Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До края на 2027 г.

Музеят на мозайките в Девня ще "грейне" в нов блясък



Всяка година в руините на някогашния Марцианопол, който в годините на най-големият си разцвет, е бил сред най-впечатляващите градове на Древен Рим, се намират монети, фрагменти от керамика, части от амфори, посуда и др.

Римският град, припомнят историците, е бил толкова важен административен център, че е един от само осемте града в някогашната Римска империя, имащи право да секат собствени монети. Именно в Марцианопол е намерено и едно от най-големите съкровища от сребърни монети, намирани някога на едно място - повече от 100 хиляди. Сред другите впечатляващи монетни съкровища на древния град са няколкото десетки златни монети от времето на един от най-известните императори на Римската империя - Теодосий II.  

Днес на мястото на града, създаден от император Траян за любимата му сестра Улпия Марциана е разположен град Девня.

Дори и днес запазените основи на сгради и крепостни стени показват огромното влияние на Марцианопол на Черноморския и Мизийски региони. Сред тях е днешния Музей на мозайките – някогашна вила от III - IV век, собственост на богат гражданин с площ колкото цял квартал - 37 на 37 метра. Запазените мозайки на пода са без аналог в България и изключително впечатляващо постижение на древноримското изкуство, а две от тях – на леопард и на отрязаната глава на горгона Медуза (част от украсата на щита на богинята Атина Палада, са световно известни.

До две години и половина тези мозайки ще бъдат експонирани и показани в духа на съвременните музеи, а музеят – изграден върху част от основите на римската вила, ще бъде укрепен. Причината – сградата на музея е върху римски основи, което води до конструктивни проблеми, каза за Радио Варна кметът на Девня Свилен Шитов.

Проектът за укрепване и ремонт, както и за енергийна ефективност на сградата и експонирането на мозайките, ще струва 5 млн. лв. Парите са изцяло осигурени от държавата.

За не малко години Марцианопол е бил столица на римската провинция Долна Мизия, но също така в рамките на цели 3 години е бил и главния град на Източната Римска империя. Между 366 и 369 г. тук е била резиденцията на император Валент, който заради войните на Рим с готите, управлявал от тук заедно с част от Константинополския сенат. За жалост възходът на града не продължава дълго. През 447 година Марционопол е превзет и разрушен от хуните на Атила, които прегазват Балканите, но така и не успяват да влязат в Константинопол.


Снимките на мозайките са от Института за приложна музеология.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Плаж Велека

Очаква ни слънчева и топла неделя

В неделя ще преобладава ясно и слънчево време, следобед с временни незначителни увеличения на облачността. Ще духа слаб север-северозападен вятър, следобед по крайбрежието ще духа умерен бриз.  Максималните температури във вътрешността ще се повишат и ще са от 30° до 35°, само по крайбрежието ще се запазят малко по-ниски предимно между 28° и..

обновено на 13.07.25 в 09:27

Лимонада с кауза във Варна

Група деца, приятели на Социалната чайна във Варна, се заемат с вдъхновяваща мисия: приготвяне и продажба на домашна лимонада с кауза.  Инициативата има за цел не само да разхлади минувачите в горещите дни, но и да събере средства за насърчаване на детската инициативност и развитието на пространството за деца и младежи в Чайната...

публикувано на 12.07.25 в 15:15

Кампания "Неволя" на входа на Морската градина във Варна

Кампания  "Неволя" се провежда на входа на Морската градина във Варна. Варненецът Емил Ефендулов и приятелката му Милена Димитрова раздават безплатно комплекти чували за смет, ръкавици и щипки за събиране на отпадъци на всички, които искат да участват в кампанията им. Идеята е да не викаме неволята, а сами да участваме в превръщането на..

публикувано на 12.07.25 в 13:08
архив

На 16 години и на път към петото измерение и отговора за човечеството

Петото измерение, отговорите на човечеството, въпросите за времето и духовността във физиката - това са темите, които бушуват в съзнанието на Кристиан Ивковски, 16-годишният физик от Международния френски лицей "Шарл Перо" във Варна. Той прилага различен подход в точните науки и вярва, че това, което все още не може да се обясни, се крие в петото..

публикувано на 11.07.25 в 16:15

Фермерски продукти с автентичен вкус се предлагат на изложение във Варна

Българският фермерски съюз организира във Варна специализирано изложение на местни фермерски и млечни продукти. Събитието се провежда днес и утре в градинката между Община Варна и Археологическия музей и събира десетки производители от цялата страна. Участие в изложението вземат регистрирани земеделски стопани и представители на малки и средни..

публикувано на 11.07.25 в 15:30
Жълтокрака чайка, познатa още като Гларус

Варненският зоопарк: Въздържайте се от спасяването на гларуси

Зоопаркът във Варна призовава гражданите да се въздържат от носенето на гларуси, чайки, гълъби и други многобройни птици, за спасяване там. Това е спасителен център основно за защитени видове животни и няма как да се спасяват всички повсеместно разпространени видове, обясни Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Тя добави, че това са агресивно..

публикувано на 11.07.25 в 13:00

Духът на 90-те в новото издание на винения фестивал WINEkend във Варна

За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..

публикувано на 11.07.25 в 09:40