Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спасители на плажа - говори Веселин Георгиев

Макар и в разгара на летния сезон, спасителите по родното Черноморие продължават да се борят не само с капризите на времето и морето, но и с човешката безотговорност. Срещаме се с Веселин Георгиев – спасител с дългогодишен опит, който в момента работи на плаж Кабакум във Варна.

плаж Кабакум, Варна

Сезонът започна. Има ли вече проблеми с туристите и неспазването на указанията?

Все още не. Началото на сезона обикновено е по-спокойно – хората са по-малко и по-внимателни. Но колкото повече напредва лятото, толкова повече започват да се случват типичните проблеми – неспазване на сигналите, влизане в морето при червен флаг, употреба на алкохол преди плуване.

Какъв е профилът на летовниците тази година? Повече чужденци или българи?

Засега е приблизително 50 на 50. Има доста румънци и украинци, включително такива, които живеят тук. Постепенно българите стават все повече с всяка изминала седмица.

Колко спасителни поста има на Кабакум и всичките ли функционират?

В момента работят три поста. Пълният капацитет ще бъде достигнат след 1 юли – тогава по договори с концесионерите се откриват останалите постове. Засега има зони без спасители, но това е нормално в началото на сезона.

Защо професията „спасител на море“ не е толкова привлекателна за младите?

Основно заради риска и заплащането. Морето е много по-опасно от басейна, а трудът – изключително тежък, особено при инциденти. Въпреки това заплащането не е адекватно и зависи от конкретния плаж. Това отказва много млади хора. Те предпочитат по-спокойната среда на басейна.

Колко време работите като спасител?

Този сезон ми е четвърти, откакто отново започнах да се връщам към тази професия през лятото. Преди това съм работил от 1999 до 2004 – общо имам 8 сезона зад гърба си.

Има ли разлика между работата преди и сега?

Не, почти никаква. Работил съм на Златни пясъци, сега съм на Кабакум. Тук хората са една идея по-дисциплинирани – реагират по-добре на сигнали. Докато на Златните е пълен купон и не винаги можеш да разчиташ, че ще те чуят или ще се съобразят.

Имали ли сте сериозни инциденти до момента тази година?

Слава Богу, не. Надявам се и да не се случват. Когато няма инциденти, значи ние сме си свършили работата.

Какво трябва да знаят хората за мъртвото вълнение?

Много важно е да се разбере, че при мъртво вълнение се появяват силни течения, които теглят навътре. Обикновено приключват на 70–100 метра от брега, но могат да бъдат опасни. Тогава вдигаме червен флаг и започваме стриктен контрол – дори се налага понякога да използваме сила, за да изкараме хората. Винаги настояваме да стоят възможно най-близо до брега.

Кои са другите опасни ситуации в морето?

Често хората влизат нахранени, прегрели, понякога и пияни. Може да се получи внезапен здравословен проблем – сърдечен удар, загуба на съзнание... Трудното е, че не винаги можем да разпознаем, че някой има проблем, докато не започне да маха и да вика. И тогава вече времето е много ценно.

Какво бихте казали на родителите, които оставят децата си без надзор?

Децата са първо отговорност на родителите, после на нас. Имали сме много случаи, в които родителите са в заведение, а децата плуват с пояси и други надуваеми средства – вълната ги отнася, а родителите разбират чак, когато е станало късно. Не бива да се подценява морето.

Какво трябва да направи държавата, за да подкрепи спасителите?

Най-малкото – да осигури така наречената плажна полиция. Понякога се стига до конфликти с туристи, които казват: „Вие не сте орган на реда“. Да, не сме, но ако стане нещо, ние сме първите виновни. Освен това държавата трябва да подкрепи и концесионерите, за да могат те да плащат адекватно на спасителите. Иначе става като във всяка друга сфера в България – ниско заплащане, липса на кадри.

Има ли подмладяване в редиците на спасителите?

