Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архмандрит Поликарп: "Зографският манастир на Света гора е eдна от гордостите на България"

"Строителство, печатна дейност, градинарство, чистене и готвене са сред основните занимания освен молитвите и служенето на монасите от българския Зографски манастир в Света гора -Атон", разказа в "Другата истина" Архимандрит Поликарп, председател на катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски" във Видин:

© Снимка: photo-forum

 
 
"Монасите стават сутрин много рано, тъй като богослужението започва в 3 часа и продължава до 8 часа. След кратка почивка започва манастирският обяд. Понеже в Света гора се движат по съвсем различно време- византийското, когато у нас е 3 часа през нощта, при тях е 7 часа.
 
 
 
 
 
 

© Снимка: google.bg

 
 
Хубаво е, че тази традиция се е запазила, тъй като така можем да се докоснем и до едни други времена, когато светите обители са били строени. Това е времето на Византийската империя, когато са процъфтявали монашеството и православното християнство.
 
 
 
 
 
 

© Снимка: google.bg

 
След обяда, който е между 8:30 и 9 часа, монасите започват да се трудят, като всеки има своето послушание. Един готви, друг меси хляб, трети има послушание да се занимава с градините на манастира, които са доста големи. Други монаси се занимаван със строителство, печатно дело и преводи на православна литература, защото от това зависи бъдещето на манастира", допълни Архимандрит Поликарп.
 
 
 

© Снимка: google.bg

 
Манастирът „Светѝ Гео̀рги Зогра̀ф“, наричан още Зогра̀фски манастѝр (на гръцки Μονή Ζωγράφου), се намира в монашеската република Света гора на полуостров Атон, Гърция. Там сега живеят около 37 монаси. Манастирът е един от най-големите манастири в Света гора и единственият днес български манастир там, като стои на 9-то място в йерархията на светогорските манастири
 
 
 
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
В Света Гора има 20 манастира, от които един български, един руски, един сръбски и 17 гръцки. На полуострова има и много румънци, грузинци, поляци, немци, французи и други духовници от страни с православни общности. Всички светогорски манастири са духовно подчинени на Вселенската патриаршия.
 
 
 
 
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
Освен манастирите има множество скитове (по-малки манастири), келии (отделни къщички и колиби с по 1-2 монаси), както и монаси отшелници, които живеят в пещери или в каменистата пустиня под върха и с години не говрят и не виждат други хора. Техните брятя им оставят храна в планината, която те идват да вземат, след като онези си отидат.
 
 
 

© Снимка: google.bg

 
 
 
 
Летоброенето в Св. гора е от Сътворението на света – сега е 7517 г. Календара е по стар стил – с 13 дни назад от нашия. Времето е с един час назад от гръцкото – каквото е в църквата Св. София в Константинопол. Тук се служи по византийските правила от 10-ти век – осмогласно антифонно пеене. Никъде другаде не може да се чуе и види такава служба.
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
 
 
 
 
Яде се два пъти на ден – сутрин към 10 и вечер към 19 . Храната е само постна, на празник понякога се допуска риба и млечни продукти.
 
 
 
 
 
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
 
 
 
 
На големите църковни празници има бдение – служба, която започва в 21ч. вечерта и продължава цяла нощ. По време на бдението храма е осветен само от няколко свещи и кандила, създаващи мистична атмосфера.
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
 
 
 
 
 
 
Ток и топла вода няма. В някои манастири през деня се произвежда електричество с генератор.
 
 
 
 
  

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
 
 
 
 
 
Някога във всеки манастир е имало стотици, дори хиляди монаси (в Зограф, Ватопед, Великата лавра и другите големи манастири). На полуострова са живяли над 50 хиляди монаси. През 80-те години на 20 век намаляват до около 600. Днес монасите са малко повече от 3000.
По публикацията работи: Катя Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 28 ноември 2024 година

Още от първи януари ще бъде облекчен граничният контрол на пунктовете с Румъния, а с Гърция ще отпадне, ако на 12 декември се постигне решение за пълноправното приемане на страната ни в Шенген. Това заяви премиерът Димитър Главчев при посещението си на Дунав мост при Видин.  С около 5% да поскъпнат от догодина питейната вода и ВиК услугите в..

публикувано на 28.11.24 в 18:00

При Шенген по суша контролът на Дунав мост 2 остава още половин година, но не на 100%

Още от първи януари ще бъде облекчен граничният контрол на пунктовете с Румъния, а с Гърция ще отпадне, ако на 12 декември се постигне решение за пълноправното приемане на страната ни в Шенген. Това заяви премиерът Димитър Главчев при посещението си на Дунав мост при Видин.  "При позитивно решение каква реорганизация трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 16:51

Обсъжда се увеличение на цената на водата във Видинско с 5% от 2025 г.

С около 5% да поскъпнат от догодина питейната вода и ВиК услугите в област Видин . Това предвижда доклад  на Комисията за енергийно и водно регулиране. Според документа комплексната цена на ВиК услугите от януари се предвижда да стане 4,72 лева за кубик. В момента тя е 4,48 лева.  Управителят на водоснабдителното дружество Илко Илиев поясни, че..

публикувано на 28.11.24 в 15:42

Продължават безплатните прегледи във Видин

Общо 120 души са обхванати от безплатния скрининг за диабет, организиран от Регионалната здравна инспекция във Видин . Продължават безплатните кардиологични прегледи, като от тях могат да се възползват 130 души на възраст над 40 години. Прегледите се провеждат в медицински център "Биомед". Крайният срок е 6 декември, обясни управителят д-р Пламенка..

публикувано на 28.11.24 в 14:56

Ученици от Видин създадоха музей за социализма в урок по история

Заключителен урок под надслов "Изследваме уроците на близкото минало" се проведе в ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин. Дванайсетокласници с профил "История" представиха свои разработки, като използваха метода на устната история и личния домашен музей с предмети от епохата на социализма. Те организираха импровизирана изложба, включваща книги, вестници,..

публикувано на 28.11.24 в 14:30

Здравната инспекция установи манган във водата на Долно Линево

Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Монтана  установи т ежък метал в питейната вода в ломското село Долно Линево . Отклонението е по съдържание на манган . Отклонението по показател манган е засечено във водна проба, взета от домакинство в ломското село Долно Линево. При норма 50 милиграма на литър, са отчетени 59, което е..

публикувано на 28.11.24 в 14:24

Предлага се увеличение на цената на водата в Монтана с 8 стотинки

С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане. Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5.05 лв. за кубик от 1 януари иска Комисията за енергийно и водно регулиране. До сега жителите на..

публикувано на 28.11.24 в 14:13