Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Бога, братя, не се пенсионирайте!...

На всички ни е известно, че населението застарява. Неблагоприятната демографска ситуация в страната се потвърждава и от факта, че в момента 100 работещи издържат 80 пенсионери. А увеличаването на възрастното население води до по-големи разходи за пенсии, здравеопазване и дългосрочни грижи. Накъде върви пенсионната реформа и до колко години може да работи човек- за това си говорим днес в "Посоките на делника".

"Човек трябва да работи докато чувства, че може... Не трябва непрекъснато да увеличават възрастта за пенсиониране... Хубаво е някой от тези "отгоре" да поживеят един месец само със 145 лева- колкото е моята пенсия- и да видим как ще изкара месеца... Дори и някой да е навършил пенсионна възраст, да остане да работи, ако е добър като работник- той ще е полезен и за по-младите работници със своя опит... Българският пенсионер е толкова беден, че дори и 50% да му се увеличи пенсията, няма да стигне, за да навакса всичко..."- са част от отговорите в анкета на Кристияна Кръстева.

"В област Видин пенсионерите са около 34 хиляди. От началото на годината са подадени около 300 заявления за отпускане на инвалидна пенсия поради общо заболяване и 650 заявления за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст. До 2010 година при отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст важаха т.н. точки. За масовата ІІІ категория тези точки вече не се използват. От 2012 година условията се променят, като се увеличава всяка година с по 4 месеца изизкуемия стаж и изизкуемата възраст. Като за жените от тази година се изисква възраст 60 години и 4 месеца и стаж- 34 години и 4 месеца, като през 2020 година трябва да се стигне таван от 63 години възраст за жените и 37 години стаж, а за мъжете- 65 години възраст и 40 години стаж. Оставена е възможност за лицата, които са навършили възраст, но нямат необходимия стаж, да пожелаят да се пенсионират- те трябва да имат поне 15 години осигурителен стаж и 67 навършени години- и за жените, и за мъжете"- обясни в "Посоките на делника" Пламен Георгиев, началник отдел "Пенсии" в Териториалното поделение на НОИ във Видин.
 
"По-добре късно, отколкото никога"- с тази поговорка може като че ли да се обобщят настроенията след промените в Закона за държавното обществено осигуряване, които Народното събрание прие в края на миналата година. С тях решението за пенсиониране трябва да е заявено от самия работник, а прагът на пенсионната възраст става все по-висок. Решението засяга работещите от всички категории труд.
По публикацията работи: Екип "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19