиката, дори се страхува от математиката, посочва ректорът.
Според него матурата по математика като вход за висшите икономически училища е добра идея.
През следващата 2025/26 учебна година, 15% от приема вече ще е с матура по математика, от есента на 2026 г., процентът вече трябва да е три пъти по-висок, 50%, което според проф. Евгени Станимиров би било не толкова реалистично. Именно заради фундаменталните пропуски в обучението по математика в средния курс.
На 14 май ИУ Варна отбелязва 105 години от създаването си като Първото висше търговско училище в България и втория университет в държавата. Към днешна дата университетът е сред първите 10 висши училища в страната, първият български университет в престижната международна мрежа Dukenet, обединяваща държавни и частни висши училища от над 15 страни в Европа, включен е авторитетната рейтингова система Impact Rankings на Times Higher Education – един от четирите български университета и единственият от Варна.
Чуйте повече от разговора на Доротея Николова с Евгени Станимиров:
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..
Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..
Бюджетът на Варна не е на кмета или на Общинския съвет, а на варненци. Така председателят на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов репликира думите на Благомир Коцев, по-рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов законът..