Павлин Павлов - германист, историк, преводач, контраразузнавач (от 1986 до 1998г.), писател днес във Варна представя новата си книга "Да обичаш напук".
„Тази история ми се щеше да напиша още преди години. Тогава с моя скъп приятел, майстора в занаята, генерал Тодор Бояджиев работихме по книгата за неговия именит колега-легенда, генерал Маркус Волф. Покрай всичкото за този изключителен човек, което генерал Бояджиев събра в документално-биографичната книга „Човек с/без лице“, аз все намирах случай да го подканя да разкаже по нещо от собствените си истории. Честно ще кажа доста упорито, да не кажа нахалничко, се опитвах да го убедя, че читателите му с удовлетворение ще посрещнат една негова художествена изповед, едно откровение за професията и хората, посветили се на нея.
Не стана. Вместо това той ми предложи аз да напиша книгата и тя да е посветена въобще за колегите от професията. Така се роди и оформи съдържателната рамка на бъдещата книга. Взехме дори да обмисляме и разсъждаваме за посланията, които искахме да стигнат до обществото. Желанието ни беше да покажем, че дори и в нашето време на раздори човек може да обича всичко онова което е ценил и пазел през живота си, и в миналото, и в настоящето - своите убеждения и възгледи, вярата и патриотизма, любовта към близките хора, грижите към приятелите. И да го прави това напук на обстоятелствата, въпреки глобалните и ежедневни катаклизми, превъзмогвайки всевъзможните политически интриги и битови проблеми.
Генералът не поиска да напише книгата, а аз тогава не посмях от страх, че няма да предам точно и вярно замисленото. А след това се случи нещастието. Отиде си по нелеп начин генералът и отнесе историите си. Остави ме сам с ненаписаната книга. Само че тя не ме остави. Колкото повече време минаваше, толкова по болезнено чувствах в себе си потребността да я напиша. Един ден си рекох да става каквото ще и я написах. Набързо, нали я държах цялата в главата си. Едва ли ще съм успял да я направя такава каквато я искаше генералът, но ми се ще тя да остане като една малка плочка в пиедестала на паметта за него“, споделя писателят.
За написването на книгата го провокира не толкова замисълът й, колкото ескалирането на обстановката по света. Човешките отношения се превърнаха в криминогенна обстановка - растат насилието, раздорите, разделенията, казва Павлов.Като част от поколението, което е съвременник на исторически събития, като убийството на легендарния революционер Ернесто "Че" Гевара, Пражката пролет, младежкия бунт в Париж - Май'68 г., си спомня как се зараждат емблематични песни на Боб Дилън и Джими Хендрикс, носещи завета и посланието "Make love, not war". Това послание трябва да зазвучи наново, кодирано е и в книгата. Трябва да покажем, че трябва да се обичаме в най-широкия план на думата - напук ма всички обстоятелства и да не допускаме другото, което ни застрашава, посочва авторът.
Това е бил главният му мотив, на бял лист успява да предаде идеята си и да създаде книгата само за три седмици.
На въпрос трябва ли да затворим страница от нашето минало, той е категоричен, че не можем да се отказваме от историята си. Тя трябва да е предмет на изучаване и дискусии, но всичко това да се прави с оглед да мислим за бъдещето.
Като пример даде създадената Комисия по досиетата, за която е на мнение, че трябва да продължи работата си, но според него не трябва да се забравя, че агенти е имало и преди 9 септември. Нека да разкрием и техните досиета, допълни той.
Чуйте повече от разговора на Александър Йорданов и Иван Барбов с Павлин Павлов:
Павлин Павлов е роден през 1952 г. в село Румянцево, Ловешко. Възпитаник е на Немска гимназия в Ловеч. Завършил е немска и италианска филологии в СУ Св. Климент Охридски. Доктор по история е, докторантската му работа е посветена на съвременна история на Германия. Още като студент е преминал обучение и е изпълнявал задачи по линия на разузнаването. От 1986 до 1998 година работи в контраразузнаването. Бил е Директор по обществен ред и контрол в Община Варна. В момента е пенсионер. С писане на художествена проза са занимава от студентските си години. Има публикувани разкази, новели и преводи. Ангажиментите му в разузнаването и контраразузнаването за дълго го карат да остави перото. От 2010 г. отново се връща към творчеството. Член е на СБП.
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението ми..
Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова. Tази година сцената е..
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..