Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненка търси общ език с растенията

| обновено на 29.05.25 в 08:06


Колкото ябълката на Нютон е определяща за Закона за гравитацията, толкова е и за разговора ми с агронома Кристияна Опрева. С 27-годишната варненка се срещаме в стопанството й във Варна, за да чуем гласа на растенията:

„Тук мога да ви покажа дървото на раздора – наклонената ябълка, която не трябваше да е сред нас, но вече 10 години още е жива. Благодарение на собствената му сила, дървото успя да се развие и все още ражда ябълки.“

Докато разговаряме, кучето успява само да отвори вратата на къщата, и се нарежда до нас. Разбира, че трябва да пази тишина. Според Кристияна растенията също ни разбират:

„Те говорят чрез специфични технологии, които ние все още не познаваме. Хората все още не можем да чуваме растенията. Ако много добре познаваме технологиите, можем да разберем, че растенията, благодарение на високата си чувствителност, ни казват, че имат някакъв проблем.“

Кристияна знае, че звуковете, които растенията издават, са точно определени и отговарят на точно определена чувствителност спрямо това, което им се случва. Все още обаче не е чула гласа на ябълката, която й се е отблагодарила с 30 кг плод:

„Методиката все не е доразвита дотам, че да разбираме растенията, които са навън. Проектирана е за затворено пространство, за да е изолирана от странични шумове. Опитвали сме със саксийни растения. Сега използваме нова методика – една част от растенията поливаме, а другата – не. Звуците, които издава полятото растение, и които виждаме в програмата, са много по-начестени и бързо функционални.“


Графиката на звуците прилича на кардиограма, обяснява Опрева. Но при растенията не е с тригълни начестявания в определен диапазон, а е с прави линии. Колкото повече прави линии има в една микросекунда, толкова повече звуци има даденото растение в околната среда. Всяко растение е с различен диапазон и баланс на говорене.

Най-чувствителни са тези, които са отрязани от майчиното растение:

„Отрязахме клони от ябълка и клони от лози. Болка, пищене, голям рев беше. Знаем, че растенията чувстват. Радват се, когато никой не ги занимава с нищо, не ги нападат неприятели и болести, никой не им нарушава спокойствието“.

Кристияна Опрева се зарича да учи докторантура, която ще й даде смисъла да продължи със своя проект:

„Докато не разбера и чуя растенията с моите уши, няма да се откажа.“

Кристияна Опрева подготвя статия за научно списание, в която да опише опита си от комуникацията на растенията с околната среда, част от която сме и ние с вас.


Чуйте повече в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Радев

Емил Радев: След поправките в доклада за напредъка на Северна Македония показахме на нашите съседи, че не може да се лобира по този безобразен начин

Тази седмица  Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за "македонски език и идентичност". Новият текст беше приет с 461 гласа "за", 121 "против", а 107 евродепутати гласуваха "въздържал се". Това..

публикувано на 12.07.25 в 16:05
Николай Денков

Николай Денков: Постигнахме междинната си цел да влезем във всички европейски институции. Сега ни остава да се справим с мафията

Бившият премиер и депутат от ПП/ДБ Николай Денков обвини прокуратурата и службите в поръчкови акции срещу представители на "Промяната". Той определи действията на държавното обвинение срещу кмета на Варна Благомир Коцев и срещу Асен Василев като опит за сплашване и политически рекет. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ Денков заяви,..

публикувано на 12.07.25 в 13:20

Пламена Георгиева: Иракчаните са най-безценната принадлежност на тази страна

Иракчаните са много добри, радушни и гостоприемни хора, най-безценната принадлежност на тази страна. Отношението е това, което най-много ме дърпа натам. Това споделя в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Пламена Георгиева след 13 дни в почти самотно пътуване из Месопотамия и Кюрдистан, на територията на днешен Ирак.  "В Близкия..

публикувано на 11.07.25 в 08:07
проф.Драгомир Пламенов, ректор на ТУ-Варна

Ректорът на ТУ-Варна за студентските такси: Положението става притеснително

Ректорите не могат да влияят върху таксите, тъй като се придържат към определена формула, а всяко отклонение е незаконно. Това подчерта за Радио Варна проф. д-р  Драгомир Пламенов, ректор на Техническия университет във Варна.  Отчита се  намалено желание за обучение в магистърските програми извън държавната поръчка заради по-висок размер на..

публикувано на 10.07.25 в 14:30

Blackie Lawless (W.A.S.P.): Интернет обезцени музиката

Интервю с Blackie Lawless (W.A.S.P.) MANOWAR, W.A.S.P. и Alice Cooper са големите хедлайнъри на традиционния вече „Midalidare – Rock In The Wine Valley“. Тази година датите на фестивала са 11 – 13 юли. Мястото – отново малкото средногорско селце Могилово. Във втората вечер (12 юли) Blackie Lawless и W.A.S.P. ще изпълнят целия дебютен..

публикувано на 10.07.25 в 07:32

Емануела Ковач с първа самостоятелна изложба във Варна

Графика, но не съвсем – така Емануела Ковач определя новите си творби, които е подготвила за първата си самостоятелна изложба във Варна. „Кръстих изложбата „Love is“, защото всичко е любов. Това са фрагменти от моя живот, които обичам. Ще ги представя по един нетрадиционен начин. В процеса на работата си забелязах колко красива изглежда металната плоча..

публикувано на 09.07.25 в 08:35

Кристиян Милатинов: Привлича ме енергията и автентичността на Централна Америка

От нещо ако те е страх, направи го! С това мото Кристиян преодолява много препятствия в своите пътувания и не крие  пристрастията си към Централна Америка. Уникално кафе, специфична храна, разнообразие от подправки - това са част от причините да се потопим в тропическия климат на Гватемала.  Освен физическите предизвикателства Кристиян опитва да..

публикувано на 08.07.25 в 08:20