Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "против" противогрипните ваксини

Октомври е месецът, през който традиционно напред излиза въпросът за полезността на противогрипните ваксини. Имунизацията е добре да се направи най-късно три седмици преди грипна епидемия- съветват специалистите и уточняват, че по общи наблюдения в България епидемиите се развихрят след 1 януари. Ето защо октомври и ноември са добро време за противогрипна профилактика, защото много важен фактор е пациентите да са напълно здрави, когато се ваксинират- категорични са лекарите. Разнородни са позициите за ползата от този вид профилактика- показа анкета на РАДИО ВИДИН:

"Доверявам се на ваксините, но все пак трябва да има и доза резерви- не се знае какъв ще е вирусът... От години ползвам противогрипна ваксина- помага!... Не ползвам противогрипна ваксина, защото през зимата повече време си оставам у дома... Не съм склонна- опитахме, но веднага след ваксинирането се разболяхме- и аз и детето..."

"Един от неверните митове е този, че много ниските температури са бариера за грипа. Това не е вярно. Нещо повече- студовете са предпоставка за разпространение на грипните вируси. Най-сигурната защита срещу тях са ваксините. Много е важно хората да са информирани- само така ще направят верния избор. И нека са наясно- противогрипната ваксина не е ваксина срещу инфекциозни заболявания въобще, а само срещу конкретни грипни щамове. За съжаление няма универсална ваксина срущу грип... Характерно за грипните вируси е, че те са много изменчиви. Затова всяка година се правят модификации на ваксините, съобразени с последните изменения на най-разпространените щамове. Допълнително условие за по-бързо заразяване са и простудите"- каза в "Посоките на делника" д-р Рени Славкова, главен секретар на Регионалната здравна инспекция в Монтана.

За да не ни хване грипът, трябва да избягваме контакт със заразени лица и да снабдяваме организма си с достатъчно хранителни вещества, за да засилим имунитета си- съветва д-р Емил Мушанов.

"Всяка есен има устойчив интерес към противогрипните ваксини. Особено полезни са те за децата, които посещават ясли и детски градини и за възрастните хора над 65 години, които са податливи на инфекции."

Ако сте "за" ваксините, сега е времето да действате! Ако ли не- заложете на профилактика, на която се доверявате, но задължително споделете решението си със семейния си лекар!
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23