Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най- после и във Видин ще пръскат срещу комари

Почти средата на юли е, а до момента във Видин не е пръскано срещу комари. Какви са причините за забавянето и ще има ли най- сетне обработки на тревните площи срещу тези насекоми? В предаването "Еко свят" по РАДИО ВИДИН търсим отговорите на тези въпроси.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Нашествието на насекомите се усеща сутрин и вечер
, когато са по- активни. По това време е невъзможно да се излезе навън, без използването на репеленти. Видинчани и гостите на града са лишени от прохладата на парковете. Хората, освен че са принудени да си стоят в къщи вечер в горещините, за да спират рояците комари слагат и мрежи на прозорците- това показа анкетата на стажант репортерите на РАДИО ВИДИН Милвана Игнатова и Петър Антонов.

"Такава безотговорност аз не съм виждал от години! Миналата година пръскаха, нямаше комари и беше много приятно. Сложили сме мрежи и така се справяме вкъщи"- това са най- честите отговори на въпроса "Какви мерки предприемат за борба с комарите?" Заради многото комари една от най- търсените стоки в аптеките привечер са репелентите.

"На пазара има достатъчно препарати- освен за пръскане, за децата се предлагат гривни и лепенки, които се слагат върху дрехите. Повечето от препаратите се купуват от хора, които идват като гости на Видин и са ужасени от комарите. Веднага купуват, независимо от цената"- каза председателят на Регионалният съюз на видинските фармацевти Зоя Василева.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

инж. Цветан Асенов- областен управител
Провеждането на конкурс за избор на изпълнител, който да третира тревните площи срещу комари, от две години е в правомощията на областната управа. Затова потърсихме за коментар областният управител на Видин Цветан Асенов.
"Не сме се забавили, поради простата причина, че изпълняваме законово нещата. Изпълнителят е избран и в момента тече срокът за обжалване от останалите кандидати в конкурса. Причината все още да не е започнало пръскането, е че се спазват сроковете на процедурата за избор на изпълнител по Закона за обществените поръчки"- каза инж. Асенов.

Най- рано на 24 юли вечерта може да започне пръскането срещу комари. Средствата, в размер на 89 600 лева, са отпуснати от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към министерския съвет.
 
Дезинфекционната станция във Видин, която спечели конкурса, най-вероятно ще може да сключи договора с Областна администрация- Видин на 20 юли и в последната седмица на месеца да започне обработките. В обществената поръчка са включени пръскания в 4 общини във Видинска област. Това са Видин, Ново село, Брегово и Димово. До края на септември са планувани 9 обработки, т.е. всяка седмица по един ден в една община.

"Ще се пръска в населените места по поречието на река Дунав. Освен в град Видин, ще се третират и тревните площи в следните села от общината: Антимово, Кутово, Кошава, Сланотрън и Гомотарци", обясни управителят на Дезинфекционната станция във Видин Пролетка Нинкова. Обработките срещу комари ще се правят рано сутрин или късно вечер. Затова съветът на Нинкова е когато се пръска, хората да не излизат навън, докато се разсее облакът.

© Снимка: Община Лом

В друг крайдунавски град- Лом- нямат проблемите на видинчани.
И там средствата за пръскане срещу комари са отпуснати от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към министерския съвет, и вече са направени две третирания с препарати. Обработени са близо 14 000 декара, съобщи сътрудникът на РАДИО ВИДИН Владимир Недев.

За да няма и следващата година забавяне заради тромавите държавни процедури при избор на изпълнител, логично е много по- рано да се обяви конкурсът и сороковете, заложени по ЗОП да приключат до края на месец март. Защото, както твърдят специалистите, обработките срещу комари трябва да започнат още през април, с появата на ларвите в биотопите. Иначе и следващото лято ще си стоим вкъщи и градът ни ще опустява всяка вечер!
По публикацията работи: Йорданка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45