Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

140 години от избирането на Видинския митрополит Антим за Първи български екзарх

На 16 февруари 1872 година Видинският Митрополит Антим е избран за пръв български екзарх.
                                                                        Из житието на Екзарх Антим І:
Екзарх Антим Първи е роден в Лозенград, с името Атанас Михайлов Чалъков. Приема монашество в Хилендарския манастир през 1837 година. В периода 1843-1844 година учи в най-реномираното тогава светско училище в Османската империя- Великата народна школа в цариградския квартал Куручешме. Завършва с първия випуск богословското училище на остров Халки; учи в Одеса; завършва Духовната академия в Москва през 1856 година. След завръщането си от Русия става преподавател, а за известно време и ректор на богословското училище на остров Халки. През 1861 година е назначен за Преславски митрополит. През 1868 година става Видински митрополит. Същата година подкрепя цариградските българи и отхвърля каноническото подчинение на Вселенската патриаршия. Член е на Привременния синод на Българската екзархия и участва в Църковно-народния събор от 1871 година. На 16 февруари (28 февруари стар стил) 1872 година е избран за пръв екзарх на Българската екзархия. Играе съществена роля за изграждане на Екзархията и за културно-просветното издигане на българския народ. След Априлското въстание от 1876 година прави всичко възможно, за да бъдат запознати международната общественост и чуждите дипломати в Цариград с извършените от турците произволи и жестокости при потушаване на въстанието. През април 1877 година- по настояване на Високата порта, е освободен от поста екзарх и впоследствие е изпратен на заточение в Анкара. Освободен е в резултат на обща амнистия през март 1878 година и поема ръководството на Видинската митрополия. След завръщането си в България е председател на Учредителното събрание и на Първото Велико народно събрание през 1879 година.
 
По време на Сръбско-българската война от 1885 година и сръбската обсада на Видинската крепост, комендантът на крепостта и видни граждани предлагат на митрополит Антим да потърси убежище на левия бряг на река Дунав- в отсрещния румънски град Калафат. Митрополитът отхвърля предложението с думите:
 
"Това не е достойно за мене, трупът на пастира трябва да падне там, дето пада народ и войска". Екзарх Антим І умира на 1 декември 1888 година. Мавзолеят на Екзарха се намира в двора на Видинската митрополия.

140-годишнината от избирането на Антим за първи Български екзарх ще бъде тържествено отбелязана на 24 февруари 2012 година.

10:00 ч. Панихида за Антим І в старинния храм "Св. Пантелеймон", разположен в двора на Видинската света митрополия ще отслужи Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Дометиан.
10:40 ч. Поднасяне на венци и цветя пред паметника на Антим І в гробницата-мавзолей на Екзарха.
11:30 ч. Откриване на изложба за Българската Екзархия и Антим І.
12:30 ч. Откриване на конференция в памет на Първия Български екзарх, която ще се проведе в Конферентния център на Областна администрация Видин.

Събитията, посветени 140 години от избирането на Антим за първи Български екзарх, са организирани от Видинската света митрополия, под патронажа на Областна администрация Видин и със съдействието на Териториален архив Видин.
По публикацията работи: Архимандрит Поликарп


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 13 септември 2024 година

Служители на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (РСПБЗН) във Видин направиха демонстрация на използваната пожарна и аварийно-спасителна техника и оборудване в града. Събитието е част от проявите, включени в Седмицата на пожарната безопасност, каза Димчо Горанов, началник на РСПБЗН. Близо 120 000 декара със сухи треви..

публикувано на 13.09.24 в 18:00

Над 160 ученици ще учат в училището в село Дреновец

Над 160 ученици от пет населени места ще се обучават през новата учебна година в Средно училище "Никола Вапцаров" в село Дреновец . Това каза директорът Бойка Александрова и уточни, че за пътуващите ученици е осигурен транспорт. "Учениците, които ще прекрачат прага към момента са 167... Първокласниците са ни 11. Всички ученици са разпределени в..

публикувано на 13.09.24 в 16:11

Училището в Бойница ще има соларни панели

Соларни панели монтират в основното училище в село Бойница . Това лято бе обновен покривът, предстои саниране на училищната сграда, каза кметът на общината Анета Генчева . "Засега не мисля, че по някакъв начин ще им пречим, защото те ще поставят слънчевите панели, това не изисква много време. Може би за два-три дена ще ги сложат. После за..

публикувано на 13.09.24 в 15:52

Четири училища в Монтанско са с нови директори

Нови директори имат четири училища в област Монтана . Конкурс имаше за девет позиции.  От обявените конкурси за девет места за директори на училища в Монтанско, за две от тях, Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана и Основно училище „Г.С.Раковски“ в село Бързия нямаше кандидати. За останалите седем места се явиха осем..

публикувано на 13.09.24 в 15:30
Патриарх Даниил при посрещането му във Видин,  след като беше избран да оглави Българската православна църква.

Патриарх Даниил ще гостува на видински училища за откриването на учебната година 

Българският патриарх Даниил ще бъде гост на откриването на първата учебна година в Частно начално училище "Митрополит Неофит Видински" . Ще има водосвет и тържествена програма, обясни директорът на учебното заведение Лилия Ангелова . "Първата учебна година ще започне с тържествено откриване. Ще се случи на 16 септември от 11:00 часа в Актовата..

публикувано на 13.09.24 в 15:11

Увеличение на пожарите отчитат в област Монтана

Близо 120 000 декара със сухи треви и храсти и близо 2500 декара гора са унищожени при пожари в област Монтана тази година. Това беше отчетено ден преди професионалния празник на огнеборците.  24 горски пожара са гасили огнеборците в област Монтана досега, като са изпепелени близо 2500 декара.  През миналата година пожарите в гори са били само..

публикувано на 13.09.24 в 14:35

ПГ "Васил Левски" в Мездра е с нова визия

Голяма цветна фигура на Апостола на свободата Васил Левски краси фасадата на Професионалната гимназия в Мездра , която носи неговото име. Стенописът е с размер 6 метра и е създаден по идея на училищното ръководство, казва директорът Мирослав Павлов :  "Имам тази идея от две години. Много се чудех в каква униформа да бъде. Бяхме решили да го..

публикувано на 13.09.24 в 13:00