Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работна група ще обединява Двореца и Ботаническата градина в Балчик

Снимка: Сияна Спиридонова

Управленският конфликт в архитектурно-парков комплекс (АПК) „Двореца“ – Балчик, включително въвеждане на единна билетна система (обща каса) и ясно разпределение на отговорностите с оглед създаване на ефективен и устойчив модел на съвместно управление с университетските ботанически градини към Софийския университет (СУ). На тази тема е въпросът, зададен към министъра на културата Мариян Бачев от народния представител от Добричкия регион Свилен Трифонов, ангажиран с опазването и развитието на националните културни и природни обекти.

„АПК Двореца представлява уникално съчетание от културно-историческо и природно наследство. Сградният фонд и част от прилежащата инфраструктура се управляват от Министерство на културата чрез Културен център "Двореца", докато Ботаническата градина е собственост на СУ и част от националната мрежа на Университетски ботанически градини.

Тази двуполюсна структура на управление съществува повече от 20 години и се характеризира с противоречия между двете институции. Проблемите са много, но най-фрапиращите, които попадат и в полезрението на посетителите, се изразяват в: липса на координация при поддръжката на терена и сградите; разделени каси и таксуване, което създава объркване и неудовлетворение сред туристите; спорове относно правото на достъп…“ – поставя проблемите депутатът от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ от регион Добрич. Отказ за въвеждане на електронна система, блокирани реставрации заради неуреден статут са друга част от обстоятелствата, които Трифонов посочва, за да бъдат предприети конкретни действия за решаване на конфликта и ясно разпределение на отговорностите.

В своя отговор министър Бачев потвърждава, че разделянето и управлението на имота и сградите между две ведомства с различен предмет на дейност е довело до формирането на две отделни такси за входни билети, което поражда нагласи на негативизъм у посетителите и противоречи на нормативната уредба на България, която изисква държавните имоти да се управляват в интерес на обществото. В тази връзка предстои да бъде сформирана работна група с представители от Министерство на културата, Държавен културен институт „Двореца" Балчик, Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и Университетска ботаническа градина — Балчик.

Ето и целият отговор: „Архитектурно-парковият комплекс „Двореца” в гр. Балчик е обявен през 1987 г. за паметник на културата, като наименованието му е Архитектурно-парков комплекс „Двореца". Със Заповед № РД09-128 от 18 април 2002 г. на министъра па културата категоризацията е изменена, като същият е обявен за „групов архитектурно-строителен паметник и паметник на градинското и парковото изкуство” с категория „национално значение”. На 10 ноември 2000 г., с Постановление № 234 на Министерския съвет е създаден Архитектурно-парков комплекс "Двореца” към министъра на културата, а на 4 май 2004 г. с Постановление № 91 на Министерския съвет е преобразуван в държавен културен институт.

С РМС № 309 от 14.05.2010 г. действащо и кьм настоящия момент правото на управление върху сградите 46 на брой и съоръженията е предоставено на ДКИ КЦ „Двореца" — Балчик юридическо лице към министъра на културата, а на Софийския университет „Св. Климент Охридски” е предоставено правото на управление върху поземления имот,

Единствената правна рамка за взаимоотношенията между двете институции, във връзка с ползването на предоставените им имоти, е РМС № 21 8/07,042011 г. за безвъзмездно предоставяне за управление на имот - публична държавна собственост, на СУ "Св. Климент Охридски”, съгласно което университетът се задължава да "осигурява достъп на Министерство на културата чрез Държавния културен институт "Културен център "Двореца" — Балчик до намиращите се в поземления имот сгради.

Съгласно Устройствения си правилник ДКИ КЦ "Двореца" е задължен дауправлява, съхранява и опазва културните ценности, включително има задължения по поддръжката, консервацията и реставрацията на сградите и съоръженията. Софийският университет не притежава права върху сградите и съоръженията и съответно не са му вменени функции спрямо опазването и съхранението на културните ценности. Съгласно чл. 12, ал. 10 и чл. 70, т. 2 от Закона за културното наследство, собствениците, концесионерите и ползвателите на недвижими културни ценности имат право да реализират приходи от входни билети, като същите се разходват за консервация, реставрация и други дейности, свързани с опазването на културното наследство. Такса билети на туристи и гости на комплекса се взима въз основа на опазването и представянето на груповата културна ценност от национално значение "Архитектурно -- парков комплекс „Двореца“ гр. Балчик. Разделянето и управлението на имота и сградите между две ведомства с различен предмет на дейност е довело до формирането на две отделни такси за входни билети. Състоянието на разделност при заплащането на две входни такси поражда нагласи на негативизъм и недоумение у посетителите, вместо организацията за достъп до обектите да предразполага към възприемане на предварително очакваната положителна емоция от посещението на туристическия обект. Министерството на културата нееднократно е изразявало становище, че не е целесъобразно земята, която има обслужващо за стопанисването на културната ценност значение, да е в управление на друго лице, което да не поддържа архитектурно-парковите елементи на комплекса. Нормативната уредба на Република България изисква държавните имоти да се стопанисват и управляват в интерес на гражданите и обществото.

В тази връзка предстои да бъде сформирана работна група с представители от Министерство на културата, Държавен културен институт "Двореца" Балчик, Софийски университет "Св. Климент Охридски" и Университетска ботаническа градина — Балчик.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международният черноморски театрален фестивал с първо издание през септември във Варна

Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември.  Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...

публикувано на 18.07.25 в 17:27

"Искам, но Трябва" - Театър за вътрешните битки

Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..

публикувано на 18.07.25 в 13:42

Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян правят своя дебют като клавирно дуо на варненска сцена

Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..

публикувано на 17.07.25 в 16:27

Започва Международният фотографски салон във Варна

Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..

публикувано на 17.07.25 в 12:20

"Тютюн" в Летния театър на 1 септември

„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..

публикувано на 17.07.25 в 11:17

Във Варна ще отбележат 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание

122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна.  Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма.  Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..

публикувано на 17.07.25 в 08:17

Отиде си младият писател Иво Христов

Навръх рождения си ден почина младият писател Иво Христов, който от години се бореше с рядко заболяване, което образуваше тумори в главния и гръбначния мозък.  - неврофиброматоза тип 2 "Вместо да отпразнуваме 24 години живот, се прощаваме с него. Болката е неописуема. Трудно е да повярваме, че го няма. Сърцата ни са натежали, а думите – безсилни",..

публикувано на 16.07.25 в 19:46