Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лятно кино- мисия възможна?

"В Северозападна България нищо от кината не е останало! Тъжно, но факт! Трябва да приемем реалността- едно отминало време, което може би няма да се върне... Хората ни се радват, някои споделят, че никога не са имали възможност да гледат кино на открито"- казва журналистът на БНТ Боряна Каменова. Според колегите, които придружават пътуващото лятно кино на БНТ1, летни киносалони има само в по-големите градове. Но не навсякъде.

"По Черноморието например- лятно кино има само в Бургас, без Варна", уточнява Боряна Каменова. По думите й, там където някога са съществували киносалони на открито, сега има само бурени...

"В Монтана от години няма кино, а хората милеят да гледат увлекателни филми извън дома, не по телевизията или пък на компютърния екран. На мястото на преди действащото кино сега работи хитова дискотека... Да гледаме българската лента "Лора от сутрин до вечер" в центъра на града, под звездите, бе събитие за нас", коментираха зрители.

Според Боряна Каменова, след като видят големия интерес на хората към прожекциите на открито, повечето кметове са готови да проучат възможностите за възстановяване на някогашните летни киносалони, а някои дори са мотивирани да изграждат съвсем нови.

"Не е незъзможно, не струва чак толкова пари"- оптимист е Боряна Каменова, която отразява за БНТ1 кампанията за възстановяване на летните кина в страната.

Новият маршрут на пътуващото "Лятно кино с БНТ1" бе определен изцяло по желание на гражданите и общините в Северна България и включва Вършец, Криводол, Монтана, Лом, Свищов, Русе, Силистра, Шумен, Царев брод, Попово и Костинброд. Филмите са : "Лора от сутрин до вечер", "Прогноза", "Кецове" и "Островът". Инициативата продължава до 22 септември.
По публикацията работи: Биляна Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25