Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненската опера с предпремиера на "Фауст" на 30 май

"Фауст" 2025 е третият прочит на това заглавие в историята на Варненската опера след „Фауст“ на диригента Йоско Йосифов и режисьора Михаил Хаджимишев (1955) и „Фауст“ на диригента Влади Анастасов и режисьора Кузман Попов (1974). 

С трактовката на третия варненски „Фауст“ са ангажирани маестро Светослав Борисов – главен диригент и заместник интендант на Театър Магдебург, режисьорът Вера Немирова.


В екипът са още сценографът Олга фон Вал (Германия), костюмографът Юлиян Табаков, хореографът Анна Пампулова, диригентът на хора Теодора Георгиева, светлинният дизайнер Валентин Андонов, Димитър Иванов – мултимедия.


Вера Немирова подбира и солистичния състав. Артур Еспирито – известният американски тенор с филипински произход, който участва като Ромео в първата варненска постановка на операта „Ромео и Жулиета“ от Шарл Гуно (2022) и солистът на Варненската опера Рейналдо Дроз – възпитаник на Райна Кабаиванска, изпълняват ролята на Доктор Фауст, а в образа на Мефистофел се превъплъщават солистът на Варненската опера със световна кариера Деян Вачков и гостът Мартин Цонев. Ролята на Маргарита подготвят солистките на Варненската опера Илина Михайлова, Ирина Жекова и Жана Костова; Иво Йорданов и Свилен Николов са разпределени в ролята на брата на Маргарита - Валентин; Лилия Илиева-Михайлова и Олена Арбузова изпълняват ролята на влюбения в Маргарита Зибел; Михаела Берова и Силвия Ангелова ще представят майката на Маргарита Марта, а Гео Чобанов и Евгений Станимиров – войника Вагнер. Участват хор и оркестър на Държавна опера Варна, както и възпитаници на Варненската детско-юношеска опера, които редовно присъстват в постановките на Вера Немирова.



Шарл Гуно (1818-1893) композира своята творба в 5 действия, по либрето на Жул Барбие и Мишел Каре, които следват сюжета от първата част на пиесата „Фауст“ на великия немски писател, поет, драматург, хуманист, учен, философ и политик Йохан Волфганг фон Гьоте (1749-1832). Той работи над своя шедьовър близо 60 години - започва с първия вариант „Прафауст“(1772) - 22 сцени с проза и поезия и продължава с „Фауст, трагедия“ в 2 части, които дописва и преработва няколко пъти, като последното преработено издание излиза в годината на неговата смърт (1832).

Гьотевият герой има своя исторически прототип, описан в „Историята на доктор Хайнрих Фауст, знаменит магьосник и чернокнижник“, в която Фауст и Мефистофел сключват договор, според който дяволът се задължава да служи на човека безпрекословно 24 години, за да получи право над душата му. На назидателния и моралистичен характер на книгата, според който човешката природа е греховна, а разумът е неспособен да обясни и разбере многообразието на света, Гьоте противопоставя убеждението, че всички заблуди и затруднения се превъзмогват с творчество. Неговият Фауст, проникнат от духа на Немското просвещение, е издигнат в символ за човека изобщо - мечтател, който жадува да проникне в божественото и да опознае всемира, като изживее живота в неговата пълнота, с всичките му радости и несгоди.



Дебютът на операта „Фауст“ от Шарл Гуно в „Театър Лирик“ в Париж под името „Фауст и Маргарита“ (1859) не е особено успешен, но 10 години след първото представление композиторът прави редакция, като заменя говорните диалози с речитативи, добавя и нови музикални номера - Арията на Зибел, Хора на войниците, Валпургиевата нощ и др. Включена в репертоара на парижката Гранд опера, тази версия на „Фауст“ има своя втори възторжен дебют (1869), който ѝ проправя пътя към световната слава. Произведението на Гуно се смята за първата творба от направлението френска лирична опера и едно от най-значителните произведения на френския музикален театър от втората половина на миналия век. Музиката е наситена с проникновен лиризъм, поетичност и великолепни музикални номера, сред които прочутият „Фауст валс“, молитвата на Валентин; куплетите на Мефистофел за Златния телец — любима ария на всички баси; дуетите на Фауст и Маргарита; Валпургиевата нощ, която се изпълнява и като самостоятелна балетна сцена и др.

