Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора.
"Решихме да направим нещо хубаво за нашия град", сподели за Радио Варна Чакъров, разказвайки за инициативата във Варна - проект, който не е просто цветен, а и смислен. Той разказа за екипа си, който стои зад голяма част от легалните графити и стрийтарт проекти в града. Сред тях са и тези в подлеза и пасарелката при спортен комплекс "Спартак", както и множество частни и институционални поръчки.
"Нашият фокус е върху облагородяването на пространства, които под една или друга форма са занемарени. Влагаме смисъл във всяка рисунка - темата, мястото, връзката с общността", каза още той. Относно последния им проект - Капитан Петко Войвода - идеята идва от 180-годишнината от рождението на Войводата, както и привлеченото гражданско внимание към лошото състояние на подлеза. „Избрахме темата заради близостта с паметника на Капитан Петко. Подготвихме проекта и изцяло облагородихме пространството. Вярвам, че хората ще го пазят – досега не сме имали вандалски прояви“, обясни Чакъров. Макар да съществуват защитни препарати срещу надраскване, той посочи, че във Варна не са били използвани, защото уважението към изкуството надделява.
Екипът на Николай Чакъров е най-големият по рода си в страната - между 10 и 15 артисти, което позволява разнообразие от стилове и висока експедитивност при работа. "Голяма част от легалните графити в града са наши. Търсени сме - частни клиенти също проявяват интерес, както и големи компании. Работим основно В2В (бизнес към бизнес), защото целим да правим мащабни и значими неща", обясни той.
Целта им е не просто естетическа, а и социална - борят се срещу хаотичните драсканици и вандалщините, като искат да придадат по-добър облик на градската среда. "Не се борим срещу уличното изкуство, дори то да е нелегално, а срещу грозното и безсмисленото", поясни графити артистът.
С работата си Николай Чакъров и неговият екип успяват да покажат, че графитите и уличното изкуство не е просто израз на лична креативност, а инструмент за културна промяна и социална ангажираност.
Подробностите чуйте в звуковия файл в началото на публикацията.
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..
Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..