Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С грижа за детето и семейството

Забрана да се изоставят деца до 3- годишна възраст в институции. Глоба до 1000 лева за родители, които оставят децата си- до 8-годишна възраст- без надзор. Забрана да се разкрива самоличността на пострадалите от насилие деца. Глобата за медиите, които не се съобразят с това, е до 2 000 лв. Това са част от мерките в новия проектозакон на социалното министерство.

"Всички институции и министерства се обединяват в грижата не само за децата в риск, а за всяко дете и семейство"- каза в предаването "Цветовете на деня" по РАДИО ВИДИН Емилия Николова- главен експерт в отдел "Закрила на детето"- Видин. По думите й тази философия е заложена в проектозакона на социалното семейство, с работно заглавие "Закон за детето и семейството".

"Предстоят много промени, една от които преструктуриране на отдел "Закрила на детето" в дирекция "Социално подпомагане. Едно от нововъведенията, които се обсъждат, е невъзможността здраво дете до 3 години да бъде настанено в Дом за медико- социални грижи. Акцент в Закона е превенцията и работата с цялото семейство. Увеличават се санкциите за родители, които не полагат необходимите грижи за своите деца"- информира Емилия Николова. Тя посочи, че подготвяният закон ще обхване много други нормативни актове. "В крайна сметка новият закон представлява един механизъм за координация, мониторинг и оценка на всички дейности, свързани със закрилата на детето"- каза експертът.

"Нормално е децата до 8-годишна възраст да не бъдат оставяни сами, но големите санкции са стряскащи. Ако децата са по-големи и могат да се грижат сами за себе си- може да се оставят и сами, но при по-малките е редно да има възрастен човек, иначе е родителска безотговорност"- показва анкета с родители от Видин.

Предстои проектозаконът за детето и семейството да бъде разгледан и обсъден в дирекциите "Социално подпомагане" по места, след което предложенията за промяна да бъдат внесени за разглеждане в социалното министерство. Ще бъде подложен и на обществено обсъждане. Очаква се да влезе в сила от 1 януари 2013 година.
По публикацията работи: Пенка Милушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45