Предпремиерата на „Фауст“ предстои на сцената на Държавна опера Варна на 30.05.2025, а с премиерата на 27.08.2025 ще отзвучи XVI фестивал на оперния театър "Опера в Летния театър".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Канят за участие в Национален преглед на художествената самодейност на хората от третата възраст

XXVI издание на фолклорния фестивал-надпяване на хората от третата възраст ще се проведе на 2 август на сцената на НЧ "Васил Левски-1959" в Балчик. Желаещите да участват могат да се запишат до 15 юли на телефони 089 555 4085 - Ангел Събев, председател на Общинския съвет на пенсионерите - Балчик, 088 652 0886 - Гинка Иванова, секретар на ОбС на..

публикувано на 01.07.25 в 16:49

"Кукла" на Атлас за първи път на диск и плоча

Легендарният първи албум на Атлас „Кукла” ще оживее отново за феновете на българския рок от началото на 90-те години. Някога издаден само на касетка, сега „Кукла” ще бъде преиздаден за първи път с ремастериран звук на винил и компакт диск . Над новото издание на „Кукла” работят двама дългогодишни фенове на Атлас, а плочата е произведена в “Rakamakafon”,..

публикувано на 29.06.25 в 15:10

Очаквайте изложбата „Тракийският войн“

И зложбата „Тракийският войн“ се открива на 30 юни в залата за временни експозиции на първия етаж в Археологическия музей на бул. „Мария Луиза“ 41 във Варна.  Включени са ценни експонати от Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ) и от Регионалните исторически музеи в Пловдив, Русе, Шумен и Варна.  Експозицията ще..

публикувано на 27.06.25 в 10:34

46-и пехотен Добрички полк обра овациите на фестивал в Москва

Регионалният клуб "46-и пехотен Добрички полк" към Национално дружество "Традиция" се завърна от успешното си участие на историческия фестивал "Времена и епохи" в Москва. Възстановчиците от Добрич за пети път имаха честта и отговорността да представят българската военноисторическа реконструкция на един от най-големите фестивали в света, събрал тази..

публикувано на 27.06.25 в 08:08

Започва фестивалът "Аспарухово пее и танцува" (ПРОГРАМА)

От днес в парк "Аспарухово" във Варна започва фестивалът "Аспарухово пее и танцува".  Съборът е ежегоден и се провежда през месец юни. Мария Илиева, Звезди и Легионерите и Мария Илиева са част от програмата на събитието тази година. Днес на сцената ще излезе Нелина.  Първото издание на "Аспарухово пее и танцува" е през  1966 г. В празничната програма..

публикувано на 26.06.25 в 16:00

Международното триенале "Духът на акварела" 2025 се открива на 1 юли във Варна

Четвъртото издание на Международното триенале "Духът на акварела" ще разположи своята основна експозиция от 1 до 30 юли 2025 г. в залите на първия етаж на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна.  В основната експозиция участват над 350 художници от 51 страни. Тя включва селектирани творби, почетни участия, както и произведения..

публикувано на 26.06.25 в 15:30

Джулай се завръща у дома

С концерт на 30 юни срещу 1 юли Варна ще посрещне Джулая. Традицията, която Община Варна връща "у дома".  Джулай Морнинг е уникален за България и света феномен. Всяка сутрин на 1 юли хиляди се събират на брега на морета, за да посрещнат първият юлски изгрев. Празникът на свободния дух се заражда точно във Варна преди повече от четиридесет години. „July..

публикувано на 25.06.25 в 14:12