За съжаление – не особено. Много от колегите вече са на 60+. Ако искаме тази професия да има бъдеще, трябва да я направим по-привлекателна – както вдигнаха заплатите на шофьорите на автобуси, така и тук трябва да се действа. Защото морската спасителна дейност е не просто работа, а мисия.

Какво бихте пожелали на хората за лятото?

Нека бъдат внимателни, да слушат указанията и да не подценяват морето. Пожелавам им спокойно и безаварийно лято. Джулай морнинг е пред вратата – нека празнуват с мярка и да мислят за утрешния ден.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Anders Johansson (TUNGSTEN, екс-Yngwie Malmsteen, екс-MANOWAR): Вашата фолклорна музика е страхотна

Интервю с Anders Johansson (TUNGSTEN, екс-Yngwie Malmsteen, екс-MANOWAR) TUNGSTEN се събират през 2019 година, без да броим трите години преди това под друго име. Групата има вече четири албума, последният „The Grand Inferno“ излезе през 2024. През тази година бандата за първи път ще свири в България. Мястото е село Могилово, а събитието,..

публикувано на 02.07.25 в 21:25

Варна отново на финал на Световната купа по приготвяне на паеля във Валенсия

Варненецът Калоян Колев отива на финал на международна надпревара по приготвяне на паеля във Валенсия през септември. Този негов успех поставя Варна в топ 12 по приготвяне на паеля в света. Квалификацията се проведе в Бургас в два кръга, а шеф Колев побеждава в последния кръг с паеля със 100% български продукти - заек, токачка, черен трюфел и черен..

публикувано на 02.07.25 в 08:00

Рибар: Все по-малко млади хора искат да се занимават с тази професия

В професионалния риболов няма млади хора, все по-малко са тези, които искат да се занимават с тази професия. Това каза Емил Милев, председател на сдружение "Черноморски изгрев". Всички искат да работят на бюро с чисти дрехи, добави той и посочи, че риболовът трябва да бъде страст, а не само начин за изхранване. Милев изрази оптимизъм за..

публикувано на 01.07.25 в 08:20

„Сказание за Карина и Габриел“

В „Сказание за Карина и Габриел“ необятната фантазия на писателя Марин Трошанов и чудесните илюстрации на легендарния художник Петър Станимиров повеждат читателя на пътешествие към свят, населен с китни селца, шумни градове, тайни подземни лаборатории и портали към скрити светове. Орди плъхове изскачат отвсякъде, зловещи котки се спотайват в сенките,..

публикувано на 30.06.25 в 07:40

Варненският областен управител: Не е проблем, предложените за продажба държавни имоти в морската столица да бъдат поискани от общината

Областният управител проф. Андрияна Андреева е предложила на кмета на Варна да поиска сградата на патентното ведомство в Гръцката махала. За това тя е написала официално писмо до Благомир Коцев, в което предлага след решение на Общински съвет - Варна той да поиска сградата за стопанисване. То се предоставя, когато се комплектова цялата преписка,..

публикувано на 28.06.25 в 15:30
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Общинските съветници са склонни да не получат възнагражденията си, само за да се забави гласуването на бюджета за Варна

Повече от два месеца след като кметската администрация внесе проектобюджета на Варна в Oбщински съвет, той не е гласуван. Няма и насрочена сесия, на която това да се случи. Това заяви кметът на морската столица Благомир Коцев в отговор на въпрос, кой е виновен да се стигне до тази ситуация. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция" той заяви,..

публикувано на 28.06.25 в 13:58

Бавария - интернационална, но умее да пази традициите си

Бавария и въобще Германия е красива през всеки сезон от годината, но сякаш пролетта е най-подходящият период за посещение. Някои пътуват до тази провинция заради историческите замъци, други - заради най-големия панаир в света - Октоберфест или пък коледните празници, а все по-популярни са винените турове и разходките сред природата. Това научаваме..

публикувано на 27.06.25 в 07:00