Бавария и въобще Германия е красива през всеки сезон от годината, но сякаш пролетта е най-подходящият период за посещение. Някои пътуват до тази провинция заради историческите замъци, други - заради най-големия панаир в света - Октоберфест или пък коледните празници, а все по-популярни са винените турове и разходките сред природата. Това научаваме от преводача и дългогодишен туристически водач в Бавария Дани Добрева при гостуването ѝ в предаването "Хоризонти".
На първо място Бавария е най-голямата германска провинция, тя е доста разнообразна, а вътре в нея се оформят региони със свои особености. И трябва да знаем, че колкото става по-интернационална Бавария, толкова пази традициите си, подчерта Добрева.
Ако човек идва за първи път тук, нека посети Мюнхен - най-италианският град в Германия, както и неговите околности. Този съвет ни дава Дани Добрева. Ако обаче искаме да избягаме от тълпите с туристи, но въпреки това желаем да се потопим в баварската действителност, няма да сгрешим, ако изберем Франкония, чийто център е Нюрнберг. Можем също да отидем в някой град край река Дунав, допълва пътешественичката.
Всяко немско село си има свой диалект, дори самият манталитет на хората е по-различен, продължава разказа си Добрева. В Мюнхен има повече блясък - той е интернационален, езерата около него са много красиви, а замъците на Лудвиг Втори са визитната картичка на Бавария. Това е предпочитана туристическа дестинация не само в периода на провеждане на Окроберфест. Франкония, продължава Добрева, е малко по-строга, тя е по-различна от Мюнхен не само по манталитета на местните, но и като ландшафт. В Долна Бавария пък хората приличат по диалект на австрийците, а районите в близост до Алпите пленяват с красивата си природа. Човек вижда още римското наследство в Бавария, подчерта Дани Добрева. С нея разговаря Иван Симеонов.
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..