Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Май- месецът на абитуриентските балове

Дойде ли месец май и баловете започват. Определението за абитуриентски бал е "празненство, което се организира по повод завършването на даден гимназиален випуск". Понякога той е предшестван от изпращане в училището, което учениците напускат. Същинската част започва в началото на вечерта, когато абитуриентите от всички класове на випуска се събират, обикновено в голям ресторант. Завършващите момичета са облечени с официални бални рокли, а момчетата- с костюм и вратовръзка. През последните години облеклото става все по- освободено и... все по- оскъдно за някои момичета.

Дали днешните абитуриенти разбират, че балът е "праг", който те трябва да прекрачат- от ученическата скамейка към истинския неподправен живот? Психолози твърдят, че крещенето до прегракване на завършващите ученици било израз на радостта от края на тягостния живот в училището...
 
Много видинчани са на мнение, че няма нищо лошо в това, завършващите да се порадват от сърце, но все пак, балът не означава да отидеш и да се напиеш до козирката. Или да се надвесиш от прозореца на колата, за да те види всеки. Това показа анкетата на РАДИО ВИДИН.

Само преди седмица 50- ина абитуриенти, основно младежи от Враца, се разминаха с актове от КАТ, когато бяха доведени след шумно автошествие по улиците на града. След кратък престой, униформените служители освободиха веселите водачи на МПС-та, но ги предупредиха, че при следващата подобна проява, ще им съставят актове от по 50 лева.

Няма как да разберем и тези родители, които теглят големи кредити, за да осигурят на абитуриентите костюм за 1500 лева, обувки за 700 лева, златни накити или силиконови гърди. Наскоро една телевизия направи сметка, че разходките за бала- само за една единствена нощ, са достатъчни да покрият обучението в средно добър немски университет. Ето тук е абсурдът!
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00