Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града.
Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в ерата на изкуствения интелект. Начинът, по който ще бъде разгърната тя в изданието, е чрез музикалните проекти и една миниконференция, която ще се проведе на 9 август. Тя е отворена както за изкушените любители, така и за професионалистите, коментира за Радио Варна изпълнителният директор на фестивала Светлозара Христова.
Артистичният директор на РАДАР Димитър Бодуров ще открие официално събитието на 8 август. Той ще се качи на сцената, свирейки заедно с Габриел Прокофиев - внук на известния руски композитор Сергей Прокофиев.
Габриел Прокофиев развива творчеството си и отвъд границите на класиката, развивайки съвременната музика в електронни и други форми. Пиесите, които ще изпълнят заедно с Бодуров във Варна съответстват с мотото на фестивала, акцентирайки връзката между човешкото и технологичното. Прокофиев ще вземе участие и в конференцията на 9 август.
Сред гостите на РАДАР тази година са също Аки Химанен и Алекси Кинунен, финландско дуо с характерен техно-джаз стил. Андреас Лутц от Берлин ще представи аудио-визуален проект, базиран на изкуствения интелект, а британското дуо KOGG ще изпълни музика с нестандартени, собственоръчно направени инструменти.
Фестивалът РАДАР ще бъде закрит от нидерландската група Kroon, които ще затвори събитието със сет, подобен на парти, към който публиката ще може да се влючи и да танцува.
На РАДАР публиката ще чуе изпълнения на младата българска певица и вилончелистка Ния, която живее в Амстердам и ще се качи на сцената заедно със своята група. Ния ще представи изпълнения от дебютния си албум Freefall.
В последния ден на фестивала - 10 август, участие ще вземе и варненското дуо KillaBee и Mista Future (Галин Ненов и Георги Илиев).
Останалите изпълнители в основната програма са британският квартет на саксафониста Фил Медоус, който съчетава филмова хармония с малко електроника, и датското дуо RKDIA, изпълняващо главно синтпоп и диско.
Концепцията на фестивала винаги се е състояла в това да се представят мултижанрови музикални проекти и произведения, които общуват с друг вид изкуство. Във времето, когато музиката се възприема по толкова много начини и се мени всеки ден, за Димитър Бодуров най-истинското преживяване се случва чрез концерта - нещо, което ще става все по-значимо и по-важно в ерата на изкуствения интелект, подчерта той:
Отношението на музиката фундаментално се промени с дигитализацията. В днешно време има всякакви други форми, чрез които можем да възприемем музиката, тя присъства в много други изкуства, дори като фрагменти. Изобщо начинът, по който се създават произведения е напълно различен от какъвто беше преди 30 години и навлизането на изкуствения интелект ще даде нов тласък на това.
Фестивалът ще има редица съпътстващи събития, а главната идея на организторите е да протегнат ръка към различни пространства в града и да направят колаборация, поясни Светлозара Христова. Тази година решението е част от подгряващите събития в началото на фестивала да бъдат събрани под мотото “RADAR In The City”. Повече инфромация за предстоящите концерти от този вид може да се види тук.
Основните събития в РАДАР се провеждат в Археологическия музей във Варна. "Ние се опитваме да сме в крак с времето и да предложим това на публиката. Смисълът на фестивала е да сподели нещо отвъд обичайната клубната или локална програма, нешо, което хората не биха имали възможност да чуят. Точно това ни дава смисъл да продължаваме да търсим нови посоки, да не се ограничаваме. Така в една вечер комбинираме три различни акта, за да могат посетителите да открият сетивата си за нови жанрове", каза още Бодуров.
Със Светлозара Христова и Димитър Бодуров се срещна Мартин Николов. Разговорът е в звуковия файл в началото на публикацията.
Радио Варна прие ценно дарение - бронзова скулптура на Йордан Каранов, музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Творбата e подарък от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулптора проф. Пламен Братанов. Произведението е дело на бащата на Йорданова - скулптора Христо Йорданов. С голяма признателност..
Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без..
Държавният куклен театър във Варна представя спектакли на лятната и основната си сцена тази седмица. Програма: 30 юли, сряда, 18.30 ч. - "Храбрият оловен войник", за деца над 4 г. (основна сцена) 2 август, събота, 18.30 ч. - "Дядовото дворче", за деца над 3 г. (лятна сцена) 3 август, неделя, 18.30 ч. - "Трите прасенца", за деца над 3 г. (лятна..
На 4 август (понеделник), датата на която през 1935 г. цар Борис III прерязва лентата на новопостроения мавзолей на полско-унгарския крал Владислав III, Парк-музей „Владислав Варненчик“ ще работи извънредно с обичайното си работно време от 10:00 до 17:30 часа и входни такси. По случай 90-ата годишнина ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични..
Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“ 2025. Събитието ще се проведе в морската столица от 30 юли до 2 август и тази година ще премине под мотото за приятелството: „Заедно днес и завинаги“ и „Да останем приятели“, съобщават от..
Музеят за Нова история на Варна тази седмица е домакин на летен учебен курс, организиран за студенти от Нов български университет. Той е посветен на историята на града и индустриалното му наследство, като вниманието е насочено към старите фабрики на Варна, съобщиха от Регионалния исторически музей във Варна. Ръководители на инициативата са доц. д-р..
Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата". "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..